Firefall
Věková dostupnost

Firefall

Články

Best of 2014: Nejlepší MMO hra

Jestliže v roce 2013 zářily především MOBA hry, letos se prosadily spíše klasické onlineovky. Raketový start MOBA hry přetavily v úspěch i v roce 2014, ale jinak se držely spíše v ústraní svých početných komunit. O Dotě nebylo navenek slyšet takřka vůbec, což platí i o League of Legends. Nezbylo nám tedy než oslavit návrat ke klasickým onlineovkám, které se připomněly zejména prostřednictvím datadisku pro World of WarCraft. Loňský rok ale nebyl jenom WoWku, nýbrž i řadě dalších her a částečně též o snaze přenést komplexní online světy konečně na konzole. Zatím sice nebyla plně úspěšná, ale ovoce by měla přinést tento rok, takže se cení.

Představení PvP z akční onlineovky Firefall od veterána z Blizzardu

Po čtyřech letech od oznámení se konečně blíží spuštění online střílečky Firefall od Red 5 Studios. Dojde k tomu 29. července, kdy se do hry může bez problémů pustit každý, protože Firefall využívá free to play model. Připomínám, že jde o střílečku, která je založená na aktivním pohybu, a ne statickém odklikávání schopností, přičemž si hodně bere ze série Tribes, na níž pracoval i hlavní designér Firefall Scott Youngblood.

Po stopách bývalých vývojářů z Blizzardu - kam odešli a co vytvořili

Co mají společného hry Wildstar, State of Decay, Guild Wars, God of War, Firefall, Hellgate: London a Torchlight? Na první pohled nic. Jde o hry odlišných žánrů a od různých vývojářů i vydavatelů, každá vyšla v jiném roce a byla jinak úspěšná či neúspěšná. Přesto je spojuje jedna důležitá věc. Stojí za nimi tvůrci, co prošli Blizzardem. Za 23 let fungování Blizzard opustily desítky vývojářů. Někteří následovali příklad spoluzakladatele Allena Adhama a šli úplně mimo herní průmysl (Adham odešel v roce 2004 do hedgeových fondů), ale jiní u řemesla zůstali. Založili vlastní studia a pokusili se prorazit na vlastní pěst. U příležitosti nedávného oznámení odchodu Roba Parda se tedy vydáme po stopách význačných "uprchlíků" z Blizzardu a jejich projektů.

Firefall vstupuje do bety s nádherně béčkovým trailerem

Free-to-play MMO střílečka Firefall se konečně dostala do fáze otevřené bety, což se tvůrci rozhodli vše oslavit hraným trailerem. Dobrá, nejsem si úplně jist, zda byl ten osmdesátkový feeling a milá neobratnost zcela jasným úmyslem, ale je to jedno, protože ve výsledku tenhle trailer funguje skvěle.

Firefall předvádí zuřivou bitvu v Blackwater Anomaly

Je to skoro rok, co jsem o Firefallu naposled psal a ještě jsem mohl konstatovat, že je v betě. Nyní se hra připomíná dalším videem a pořád mohu konstatovat, že je v betě. Ovšem pozor, tahle beta se 9. července změní na otevřenou! Takže se možná naši vnukové dožijí dne, kdy Firefall vyjde naostro.

„Zničili jsme MMO?“, přemítá bývalý tvůrce World of Warcraft

Mark Kern už v Blizzardu nepracuje. Jinak by si logicky nedovolil podobné úvahy. Mark Kern nyní pracuje v Red 5 Studios a připravuje MMO střílečku Firefall. Na jednu stranu tedy můžeme brát jeho slova jako propagaci Firefallu (jíž bezesporu jsou), ale zároveň na nich je i něco víc, než jen volání po pozornosti.

Bleskovky

  • 30. 7. 2015 - Ve vývoji je PS4 verze MMO Firefall.

Hodnocení Metacritic:
60/100