Best of 2019: Hra roku

Rok 2019 byl z hlediska her podivným obdobím. Celý průmysl už se připravuje na bombastický letošek a hned několik titulů se dočkalo odkladu, ať už ze strategických důvodů, nebo prostě proto, že vývojáři potřebovali víc času na dokončování. Díky tomu se letos podařilo vyšvihnout spoustě her, které by jinak zapadly v cunami AAA titulů. Tady je naše desítka nejlepších her za rok 2019. Zítra spustíme čtenářské hlasování a jsme zvědaví na výsledky, protože tenhle rok neměl jednoznačného favorita.

Kouzlo Total War: Warhammeru II aneb Jak jsem se přestal bát

Kdo se chce seznámit s Tolkienem, stačí mu k přečtení vlastně jedna knížka. Harryho Pottera slupnete klidně k večeři. Na Star Wars si stačí vyhradit víkend, během kterého absolvujete těch pár podstatných filmů. Star Trek pochopíte během série a kapitána Picarda si pak vyvěsíte na plakátu v pokoji. Ovšem co s Warhammerem? Je tu „čtyřicítka“, do níž můžete (a budete) pronikat nekonečně dlouho, protože megalomanství je pro ni synonymem. Jenže zatímco v jejím případě budete chtít hlavně knížky, v případě fantasy Warhammeru je tu neskutečně skvělý Total War, který dokáže pohltit i úplného neznaboha.

Ambiciózní fanouškovský mod Skywind vypadá jako profesionální remake milovaného Morrowindu

Modifikace Skywind má své kořeny v roce 2012, ale až do roku 2015 šlo o snahu „pouze“ portovat The Elder Scrolls III: Morrowind do enginu The Elder Scrolls V: Skyrim. Dnes jde o plnohodnotnou předělávku, o vytvoření celé hry úplně od základů, jednoduše o kompletní remake, který vypadá snad ještě lépe, než kdyby se do něj oficiálně pustila Bethesda.

Nová kapitola Star Wars údajně započne počítačovou hrou zasazenou 400 let v minulosti

V poslední době se kvůli Epizodě IX, seriálu Mandalorian a povedené hře Star Wars Jedi: Fallen Order pořád řeší Hvězdné války. Jak by taky ne, když to je možná nejsilnější popkulturní značka v naší galaxii – a protože to teď vypadá na delší filmovou pauzu, je čas si pořádně zaspekulovat. Spolehlivé zdroje totiž tvrdí, že novou multimediální kapitolu ságy Jediů a Sithů vykopne počítačová hra.

Do Bradavické školy čar a kouzel se můžete vrátit v Minecraftu

Harry Potter je obrovská značka a je poněkud překvapivé, že kvalitních her se dočkaly pouze zhruba první tři filmové díly a poté zájem herních studií stvořit skvělý titul z čarodějnického prostředí dosti opadl. Kde není chtíč Warner Bros. vydělat spoustu peněz (fanoušci by jim za dobré kouzelnické RPG jistě urvali ruce), musí nastoupit lidová tvořivost. Do Bradavic se budete moct již brzo vydat v Minecraftu, a to v rámci modu skupiny Floo Network.

Nový Xbox nebude mít exkluzivní hry. Po první dva roky bude vše kompatibilní s Xboxem One

V redakci máme na bitvu PlayStationu a Xboxu docela jednotný názor – Microsoft potřebuje exkluzivní hry. Ty jsou v případě Sony důvodem, proč máme jejich konzoli. Nechceme přeci přijít o ty nejlepší hry své doby, ať už jde o God of War, Spider-Mana, The Last of Us, nebo třeba Bloodborne. Doufali jsme, že nadcházející generace konzolí nám dá důvod, proč investovat do Xboxu, ale Microsoft nám právě dal jasně najevo, že exkluzivity tím důvodem rozhodně nebudou.

