Toren

Toren

Články

Dojmy z hraní: akční adventura Toren je, a zároveň není nové ICO

Zítra vychází akční adventura Toren a myslím, že zvládnu vymyslet hned několik důvodů, proč ji minimálně vést v patrnosti do chvíle, než vyjdou první recenze a ukáže se pravá povaha (kvalita) tohoto  netradičního projektu. V průběhu posledních dvou let jsem sledoval snahu několika tvůrců z brazilského studia Swordtales s velkých zaujetím a na konto kusých informací, ale hlavně záběrů přirovnával Toren k ICO a Last Guardian. Nebyl jsem v tom sám, protože obraz křehké dívenky v hlavní roli, jejíž cesta mytickou věží Toren je osamocená, plná metafor a tušeného hlubšího významu, skutečně ICO připomíná. Co se ale na první pohled může zdát jasné, se na pohled druhý zamotává - v tomto případě způsobem, který se zdá být pozitivní, i když jasno ani zdaleka po pár hodinách hraní preview verze nemám. Slíbil jsem ale nějaké důvody, tady jsou.

Akční adventura Toren vás v květnu pošle dospět a zabít draka

Už je to nějaký ten pátek, co jsme naposledy psali o brazilské hře Toren. Dlouho nebylo jasné, jak jsou na tom vývojáři ze studia Swordtales s financemi a zda zvládnou hru vydat v takové podobě, jakou slibují. S klidem už můžeme konstatovat, že se téhle epické cesty mladé bojovnice dočkáme a to brzy – už 12. května a to na PC a PlayStation 4. Toren, silně evokující ICO, nabídne akční adventuru ve fantaskním světě, který ničí neustávající den.

Fight Club #152 HD: Blizzardovy nové boty

Po výživné debatě o Beyond: Two Souls v minulém podcastu jsme se pro Fight Club #152 trošku umírnili, uklidnili s pomocí povolených drog a povídali si o hrách, které možná unikly vaší pozornosti, ale rozhodně si ji zaslouží. Nejdříve jsme si představili okouzlující puzzle adventuru Toren, která na vás dýchne atmosférou PlayStation titulů ICO nebo The Last Guardian (ano, víme, že ten ještě nevyšel a bůhví, jestli někdy vyjde). Následně jsme si pověděli něco málo o připravované hře Alien: Isolation, která nebyla oficiálně oznámená, ale spekulací a zvěstí o ní koluje přehršel.

Toren přitahuje pozornost podobností s ICO a Last Guardian

Dva roky tomu v září byly, kdy se Marek ve svém Nezávislém rozcestníku rozepsal o kouzelně vyhlížející puzzle adventuře Toren od brazilského studia Swordtales. Upozorňoval už tehdy na snovou grafiku, inspiraci chytrými hádankami u her jako Braid nebo Legend of Zelda, a vůbec úžasnou atmosféru, sálající na diváka z obrázků a videa. V mezičase trojice tvůrců ve složení Alessandro Martinello (2D art / 3D modelování), Conrado Testa (animace) a Luiz Alvarez (programátor) na hře pracovali, minulý rok se dostali až do finále IGF, a před pár dny se pochlubili dalším videem. Netuším, jestli je nové nebo staré, ale je to fuk. Graficky i zvukově prezentuje video Toren v tom nejlepším světle.

Nezávislý rozcestník – od narušení k nahotě

Dnešní díl Rozcestníku odstartujeme amnézií. Poté se klidně vrhneme na koště či vysavač. Zjistíme, jestli by Češi mohli za velkou louží vyhrát prestižní cenu - snad to nebude až takové sci-fi, jako kdybyste zkřížili Fallout s Minecraftem. A Dwarf Fortress? Ten začíná mít pěkně... nahatou konkurenci. Přesvědčte se sami.

Nezávislý rozcestník – středověk neskončil, prach leží dál

Tak jak dnes? Sekat do masa, rozbíjet nepřátelům zbroj a stříkat krev? Stárnout ve hře a přemýšlet o smyslu lidského bytí? Skákat z plošinky na plošinku a… zametat prach? Hrát si s festivalovými perlami? Nebo si povídat o jedné tak trochu jiné věžovce? Možnosti tu jsou – jenom se rozhodnout.
Hodnocení
GAMES.cz
4/10
Hodnocení Metacritic:
57/100
Datum recenze:
26. května 2015
Recenze