Grand Theft Auto III

Grand Theft Auto III

Články

Tvůrce série GTA Dan Houser odchází z Rockstar Games

„Dle západní medicíny se ischias, zvaný lidově houser či ústřel, objevuje převážně ve středním věku, a to hlavně pak u mužů. Jedná se o náhle vzniklé bolesti v oblasti bederní páteře,“ píše se na webu Patentní medicína. Dan Houser si sice prošel dovolenou, o jejíž délce se nikomu z nás ani nesnilo, ale asi to nebude bolest zad, kvůli níž opouští slavnou společnost, kterou pomohl založit.

Mod pro GTA 3 předvádí, jak hra vypadala před 11. zářím

Hry se během vývoje mění, včetně změn na poslední chvíli, které v dnešní době řeší obvykle day one patche. Do procesu finalizace GTA 3 ovšem zasáhla tragická událost – útok na World Trade Center 11. září 2001, čemuž vývojáři museli část obsahu přizpůsobit jen pár týdnů před vydáním. Tvůrci modu GTA 3D ze souborů hry vytahali nejen tyto změny, ale i mnohé další, třeba v oblasti řízení nebo uživatelského rozhraní.

Rockstar vzal Humble Bundle útokem a sám navíc žádné peníze nechce

Rockstar, který momentálně kutí očekávané pokračování Red Dead Redemption II, vzal útokem Humble Bundle. Nabízí tam spoustu her ze série Grand Theft Auto, Max Payne a nechybí ani brutální Manhunt. Standardní cena všech titulů se podle Humble Bundle pohybuje někde lehce pod 200 dolary, ale vy si můžete doplnit herní knihovnu za směšné peníze.

Retro GamesPlay: hrajeme Grand Theft Auto III

Za necelý měsíc (26. října) uplyne přesně 15 let od vydání hry, o které se nemusíme bát hovořit jako o přelomové hned z několika důvodů. Samozřejmě už před vydáním Grand Theft Auto III vyšly hry s otevřeným nebo částečně otevřeným světem či lokacemi, ale žádná z nich nebyla tak do detailů propracovaná. Žádná z nich nenabízela natolik živoucí svět v kombinaci s chytlavým vyprávěním a volností hráčova konání (ovšem bez větších následků). Žádná nenabízela tak rozlehlé „pískoviště“. Žádná neuchvátila hráče svými popkulturními odkazy a zakomponováním hudby ve hře (rádio stanice). Žádná se do té doby tak skvěle neprodávala a nestala se ikonou, kterou je celá série do dnešních dnů. Proto platí, že když se řekne GTA III, vybaví si řada hráčů první skutečnou definici moderní sandbox hry, z které hry z tohoto ranku vychází dodnes. Společně si proto ulice Liberty City a dění v nich v dalším retro gamesplayi připomeneme.

Mezi první osmičkou PS2 her, které si můžete zahrát na PS4, není žádná skutečná klasika

Sony de facto potvrdila, že pracuje na zprovoznění PS2 her na PlayStation 4 u příležitosti vydání Star Wars Battlefront, když součástí limitovaného bundlu PS4 s Battlefrontem byly i starší hry z PS2. Definitivně se však Sony na konto vydání PS2 her pro PS4 vyjádřila před PlayStation Experience, když oznámila, že ode dneška si mohou majitelé PS4 koupit první osmičku upravených her z PS2. Jsou poněkud předražené, jsou graficky upravené, podporují všechny základní funkce PS4 včetně Share Play či Remote Play a těžko mezi nimi najdete některý z klasických PS2 hitů. Ale třeba mám jen blbý vkus – však se podívejte sami.

Sledujte trailer z Gamechangers, dramatu o právním sporu kolem GTA

Už 15. září bude na BBC Two vysílán snímek The Gamechangers, který vypráví příběh soudního sporu mezi Jackem Thompsonem a Samem Houserem, Rockstarem kvůli GTA III (více v tomto článku). Ačkoliv dojde i na okolnosti vzniku hry, především v tomto „dokudrama“ očekávejte řešení reakce společnosti, soudní pře a Thompsonovu celkovou kampaň proti hře. Jak zní oficiální shrnutí: „Je to konflikt mezi tvůrčím géniem a samozvaným obráncem americké morálky, který eskaloval do podoby boje o srdce, mysli a svobody celé herní generace.“

Bleskovky

  • 15. 6. 2015 - Video: Fanouškem předělaná mapa města Liberty City z Grand Theft Auto III do Grand Theft Auto V.

Hodnocení
GAMES.cz
10/10
Hodnocení Metacritic:
97/100
Datum recenze:
29. května 2002
Recenze