Nejčtenější články týdne: Nudné špičkové hry, Pán prstenů i Skyrim

Když se nějaká hra povede natolik, že všude po světě sbírá desítky, slova chvály a ocenění „hra roku“, ještě to automaticky neznamená, že vás bude bavit. Jisté kvality jí rozhodně upřít nejde, ale pořád vám z jakéhokoliv důvodu nemusí sednout. V redakci nad podobnými případy diskutujeme relativně často, a proto jsme to konečně sepsali. A z článku o vynikajících hrách, které nás ale příliš nezaujaly, se nakonec stal ten nejčtenější článek uplynulého týdne.

Star Citizen Alfa 3.8: Nejdůležitější update roku. Hra začíná zvládat nemožné

Během vánočních svátků nám Cloud Imperium Games nadělilo poslední velký update s pořadovým číslem 3.8. Ač jde o, co se obsahu týče, velice bohatou nadílku, tradičně ji trápí řada bolístek spjatých s nestabilitou serverů a hromadou nových bugů. Zřejmě největším zklamáním je absence tzv. Platform Persistence, tedy první opravdové implementace zachování hráčského postupu mezi jednotlivými aktualizacemi, která měla zaručit, že vámi nakoupené lodě, příslušenství a kredity téměř nebudou pravidelně resetovány s novými updaty tak, jako tomu bylo dosud. PP by se měla objevit ještě v rámci alfy 3.8.X, takže snad půjde jen o relativně menší zpoždění. Ukončeme však nářky a vrhněme se směle na výčet těch nejzásadnějších novinek, které s sebou poslední iterace Star Citizena přinesla.

Best of 2019: Nejlepší svět

Herní svět. Může být roztahaný na polovinu Spojených států, nebo se rozprostírat na malé plošině. V tom, jak jej vnímáme, nehraje roli samotná rozloha, ale jeho funkčnost. Nejen po stránce různých herních prvků, ale i po stránce emocionální, kdy vás svět dané hry pohltí a takřka plesáte nad tím, co před vás staví a jak dobře vám v něm je. Pojďme se společně podívat na ty nejlepší světy loňska.

Deskovka Die Hard: John McClane ze Smrtonosné pasti si to zase rozdává s Hansem Gruberem

Vánoce máme za sebou, což pravděpodobně znamená, že spousta z vás má v živé paměti první díl filmové série Smrtonosná past, ve kterém se Bruce Willis v roli Johna McClanea probojovává na vrchol mrakodrapu Nakatomi Plaza, aby zatnul tipec teroristovi Hansovi Gruberovi, kterého před 32 roky ztvárnil Alan Rickman. Věděli jste, že je i jiný způsob, jak prožít ten samý děj? Například v oficiálně adaptované deskovce Die Hard: The Nakatomi Heist Board Game.

Vzpomínáme: Resident Evil 4 zradil svou sérii tím nejlepším možným způsobem

Obliba série Resident Evil byla v našich vodách vždy o fous menší než v případě zbytku světa, navzdory barvitým reklamám. Ale i tak jsme všichni věděli, že Resident Evil znamená zombíky, Raccoon City a fixní kameru. Jenže pak 11. ledna 2005 vyšel čtvrtý díl, který zničehonic přehodil výhybku a jen tak mimoděk definoval další dvě generace third-person titulů.

Hry podle filmů: Dlouhá cesta ke kvalitě

Laciné pokusy vydojit ještě pár dolarů z populárního hitu kin, ale i pecky, o kterých se mluví se stejným obdivem jako o jejich filmových předobrazech. Hry podle filmů si prošly dost dlouhou a dost bolestivou cestu. Teď to ale vypadá, že se dostaly do cíle a nikdy nebyly v lepší formě. Možná i proto, že už vlastně podle filmů moc nejsou...

