Best of 2015: Nejlepší early access hra
zdroj: tisková zpráva

Best of 2015: Nejlepší early access hra

6. 1. 2016 20:24 | Z redakce | autor: Redakce Games.cz |

Na early accessu toho jde pokazit hodně i s dobrými úmysly, ale zároveň mohou vývojáři využít potenciál tohoto modelu na maximum. Jak? Třeba opravdu spolupracovat s komunitou nebo vydávat obsahově či funkčně významné aktualizace, které společně s hráči následně doladí k dokonalosti. A přesně takto se loni vyvíjelo hned několik projektů, z nichž se nám nejvíce líbily následující.

Take on Mars

Český simulátor přežití (a výzkumu) na Marsu je v early access verzi dostupný už od roku 2013, ale právě loni tvůrci udělali významný posun směrem k dokončení. Hra se konečně přehoupla z dlouhé alfy do fáze betaverze, tvůrci do ní vložili základy survival prvků a vydali zásadní Power update. Posledně jmenovaný třeba do hry přinesl simulaci elektřiny a všeho co s ní souvisí, což otevřelo hráčům nové možnosti a společně se zmíněnými survival prvky to posunulo hru o velký krok blíže k tomu, čím by měla být po vydání: propracovaným simulátorem přežití na Marsu se vším všudy.

The Long Dark

Příběh okoření mrazivé The Long Dark už brzy, ale očekávaná survival hra si i tak v minulém roce prošla zajímavým vývojem. Ať už se jednalo o zásadní změnu počasí nebo nový region, vývojáři se o komunitu příkladně starali a změny dokázali dobře vysvětlit a objasnit. Nit nezůstala suchá na téměř žádném herním systému, zlepšení se dočkala umělá inteligence zvířat a kompletní změnou si prošla i těžba surovin a materiálů. The Long Dark loni jednoduše vyrostla do krásy způsobem, který by mohl být inspirací pro spoustu dalších vývojářů.

Ark: Survival Evolved

Další rozpracovaná survival hra o přežití na ostrově by mohla leckoho odradit, ale Ark: Survival Evolved drží v rukou trumf v podobě dinosaurů. Ve hrách je příliš často nevídáme, Ark s nimi navíc šikovně pracuje a tvůrci se mohou přetrhnout, aby hru neustále obsahově doplňovali a zároveň vylepšovali. Během minulého přidali nové zbraně, dinosaury, eventy, budovy, předměty nová prostředí, možnost dinosaury párovat a dělat tak mláďata atd. Ze všech chystaných survival her v early accessu se právě Ark: Survival Evolved řadí díky aktivitě tvůrců a kvalitám hry k těm s největším potenciálem.

Ashes of the Singularity

Kvalitní real-time strategií zrovna moc nevychází, ale v případě Ashes of the Singularity rozhodně neplatí, že jednooký je mezi slepými králem. Megalomanská strategie od Stardocku vyniká mimo jiné enginem a vůbec technickou stránkou věci. Obří mapy, tisíce jednotek a špičková grafika, pokud ji váš stroj utáhne, to nabízí hra na první pohled. Do toho si započítejte zárodky povedené hratelnosti a spoustu zlepšení balancu, grafiky, uživatelského rozhraní i přidání nových map a jednotek, k čemuž v minulém roce došlo. Podle nás je to momentálně jedna z nejslibnějších early access her vůbec.


A nejlepší early access hrou za rok 2015 se podle redakce Games.cz stává:

earlyaccess zdroj: tisková zpráva

Space Engineers

Jestli v roce 2015 nějaký early access projekt opravdu vyrostl do krásy, byl to tuzemský Space Engineers. Našim čtenářům se hra líbila už před rokem natolik, že ji sami zvolili za nejlepší early access titul roku 2014. A my se k nim letos přidáváme. Nejvýrazněji hru loni změnilo a vylepšilo přidání planet, ale zapomínat nesmíme ani na vstřícný krok směrem k moderům v podobě zpřístupnění zdrojového kódu hry a uvolnění 100 000 dolarů právě na podporu nejšikovnějších tvůrců z řad fanoušků. Tvůrci Space Engineers zkrátka posunuli loni projekt způsobem, který podle nás nemá v této kategorii konkurenci.

V rámci naší série Best of 2015, ve které shrnujeme to nejlepší za uplynulý, doposud vyšly následující články:

Nejnovější články