Observer
Věková dostupnost

Observer

Články

Rutger Hauer se vrátí na nové generaci konzolí v remasteru kyberpunkového hororu Observer

O PlayStationu 5 a Xboxu Series X stále ještě nemáme veškeré potřebné informace, zato ale víme, že i na nové generaci konzolí budou vycházet remastery. A Observer: System Redux je velmi zvláštní případ. Úspěšný horor totiž sotva stihl oslavit své druhé narozeniny, a už se mu dostává nadstandardní péče: slibuje next-genovou grafiku i nový obsah.

Tvůrci Observera představili singleplayerovou střílečku 2084 z prostředí kyberpunku

Někdy netřeba slov, někdy stačí pouhé číslo. Novinka 2084 svým názvem prozrazuje dostatek. Podobně jako Blade Runner 2049 a Cyberpunk 2077 se odehrává v kyberpunkové budoucnosti. Sice jde o ryzí střílečku pro jednoho hráče s futuristickými zbraněmi, ale nedílnou součástí bude i umění hackerství.

Observer dýchá atmosférou Blade Runnera nejenom díky Rutgeru Hauerovi

Hlavním hrdinou polského psychologického sci-fi thrilleru či hororu Observer je futuristický detektiv Dan Lazarski, který nejenže mluví, ale také vypadá jako představitel jedné z nejikoničtějších postav filmového kyberpunku. Jméno Roy Batty (nebo také NEXUS-6 N6MAA10816) bude snad už na věky věků evokovat jedinečného Rutgera Hauera (a naopak), jenž mu propůjčil svou fyzickou podobu. A zatímco si jeho bladerunnerovský kolega Harrison Ford letos zrekapituluje svou úlohu Ricka Deckarda, Rutger si zde bere na svá bedra daleko komornější, ale zato pro nás hráče možná ještě zásadnější roli. Aby toho však nebylo málo, Observer si nepůjčuje jen image legendární postavy veleúspěšné adaptace jisté povídky, zabývající se problematikou androidních snů (pozor trol!), ale také rovnou i její temný, anachronický vizuál budoucnosti, nahlížené optikou osmdesátek minulého století.

Psychologický horor Observer od tvůrců Layers of Fear hostí hvězdu z Blade Runnera

Tvůrci z Bloober Team se v loňském roce zapsali do paměti fandů psychologických hororů svěžím titulem Layers of Fear. Hra vás vtáhla do zvrácené mysli umělce v neustále se měnícím prostředí, které se postaralo o prakticky konstantní nejistotu a nedůvěru ke všemu. A přestože nejsem největší fanda podobných her, Layers of Fear mě fascinovala i po technické stránce. Když pak tvůrci z Bloober oznámili svůj další titul Observer, opět psychologický horor, ale tentokrát v kyberpunkové budoucnosti, zpozorněl jsem ještě více. Třeba i díky tomu, že hlavní postavu dabuje známý herec Rutger Hauer.

Bleskovky

  • 28. 8. 2020 - Vylepšená verze kyberpunkového hororu Observer: System Redux míří na PC. Vyzkoušejte si demo

  • 17. 6. 2020 - Humble Bundle bojuje proti rasismu s Bioshockem, Observerem, Kerbaly a dalšími

  • 11. 6. 2020 - Podívejte se na 9 minut z ještě krásnější next-gen verze Observera

Hodnocení
GAMES.cz
7/10
Hodnocení Metacritic:
78/100
Hodnocení čtenářů:
60/100
Datum recenze:
14. srpna 2017
Recenze