Lums

Lums

Články

Nápady nejsou důležité a na nevraživost vůči mobilním hrám nereaguji, říká tvůrce Chameleon Run

Vyprofiloval se jako jeden z nejúspěšnějších tuzemských tvůrců mobilních her, začínal při tom jako muzikant a "matfyzák". Proč zvolil vývoj her a v čem vidí přínos "improvizované" tvorby her skrze game jamy, na to odpovídá Ján Illavský z Hyperbolic Magnetism, jehož Chameleon Run se stal českou mobilní hrou roku 2016. 

Tea Club #2: Hyperbolic Magnetism o game jamech a náročnosti vývoje logických her

Kdyby existovala statistika o počtu vyprodukovaných her za rok, programátorské duo Hyperbolic Magnetism by se s přehledem umístilo na prvních místech. Vladimír „Loki“ Hrinčár a Honza „Split“ Ilavský programují jak o život a pravidelně se hlásí na vývojářské maratony Global Game Jam a Ludum Dare. S jejich tituly se nejčastěji můžete setkat na mobilech, ale i na PC, které ve své hyperproduktivitě nezanedbávají. Příklady z poslední doby mohou být třeba Heterochroma z Global Game Jam nebo Honzova samostatná Temple of Ra z Ludum Dare.

Vývoj her v Česku v roce 2013 - část 2.

Seznam všech českých her vydaných v roce 2013 jste už asi viděli díky odkazu v prvním díle našeho miniseriálu. Ve druhém dílu (z celkových čtyř) se tak můžeme pustit rovnou do povídání o tom, jak prožily uplynulý rok firmy Craneballs, Flow Studio, Geewa, Grip Games, Hexage, Hyperbolic Magnetism a Icarus Games. Sami se tak můžete přesvědčit, jak rozmanitou záležitostí je vývoj her v České republice.

Vývoj her v Česku v roce 2013 - část 1.

Začalo to tímto seznamem. Před časem jsme se s Petrem domluvili, zřejmě někdy kolem vyhlašování našich Best of 2013, že se pokusíme vytvořit kompletní seznam her, které v loňském roce vytvořili čeští herní vývojáři. Když jsme ale na konci našeho počítání, pátrání a sumarizování (díky Petrovi Kubcovi za pomoc) došli k číslu přesahujícím 40 titulů (!), bylo jasné, že u obyčejného seznamu skončit nemůžeme. Už jenom proto, že o celé řadě her v seznamu jsme předtím neslyšeli, jakkoli (odpusťte malou sebechválu) na Games.cz věnujeme českým hrám nadstandardní prostor.

GDS 2013: Vladimír Hrinčár, Ján Ilavský - Od nápadu až po release

Životní cyklus vývoje her bývá vždy plný nástrah a ani na první pohled menší projekty,...
Hodnocení Metacritic:
80/100