Best of 2019: Nejzajímavější postava

Existuje spousta různých důvodů, proč si zamilovat herní postavu. Možná za ni stovky hodin hrajete a pomáháte utvářet její osobnost jako v případě Geralta z Rivie. Nebo je předem daná a vy s její povahou nenaděláte vůbec nic, jako třeba u takového Krata. A letos se do naší trojice nejoblíbenějších herních postav za rok 2019 dostaly obě tyto varianty.

Divné, divnější a jiné normální hry roku 2019

Rok 2019 byl pro mě trochu jako horská dráha a kupodivu to platilo i pro herní část mého života. Zatímco na jaře mě zklamalo prakticky všechno, čemu jsem povolila vstoupit na pevný disk, na podzim jsem v záplavě ze všech stran doporučovaných titulů nevěděla, kam se vrtnout dřív. Konejšivou náruč mi nakonec nabídly spíš nenápadnější nezávislé tituly než očekávané tříáčkové pecky, ale tak už to prostě občas v životě redaktorky chodí.

Intel nové procesory Comet Lake-S neoznámil. Místo toho ale ukázal svou grafiku DG1 do desktopu (CES 2020)

Od tiskovky Intelu na CESu jsme očekávali představení nových procesorů Comet Lake-S do stolních počítačů – tedy takových, které zajímají hráče. K tomu ale nedošlo, místo toho se firma věnovala svým momentálně oblíbeným tématům: AI, autonomním vozidlům a dalším „data-driven“ záležitostem. Přesto se fanoušci hardware dočkali alespoň jednoho zajímavého představení: premiéry dedikované grafické karty architektury Xe, s níž se Intel hodlá dostat i do herních počítačů.

LongPlay – Crusader Kings II podruhé #8: Pohani pohaní Francouze

Nový rok, staré pořádky. Evropou se rozlézá nákaza křesťanství, ale Aleš a Vašek se ji ve svém LongPlayi Crusader Kings II úspěšně pokouší potřít. Reformovali slovanské pohanské náboženství, vyhráli několik válek, jednu naprosto zoufale prohráli (zatracená Byzanc!) a teď si brousí zuby na svoje vlastní impérium.

Americká odborová organizace volá po sjednocení herních vývojářů

Odbory jsou ve spojení s americkým herním průmyslem dlouhodobé téma, tamní zákonodárný systém totiž zejména kontraktory kdovíjak nechrání. Jedna z největších amerických odborových organizací, The Communications Workers of America, nyní přichází s rozsáhlou kampaní, která by měla vývojáře motivovat ke sjednocení a tedy i větší schopnosti hájit zájmy zaměstnanců.

Postapo strategie Surviving the Aftermath dostává každý měsíc nálož nového obsahu

Budovatelská strategie Surviving the Aftermath byla příjemným říjnovým překvapením. Vydavatel Paradox Interactive oznámil její existenci začátkem měsíce a už o dva týdny později ji poslal do early accessu. Od té doby dostává začátkem každého měsíce nový update posouvající hratelnost směrem, kde ji ve výsledku chtějí mít jak vývojáři, tak hráči, kteří se nebojí podělit o svůj názor na fórech.

Vytvořte si tenisový turnaj podle sebe v AO Tennis 2

V Austrálii se v těchto dnech dějí dvě pozoruhodné události: zaprvé prakticky celá hoří, no a zadruhé se v Melbourne koná každoroční Australian Open, první ze čtyř tenisových Grand Slamů. U této pro životní prostředí méně destruktivní příležitosti vychází také druhý díl virtuálního pinkání AO Tennis 2, kde si můžete tvořit vlastní hráče a stadiony a pak na nich odehrávat legendární zápasy.

S oldschoolovou střílečkou Days of War zavzpomínáte na první díly Call of Duty a Medal of Honor

V dubnu roku 2016 byl na Kickstarteru úspěšně zafinancován projekt Days of War, multiplayerová střílečka z prostředí druhé světové války, na které pracují všehovšudy čtyři vývojáři. Už o rok později jste se mohli pustit do historických bitev v předběžném přístupu, který skončí koncem ledna a nahradí ho plná verze.