Monument Valley
Věková dostupnost

Monument Valley

Články

Jaké hry vyjdou v červenci?

Dosud nejbídnější měsíc v roce

Florence: Složitý zrod jednoduché hry

Mobilní příběhová hra Florence je jedním nejpříjemnějších překvapení minulého roku. Ve světě i u nás nasbírala vysoká hodnocení a dokazuje, že i v době, kdy mobilnímu světu vládnou „hyper-casual“ hry, může placená příběhová hra najít své místo na slunci. Zatímco ale hráči zhltnou Florence během necelé tři čtvrtě hodiny, její vývoj byl o poznání složitější.

Best of 2014: Nejlepší mobilní hra

Nebudeme si nalhávat, že jsme za rok 2014 stihli odehrát všechny hry pro Android a iOS. Ani by to nebylo v lidských silách. Jen na iOS jich vyšlo téměř sto čtyřicet tisíc, což by se dalo pokrýt při vyzkoušení několika stovek her za den. Na Games jsme stihli zrecenzovat pouhé dvě. V zákulisí jsme se ale neflákali a na mobilu v tramvaji i vlaku hráli poměrně často. Při sestavování naší kandidátky na hru roku jsme se řídili pravidlem, že vyřadíme tituly, které jsou pokračováním již zaběhlých sérií, a všechny porty z konzolí či PC na mobilní platformy. Ne, opravdu není zábavné hrát PC nebo konzolovou hru na mobilu s dotykovým ovládáním a nic na tom nespraví šuškanda o joysticku pro iPhone 7. Vzhledem ke zmiňovanému množství berte uvedené hry spíše jako tipy, o kterých jste třeba neslyšeli. V každém případě za těch pár korun stojí.

Tvůrci Monument Valley odhalili náklady na vývoj, tržby i počet prodaných kusů

O kouzelné mobilní hře Monument Valley jsme psali nedávno, bohužel v souvislosti s velkou mírou pirátství. Tentokrát ale budeme o hře hovořit v mnohem více pozitivním duchu, protože vývojáři vydali infografiku, která je až nezvykle otevřená - ukazuje například počet prodaných kusů nebo náklady na vývoj. Hru jako takovou tedy můžeme s 2 440 076 prodaných kusů pokládat za úspěšnou, byť leckdo by čekal zrovna od Monument Valley možná i trochu víc.

Best of 2014: Nejlepší indie (nezávislá) hra

Stačí jeden pohled nejenom na Steam, ale i konzolové služby PSN, Xbox Live či Nintendo eShop a je zřejmé, jaký druh herní produkce má navrch, minimálně početně - dlouhá léta odstrkované (pfff, to je jen pro ouchyly a hipstry) nezávislé hry vytvořily hlasitou opozici rozmáchlým blockbusterům od velkých vydavatelských firem a studií, se kterou se nemusí počítat, nýbrž už přirozeně počítá. Mimo jiné tím hráče po celém světě a bez ohledu na využívané zařízení dostaly indie hry do velmi příjemné situace, kdy si nevybírají v jednu chvíli ze dvou či tří atraktivních her, nýbrž volí mezi stovkami a tisícovkami her, co by stály za hřích. Rok 2014 navíc v plné kráse předvedl, že i v počtu prodaných kusů se leckteré nezávislé hry začínají tzv. velkým hrám blížit, aniž by to jejich tvůrce nutně vedlo k překotné transformaci na velká studia. Kdepak, mají rádi svou tvůrčí volnost, což třeba loni dokázalo vydání her jako Legend of Grimrock II nebo Transistor. Ani jedna hra není pro tvůrce debutem, ale přesto se kvalit nezávislé tvorby drží a figurují tudíž obě i v naší TOP 5. A Jaké další indie hry nám loni padly do očí a škrábou tam naše rohovku dodnes?