zavřít

Best of 2014: Nejlepší česká hra

iPad iPhone Android PC 3DS

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Leckoho to možná překvapí, ale co se týče množství her vzniklých během jednoho roku, obstojí čeští vývojáři bez problémů srovnání s tuzemskými filmaři. V posledních letech u nás každým rokem vznikne více než třicet videoher pro všechny možné platformy a rok 2014 nebyl výjimkou. Z celkového seznamu, do kterého jsme záměrně nepočítali hry v alfa, beta a early access fázích, jsme vybrali pět titulů, které se podle našeho názoru povedly nejvíce. Nechceme českým tvůrcům mazat med kolem úst, ale bez jakéhokoliv přehánění jsme byli výsledkem sami překvapeni - každá z pěti nominovaných her je něčím výjimečná a všechny ukazují, že tuzemské hry, to nejsou jen velké projekty jako Arma, Kingdom Come nebo Space Engineers, ale i menší a navzdory tomu neméně zajímavé počiny.

Galaxy Trucker

Galaxy Trucker je desková hra, kterou před lety navrhl a s celosvětovým úspěchem vydal Vladimír Chvátil – designér PC strategie Original War, Dračího doupěte a celé řady dalších deskovek. Galaxy Trucker je ale také mobilní hra, kterou Chvátil připravil loni na platformy iOS a Android. Pokus o převedení kouzla deskového originálu do digitální podoby se povedl na výbornou. Galaxy Trucker boduje jako originální kombinace logických puzzlů, strategie a RPG, přičemž vedle na mobilní hry nadstandardně rozmáchlé kampaně nabízí i návykový multiplayer, který funguje přes všechny platformy, na nichž hra vyšla. Příjemné je i to, že tvůrci se nesnažili na koncept hry naroubovat free to play principy (nepochybně by to bylo možné) a hru prodávají v prémiové podobě, tedy bez nutnosti dodatečných nákupů.

Overkill 3

Ostravské studio Craneballs patří mezi nejúspěšnější tvůrce mobilních her u nás a může za to hlavně série free to play stříleček Overkill. Loni se dočkala dlouho připravovaného třetího dílu, který vyšel zkušebně na českém Appstore. A přestože se světové premiéry dočká Overkill 3 teprve letos v únoru, do našeho výběru nepochybně patří. Pokud nevíte o čem je řeč, určitě si Overkill 3 rychle stáhněte a vyzkoušejte – Craneballs dodrželi své zásady a opět vsadili hlavně na perfektní technickou kvalitu své hry.

Overkill 3 tahá z aktuálních mobilních zařízení maximum a svým vzhledem si nezadá ani s některými hrami pro velké konzole. Samozřejmě jde primárně o mobilní střílečku s omezeným pohybem, ale tento zdánlivý hendikep Craneballs zdárně vyvažují variabilitou prostředí, velkolepými akčními scénami a tradičně i množstvím různých zbraní.

Perfect Paths

Honza Ilavský z Hyperbolic Magnetism patří mezi nejaktivnější a nejzajímavější tvůrce her u nás. A protože si celé duo HM dalo v loňském roce tak trochu pohov po ambiciózních Lums a soustředilo se hlavně na menší projekty, mohl se Honza vrátit k jednomu ze svých starších nápadů – iPadové logické hře Trapped.

Původní hru trochu zjednodušil, vyladil a s podporou nové grafiky ji vypustil do světa pod názvem Perfect Paths. Pravda, i tato jednodušší verze dala naším mozkovým závitům pořádně zabrat, ale o to větší trvanlivost si mohla tahle prémiová iOS hra připsat na své konto. Perfect Paths nás ale zaujala i promyšleným designem levelů a na první pohled jednoduchými principy, na nichž ale staví velmi komplexní hratelnost.

Polda 6

Na tenhle návrat by si až do konce loňského roku asi vsadil jen málokdo. Adventurní série Polda byla dokonalým odrazem své doby a v devadesátých letech se vedle komerčního úspěchu dočkala i trochu kontroverzní pověsti. Šestý díl vyšel devět let po pětce, ale autoři ze Zima Software (respektive Centauri) se rozhodli neměnit dříve fungující principy a vsadili na vlastnosti, které Poldu svého času proslavily – dabing Luďka Soboty, pěknou kreslenou grafiku a snahu o humor za každou cenu. Fakt, že Polda 6 působí jako relikvie z dávno zapomenutých časů ale překvapivě nevadí, naopak, dává vzpomenout na to lepší, co v našich zeměpisných končinách v oblasti adventur vzniklo.

The Keep

Skvělý herní zážitek dodali všem majitelům Nintenda 3DS kluci ze zbraslavského Cinemaxu. Po několika letech, kdy zkoušeli štěstí s menšími projekty na mobilech, se rozhodli věnovat větší množství času a sil jedné hře a rozhodně se to vyplatilo. Krokovací dungeon The Keep nabízí skvěle vybalancovanou hratelnost, ovládání ušité na míru handheldu od Nintenda a chytrý systém runové magie, který vás donutí přemýšlet. Už jen to, že jedna z hlavních výtek v naší recenzi směřovala ke kratší herní době, naznačuje mnohé – podobných her bychom chtěli víc. Útěchou nám ale může být, že The Keep se objeví na PC a možná i na dalších platformách.

 

A nejlepší českou hrou roku 2014 podle redakce Games.cz se stává...

bestofceskahra

Galaxy Trucker

Dlouho jsme byli přesvědčeni o tom, že titul nejlepší české hry předáme s klidem v duši do Cinemaxu a oceníme jejich The Keep. Ale Galaxy Trucker od Czech Games Edition nás nakonec donutil k přehodnocení postoje. V mnoha ohledech jde totiž o unikátní hru. Nejde přitom jen o to, že se vývojářům povedlo převést původní deskovku tak, že neztratila na své atraktivitě. Galaxy Trucker boduje i precizním technickým provedením, multiplayerem a nadmíru dlouhou trvanlivostí.

V rámci naší série Best of 2014 článků, ve které shrnujeme to nejlepší za rok 2014, doposud vyšly následující kousky:

Tagy: česká hra bestof2014

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.