Podívejte se na dlouho očekávaný remake System Shocku
zdroj: tisková zpráva

Podívejte se na dlouho očekávaný remake System Shocku

9. 10. 2018 10:39 | Video | autor: Šárka Tmějová |

O remaku legendárního System Shocku psal naposledy Vašek před půl rokem, kdy si studio vzalo pauzu kvůli „vzdálení se vizi“. Night Dive ale stále cítí povinnost projekt dotáhnout do zdárného konce, nejen kvůli přispěvatelům z Kickstarteru, a jako bolestné za odsun na rok 2020 alespoň ukazuje záběry z alfa verze, kterou si vyvolení mohou i vyzkoušet.

Vývoj remaku System Shocku by se dal prozatím označit jako turbulentní. Vancouverskému studiu Night Dive svěřilo přes 20 000 fanoušků kyberpunku skoro milion a půl dolarů, a to už před více než dvěma lety. Kompletní předělávka originálu z roku 1994 měla být hotová už loni v prosinci, ale jak to tak bývá, kickstarterová data vydání jen málokdy odpovídají realitě.

Předpokládané datum dokončení se tak tiše posunulo na rok 2020, a to nejen kvůli tomu, že vývojáři přešli z Unity na Unreal Engine 4. Šéf vývoje Jason Fader zdůraznil, že jejich System Shock chce být spíše „věrným rebootem“ než remasterem 1:1. Příběh, postavy, zbraně, nepřátelé i úrovně budou stejné, ale někde je nutné provést určité úpravy, které hru přiblíží modernímu publiku.

Některé levely se tak dočkají zjednodušení designu, protože by se v nich hráči zbytečně ztráceli. Tým se chlubí spoluprací s Chrisem Avellonem, který jim prý pomůže opravit díry v originálním příběhu a přepíše některé dialogy, přestože se na původní hře nijak nepodílel. SHODAN by určitě nesouhlasila.

zdroj: Archiv

Letos v únoru šéf studia Stephen Kick prohlásil, že se tým příliš vzdálil původní vizi a bere si pauzu, ale v žádném případě nic neruší. A svým slovům dostál, protože o šest měsíců později předvádí první záběry z módu „adventure alpha“, ke kterému dokonce někteří movití přispěvatelé už dostali přístup.

Zajímavou perličkou je, že ve finální hře budete moct libovolně přepínat mezi vzhledem remaku a originálu, takže můžete v reálném čase porovnávat, jak moc se za těch 26 let hra proměnila. Zároveň je to v podstatě ujištění, že budou tvůrci původnímu System Shocku vážně věrní – snad se jim to povede podobně skvěle jako letos Shadow of the Colossus.

Kdybyste se remaku náhodou nemohli dočkat a potřebujete se ten rok a čtvrt něčím zabavit, Night Dive relativně nedávno vytvořili port původní DOSové verze System Shocku na moderní systémy, rozumějte Windows, Mac a Linux. Port podporuje mody a širokoúhlé monitory, rozhlížení pomocí myši, přemapování kláves a další vychytávky. Seženete ho třeba na GOG.com. O slibovaném druhém pokračování už nějakou dobu není ani vidu, ani slechu.

Nejnovější články