SWAT 4

SWAT 4

Články

Vzpomínáme: Policejní střílečka SWAT 4 je svěží dodnes

Ve většině stříleček by bylo čistění diskotéky, kde se porvaly dvě skupiny pouličních gangsterů, buďto krvavou lázní neřádů, anebo podprůměrnou vedlejší misí mezi „skutečným“ příběhem. Ve SWAT 4 se však i podobně obyčejný úkol proměnil ve snahu projít peklem nočního klubu nesmrtícím způsobem, zábavně obtížným i díky tomu, že oponenti se dodržováním podobných konvencí rozhodně nezdržovali. SWAT 4, který vyšel před 14 lety, 5. dubna 2005, díky tomu dodnes zůstává nepřekonaným klenotem.

Na GOGu vyšla parádní taktická akce od tvůrců BioShocku – SWAT 4

Po prvních třech dílech se na GOG konečně objevil i SWAT 4. Realisticky se tvářící taktická akce z dubna 2005 uspěla nejen u kritiků, ale taky u hráčů a posunula Irrational Games o krok blíž k BioShocku. SWAT 4 je na GOG dostupný ve své Gold Edition za necelých 10 eur.

Retro GamesPlay: hrajeme skvělou taktickou akci SWAT 3

Vlastně je zvláštní, že se od vydání taktické akce SWAT 4 takřka přesně před deseti lety neobjevil žádný podobný titul (pokusy byly, ale nevyšly), zatímco tradičních stříleček v mezičase vyšlo přibližně kvadrilión. Bojí se snad tvůrci a vydavatelé, že by hráči nepřijali akční hru, ve které není cílem protivníky zastřelit, nýbrž je naopak dostat živé? Možná. Spíš si ale nikdo na podobný projekt netroufnul, protože jde o velmi náročný úkol z hlediska technologického, ale i designérského. Dokazuje to nejenom SWAT 4 (nedávno jsme vydali článek, který přednosti hry popisuje) od Irrational Games, ale též SWAT 3 od interního studia Sierry. A právě druhou jmenovanou vám představíme v následujícím retro gamesplayi.

Battlefield Hardline připomíná, že od vydání geniálního SWAT 4 uplynulo už deset let

Náhoda nebo snad osud tomu chtěl, že policejní střílečka Battlefield Hardline vyšla skoro deset let po jiné policejní střílečce - SWAT 4. Hra od Irrational Games se bohužel do historie first-person stříleček nikterak zásadně nezapsala, přestože při zpětném pohledu disponovala hned několika nevídanými inovacemi, jejichž kvality jsou dnes ještě výraznější a vzácnější než v roce 2005. Stojí za to si je připomenout.

SWAT 4: The Stetchkov Syndicate screeny

O datadisku pro SWAT 4 jsme psali už koncem srpna, ale k oficiálnímu ohlášení ze strany Vivendi došlo až dnes a zároveň byl odhalen jeho název The Stetchkov Syndicate včetně sady jedenácti screenshotů.

Datadisk pro SWAT 4

Podle magazínu Computer Gaming World se připravuje zatím bezejmenný datadisk pro vysoko hodnocenou (85%) taktickou akci SWAT 4 z letošního jara.
Hodnocení
GAMES.cz
9/10
Hodnocení Metacritic:
85/100
Hodnocení čtenářů:
80/100
Datum recenze:
19. dubna 2005
Recenze