HádejHru: otestujte své znalosti série XCOM
zdroj: Archiv

HádejHru: otestujte své znalosti série XCOM

28. 7. 2016 12:10 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Když v první polovině 90. let vyšel první díl série XCOM, vydavatelem byla společnost MicroProse Sida Meiera. Za vývojem samotným se však skrýval pouze dvoučlenný tým tvořený bratry Julianem a Nickem Gollopovými. Málokoho tehdy asi napadlo, že XCOM bude za dvacet let takový pojem. Pamatujete si ale na začátky série? Vzpomenete si ještě na Apocalypse či Enforcera a nebo máte s XCOMem zkušenosti především z novodobé verze od studia Firaxis? A potvrdíte to v našem kvízu?

Pamatovat si historii všech dílů celé ságy rozhodně není snadné. První díl vyšel v roce 1994. Rok poté pak přišel pokus samotných MicroProse, kteří chtěli využít jeho úspěchu. Terror from the Deep byl narychlo překopaný první díl a s nadsázkou lze říct, že se jednalo o jedničku s jinými texturami. Fanoušky, pro které byla jednička příliš jednoduchá, však mohl potěšit alespoň vyšší obtížností. Za další dva roky následovala X-COM: Apocalypse, tentokrát opět od studia Mythos bratří Gollopových.

I když tenhle rozmáchlý počin nedokázal zcela naplnit svůj potenciál, fanoušci jej pořád vnímali pozitivně. Výčet první šestice titulů uzavírají vesmírný Interceptor od Microprose, originální First Alien Invasion a střílečka Enforcer od Hasbro Interactive.

xcom kviz zdroj: Archiv

Následovalo jedenáctileté období temna. Světlo do něj přineslo až studio Firaxis Games, které zformovali bývalí členové MicroProse. Po dlouhém čekání na důstojné pokračování série jsme se dočkali titulu XCOM: Enemy Unknown (recenze), který se spolu s pozdějším datadiskem Enemy Within (recenze) rozhodně zabodoval.

Pokus o rozšíření znovuoživené značky XCOM do nového žánru v podobě The Bureau: XCOM Declassified moc nevyšel. I když nešlo o vysloveně špatnou hru, velmi rychle se na ni zapomnělo. Značka se po téhle odbočce nakonec vrátila tam, kde jí to sluší nejvíc. XCOM 2 navázal na Enemy Unknown výbornou hratelností (recenze). Otázka tedy zní - jak moc se vyznáte v téhle dlouhé historii boje s emzáky? 

Kvízy o dalších známých herních sériích, žánrech, nebo herních legendách najdete na webu HadejHru.cz.

Nejnovější články