Resident Evil 4

Resident Evil 4

Články

Chystané remaky a remastery: Seznam her, které čeká omlazení

Pomalu se dostáváme do bodu, kdy se častěji dozvídáme o technické předělávce starší hry než o zbrusu novém zážitku. Dobře, to možná trochu přeháním, ale remastery a remaky jsou dnes na denním pořádku. Pojďme si proto připomenout ty nejzajímavější z nich, které se v nejbližších měsících a letech chystají sahat na zlatý fond herní historie i na jeho méně proslulé kapitoly.

Do třetice všeho dobrého? Capcom prý chystá remake Resident Evilu 4

Loňský Resident Evil 2 patří k nejlepším herním předělávkám vůbec, letošní Resident Evil 3 zas tak skvostný nebyl. A právě trojkou měly remaky hororové série zase na pár let skončit, alespoň tomu nasvědčovaly předchozí zprávy. Co ovšem platilo před pár týdny, už dneska zase není pravda. Studio M-Two z Ósaky, které se podílelo na aktuální trojce, by totiž mělo momentálně předělávat také čtyřku.

Spekulace: Resident Evil 8 ponese podtitul Village, vrátí se v něm Chris Redfield

Neuběhl ani den a máme tu další šeptandu o populární hororové sérii, tentokrát od fanouškovského webu Biohazard Cast, kterému informace poslal anonymní zdroj mailem. Korespondují s těmi včerejšími, a dokonce jsou doplněné o obrázek, v němž Capcom potenciálně předvádí celkem chytrou hru s logem nadcházejícího Resident Evil 8. Tedy pardon, VIII. Village? Na oficiální formát názvu si budete muset ještě počkat.

Vzpomínáme: Resident Evil 4 zradil svou sérii tím nejlepším možným způsobem

Obliba série Resident Evil byla v našich vodách vždy o fous menší než v případě zbytku světa, navzdory barvitým reklamám. Ale i tak jsme všichni věděli, že Resident Evil znamená zombíky, Raccoon City a fixní kameru. Jenže pak 11. ledna 2005 vyšel čtvrtý díl, který zničehonic přehodil výhybku a jen tak mimoděk definoval další dvě generace third-person titulů.

Resident Evil 4 jak ho neznáte - HD mod zkrášlí hradní část hry už na konci března

Nostalgický přeliv dokáže s přehledem vyhladit všechny textury, zpřehlednit šílený interface a zmodernizovat modely postav, když se člověk pustí do hraní původní verze některé své oblíbené hry, která vyšla před více než dekádou. Funguje to ale jenom někdy – mnohem častěji dojde na situaci, kdy s nadšením po řadě let spouštíte svou herní modlu, a už v první obrazovce se vám udělá šoufl z příšerného rozlišení, textur, modelů postav apod. Pak hru vypínáte a jste smutní. Resident Evil 4 není zas tak stará hra, takže stav totálního obrácení žaludku při hraní původní verze, nebo údajné HD verze od Capcomu z roku 2014 nehrozí. Přesto je skvělé, že se tým dvou lidí rozhodl už před více než dvěma lety, že si sežene podklady a ručně předělá všechny textury v RESI 4 do vysokého rozlišení. Úvodní část z vesnice už upravili a vydali před dvěma lety, nyní upozorňují, že v březnu vydají upravené textury, objekty, modely a někdy i nasvícení pro celou hradní část. Jak hra po faceliftu vypadá, se můžete podívat na záběrech videa. Napovím – je to paráda!

Resident Evil série slaví 20. narozeniny - čtyřka, pětka a šesta vyjdou letos pro PS4 a Xbox One

Na otázku „A proč vlastně nechceš znovu hrát Resident Evil 6?“ mám příliš dlouhou odpověď, kterou vás nechci uspávat. Alešovi se však RESI 6, jako pomyslné nakročení série do nové éry, líbilo. Osmička v recenzi hovoří dost jasně. A jestli si tenkrát hodnocení vybájil nebo nadsadil, pořádně si to brzy „vyžere“, až bude kvůli recenzi hrát šestý Resident Evil pro PS4 a Xbox One. Nejde ale o remaster, vylepšenou grafiku opravdu nečekejte. Jde o znovuvydání hry na aktuálních konzolích, které navíc v průběhu roku potká i Resident Evil 5 a Resident Evil 4 – hry, které si rád pustím třeba i v pět ráno po probuzení kbelíkem studené vody. Všechny tři vyjdou u příležitosti 20. narozenin série Resident Evil, tak se podívejme, co konkrétně PS4 a Xbox One verze všech tří her nabídnou, potažmo, kdy vyjdou.

Bleskovky

  • 16. 7. 2018 - Třetí vydání HD Project modu pro hru Resident Evil 4 je připraven ke stažení. (+ trailer)

  • 12. 10. 2016 - PS4 a Xbox One verze remasterovaných her Resident Evil 4, Resident Evil 5 a Resident Evil 6 se prodalo 1,5 milionu.

  • 8. 7. 2016 - Resident Evil 4 dorazí na PS4 a Xbox One 30. srpna.

  • 26. 2. 2016 - Na PS4 a Xbox One míří Resident Evil 6 (29. března), Resident Evil 5 (léto 2016) a Resident Evil 4 (podzim 2016). (+ trailer)

  • 9. 2. 2015 - Capcom Japan oznámilo bundle her Resident Evil 5: Gold Edition, Resident Evil 6, Resident Evil 4 a Code Veronica pro PS3. Snad se časem dočkáme i na našem trhu.

  • 27. 10. 2014 - Obrazem: Grafické srovnání fanouškovských HD textur Resident Evil 4 s texturami originálními. (+ odkaz ke stažení rozpracované verze)

Hodnocení
GAMES.cz
9/10
Hodnocení Metacritic:
80/100
Datum recenze:
4. dubna 2005
Recenze
Hodnocení
GAMES.cz
6/10
Datum recenze:
5. března 2007
Recenze