Perfect Paths

Perfect Paths

Články

Nápady nejsou důležité a na nevraživost vůči mobilním hrám nereaguji, říká tvůrce Chameleon Run

Vyprofiloval se jako jeden z nejúspěšnějších tuzemských tvůrců mobilních her, začínal při tom jako muzikant a "matfyzák". Proč zvolil vývoj her a v čem vidí přínos "improvizované" tvorby her skrze game jamy, na to odpovídá Ján Illavský z Hyperbolic Magnetism, jehož Chameleon Run se stal českou mobilní hrou roku 2016. 

Best of 2014: Nejlepší česká hra

Leckoho to možná překvapí, ale co se týče množství her vzniklých během jednoho roku, obstojí čeští vývojáři bez problémů srovnání s tuzemskými filmaři. V posledních letech u nás každým rokem vznikne více než třicet videoher pro všechny možné platformy a rok 2014 nebyl výjimkou. Z celkového seznamu, do kterého jsme záměrně nepočítali hry v alfa, beta a early access fázích, jsme vybrali pět titulů, které se podle našeho názoru povedly nejvíce. Nechceme českým tvůrcům mazat med kolem úst, ale bez jakéhokoliv přehánění jsme byli výsledkem sami překvapeni - každá z pěti nominovaných her je něčím výjimečná a všechny ukazují, že tuzemské hry, to nejsou jen velké projekty jako Arma, Kingdom Come nebo Space Engineers, ale i menší a navzdory tomu neméně zajímavé počiny.

Pražská konference Game Developers Session 2014 nabídne výkvět domácího i zahraničního vývoje

Pražská konference Game Developers Session patří už několik let mezi vrcholy dění na české herní scéně a letošní ročník se tento statut pokusí nejenom obhájit, nýbrž ještě posílit. GDS 2014 se koná od pátku 14. do neděle 16. listopadu v budově Městské knihovny v Praze (Mariánské náměstí 1/98, Praha 1) a krom řady renomovaných českých vývojářů se tentokrát podařilo pořadatelům ze sdružení České hry přivézt i spoustu úspěšných vývojářů ze zahraničí, kteří dříve lokální akci posouvají na mezinárodní úroveň. Posuďte sami.

Fight Club #181 HD: Der Käfer

Natáčení 181. Fight Clubu bylo svým způsobem neobvyklé. Jednak jsme se k němu sešli výjimečně už v úterý, ale hlavně v klubovně usedl, vedle Pavla Dobrovského, Martina Bacha a Petra Poláčka, speciální host - Lukáš Macura z Cinemaxu. Jinak byla ale náplň tradiční. Opět jsme si vybrali několik událostí, které nás v minulém týdnu zaujaly, a probrali jsme je odshora dolů a zase zpátky.

Tea Club #2: Hyperbolic Magnetism o game jamech a náročnosti vývoje logických her

Kdyby existovala statistika o počtu vyprodukovaných her za rok, programátorské duo Hyperbolic Magnetism by se s přehledem umístilo na prvních místech. Vladimír „Loki“ Hrinčár a Honza „Split“ Ilavský programují jak o život a pravidelně se hlásí na vývojářské maratony Global Game Jam a Ludum Dare. S jejich tituly se nejčastěji můžete setkat na mobilech, ale i na PC, které ve své hyperproduktivitě nezanedbávají. Příklady z poslední doby mohou být třeba Heterochroma z Global Game Jam nebo Honzova samostatná Temple of Ra z Ludum Dare.