80 Days (2015)

80 Days (2015)

Články

Nová hra od tvůrců 80 Days bude opět postavená na dialozích

Studio Inkle znáte díky úspěšné cestovatelské textovce 80 Days nebo dobrodružné digitální deskovce Sorcery! Co ale hodlají tvůrci dělat dál? Další kapitolou v historii studia má být zatím nepojmenovaná hra, která po čtyřech letech vývoje adaptací nebude stát na cizí značce. Půjde o první původní dílo studia Inkle.

Vychází PC verze steampunkové cestovatelské textovky 80 Days

Ne náhodou vyhrávala vynikající cestovatelská textovka 80 Days na mobilních platformách všemožná ocenění. Jde o vynikající zážitek, který kombinuje vypravěčský styl gamebooků s klasickým verneovským motivem, který umně okořenil steampunkovým pozlátkem. Po úspěšném tažení na iOS a Androidu dnes vychází 80 Days v updatované verzi na PC a pokud vám čtení a cestování není cizí, určitě neváhejte.

Mobilní hity 80 Days a Sorcery vyjdou brzy na PC

Pro PCčkáře nepříliš známý vývojář inkle si našel své publikum na mobilních platformách. Se svojí netradiční cestovatelskou adventurou 80 Days získal několik významných ocenění a teď si ji budeme moct zahrát i na PC a Macu. 80 Days, následováno Steve Jackson's Sorcery!, jsou jen dvě ze čtyř her od inkle, které na PC v brzké době vyjdou. První jmenovaná se na digitálních pultech objeví už 29. září, zatímco Sorcery bude vycházet po epizodách a té první se dočkáme ještě letos.

Dobrodružný hit 80 Days odpovídá na otázku, proč nevzniká více moderních textovek

Mnozí u nich vyrůstali, jiní zase snili o jejich psaní - i když možná papírové gamebooky nemají podobně kultovní pověst jako papírové hry na hrdiny (D&D, Dračí doupě), jejich otisk v mládí mnoha fanoušků počítačových her je nezpochybnitelný. O to větším požitkem pro mě bylo hraní mobilní hry 80 Days, která svým nakažlivým elánem a vypointovanými dialogy doslova dláždí cestu budoucím digitálním gamebookům. I když je ale interaktivní kniha žánrem extrémně levným na produkci a skýtá překvapivě velký komerční potenciál, doposud digitální gamebooky spíše dřely bídu s nouzí. Úspěch a specifické vlastnosti 80 Days naznačují, proč tomu tak je, a zároveň, co se musí změnit.

Na letošních cenách IGF uspělo sci-fi dobrodružství Outer Wilds a This War of Mine

Rok se s rokem sešel a Independent Games Festival, pořádaný při GDC, již po sedmnácté odměnil nejzajímavější počiny skutečně nezávislých (a náležitě artových) vývojářů. Středečním večerním ceremoniálem provázel Tim Schafer a Nathan Vella. Hned dvě ceny získala kosmická explorační záležitost Outer Wilds, fanoušky originálních her ale mohou zajmout i další, mediálně málo exponované hry. Jejich přehled i s videi a odkazy najdete v našem článku.

Příběhy vytvářené hráči jsou budoucností herního vyprávění

Herním příběhům je na Game Developers Conference 2015 věnován celý samostatný blok přednášek, ve kterém se scénáristé snaží vystihnout trendy a problémy, se kterými se jejich práce aktuálně potýká. Jedním z největších témat, která se v tomto směru na letošní konferenci probírají, je osvobození herních příběhů od svázanosti klasického scénáře a celkově snaha o lepší využití možností interaktivního vypravování. „Počítače už z principu zužují naše možnosti vyprávění a redukují původní vizi scénáristů, která je omezena jen lidskou představivostí,“ tvrdí autor experimentální webové hry Storium Stephen Hood.
Hodnocení
GAMES.cz
6/10
Hodnocení Metacritic:
84/100
Datum recenze:
25. října 2015
Recenze