Valve oficiálně představil svůj VR headset Index. Předobjednávky už začaly
zdroj: Valve
Hardware

Valve oficiálně představil svůj VR headset Index. Předobjednávky už začaly

3. 5. 2019 9:58 | autor: Jiří Svák |

Minulý měsíc utekl Valve popisek připravovaného VR headsetu na produktové stránce. Věděli jsme tak už dopředu, že se něco kolem VR v nejbližší době semele. Po tomto týdnu už máme definitivně jasno: Valve začíná prodávat svůj vlastní kit pro SteamVR s novým headsetem Index, pohybovými ovladači i sadou inovovaných senzorů.

Valve přitom nemíří do nižších cenových hladin jako třeba nedávno oznámený headset Oculus Quest, ale na co nejkvalitnější herní zážitek. Tomu odpovídají i parametry a bohužel také cenovka.

Jako prémiové zařízení pro Steam VR přitom až do této chvíle sloužil headset HTC Vive, respektive jeho vylepšená verze HTC Vive Pro. Podle výbavy a vlastností novinky to ale vypadá, že si inženýři ve Valve dali záležet, aby právě jejich produkt tuto roli přebral.

Parametry Valve Index

Valve Index nese dvojici 120 Hz displejů s rozlišením 1440 × 1600 px. Rozlišení je stejné jako u HTC Vive Pro, displej má ale vyšší obnovovací frekvenci, která v „experimentálním“ režimu půjde popohnat až na 144 Hz. Právě vysoká obnovovací frekvence zobrazovadel je u VR klíčová, aby uživatel nevnímal překreslování obrazu a minimalizoval únavu očí nebo nástup nevolnosti. Displeje nicméně mají i 90Hz režim pro zpětnou kompatibilitu s VR tituly, které vyšší obnovovací frekvenci nepodporují.

Druhým zásadním kritériem je hustota pixelů. Čím blíže jsou oči uživatele displeji, tím vyšší musí být rozlišení, aby nebyla vidět pixelová mřížka. To klade na displeje VR vysoké požadavky. Valve Index má na každém oku rozlišení 1400 × 1600 px, neznáme ale velikost displejů, nelze proto zatím hodnotu PPI vypočítat. Doufejme, že bude alespoň stejná jako u HTC Vive Pro (615 PPI).

Valve se nicméně chlubí, že osadil svůj headset RGB LCD displeji s počtem subpixelů o 50 % vyšším, než mají OLED panely. Displeje se tak budou jevit jemnější, nároky na vykreslování ale zůstanou stejné.

Optická soustava doznala vylepšení i v dalších parametrech: odezvě pixelů, optice čoček, FOV a jeho nastavitelnosti. Na verdikt, jak to ovlivní komfort užívání, si ale budeme muset počkat na testy.

Headset je ergonomicky nastavitelný a má integrované stereo reproduktory. Ano, říkám to správně, u Valve Index nejde o sluchátka, ale o reproduktory, které jsou od uší mírně vzdáleny a nezakrývají je. Efekt to má podle Valve dvojí: zvuk bude vycházet z prostoru kolem vás, spíše než z vaší hlavy, takže bude znít uvěřitelněji. Zároveň dojde k navýšení komfortu, protože sluchátka jsou jednou z věcí, která při delším užívání VR způsobují zahřívání hlavy.

Předek headsetu pak zdobí dvojice senzorových kamer a slot pro možné rozšíření headsetu (založený na rozhraní USB). Valve počítá se zapojením vývojářů třetích stran, ale jaký hardware půjde do slotu zapojit, zatím není známo.

Valve Index Front Expansion Slot zdroj: Valve

Headset ale bohužel stále není bezdrátový, pro připojení slouží kabel s DisplayPortem a USB (alespoň jde o jeden kabel s dvěma koncovkami, ne dvojici).

Do sady patří také nové ovladače, které si kladou za cíl zprostředkovat co nejpřesnější převod pohybů ruky do virtuálního prostředí. Uchycení bylo navrženo tak, aby uživatel mohl volně otevírat dlaň a pohybovat prsty. Díky tomu je možné přirozeně sbírat předměty, házet, ukazovat gesta, a to bez nutnosti zapojení dalších ovládacích prvků. V rukojeti je také senzor tlaku, lze tak simulovat sílu úchopu, tlaku na předmět a podobně. Ke správné detekci slouží 87 čidel.

K určování polohy v prostoru stále slouží majáky. Kdo čekal, že se s novým headsetem posuneme k detekci integrované v headsetu, bude zklamán. Valve však pochopitelně tvrdí, že majáky doznaly značného vylepšení. Nesou označení Base Station 2.0 a zlepšují dosah detekce i úhel záběru. Spřáhnout lze až 4 stanice, v takovém případě dokážou monitorovat prostor o velikosti až 10 × 10 m.

Pozitivní je, že majáky jsou kompatibilní s existujícími napájecími adaptéry Base Station 1.0, při jejich nahrazení tak nebudete muset znova natahovat kabeláž. A kdo má HTC Vive Pro, ten může těžit z vylepšení Base Station 2.0 i na svém stávajícím headsetu.

Zpětná kompatibilita ale funguje také u ostatních částí sady: kvůli Valve Index a novým ovladačům nebude třeba pořizovat nové majáky. Pojedou i ty starší z HTC Vive / Vive Pro. Lze tak mírně zkrouhnout pořizovací náklady.

Cena a dostupnost Valve Index

Jak už jsem předeslal na začátku, Valve jde směrem prémiového zážitku a od toho se také odvíjí cena, která přesahuje 1000 eur za kompletní kit. Předobjednat lze nicméně i jednotlivá zařízení zvlášť. Dostupnost i cena se tak liší podle balení, nejlepší bude ukázat si vše v přehledné tabulce (ceny jsou bohužel v eurech, české koruny se v eshopu zatím nezobrazují):

Balení Cena v € Dostupnost (nejpozději)
Celá sada (Headset Valve Index + ovladače + majáky Base Station 2.0) 1079 neuvedena
Headset + ovladače 799 31. 8. 2019
Samotný headset 539 31. 7. 2019
Ovladače (2 kusy) 299 28. 6. 2019
Maják Base Station 2.0 (1 kus) 159 28. 6. 2019

Kdo si tak bude chtít pořídit byť jen část z nového VR vybavení, ten se pěkně prohne. Základní HTC Vive se dvěma ovladači a stanicemi lze přitom pořídit už za 599 €. Doufám tedy, že značný příplatek bude stát za to.

Nejnovější články