Baldur's Gate

Baldur's Gate

Články

Vzestup a pád RPG veteránů: Co se stalo s lidmi z BioWare?

Studio BioWare letos slaví 25. výročí od založení. Není tomu tak dávno, co mělo mezi milovníky RPG nedostižnou pověst, jíž se ostatní studia snažila vyrovnat. Jenže skvělé herní firmy jsou tvořené konkrétními lidmi, a těch původních už v kanadském studiu moc nezbylo. Víc než zašlou slávu značky se tak možná vyplatí sledovat konkrétní jména a projekty, k nimž se veteráni kdysi věhlasného studia rozhodli vrtnout. Ať už v rámci kariérního postupu, nebo krize středního věku.

Retro GamesPlay – hrajeme kultovní RPG Baldur’s Gate

Baldur’s Gate působila na konci devadesátých let jako zjevení, které notně oživilo tehdy lehce skomírající žánr fantasy RPG, a zároveň položilo základy kultu firmy BioWare. Hrdina, kterého jste si mohli sami vytvořit a zažívat s ním epické dobrodružství v partě osobností a skvěle promyšleném fantastickém světě se skvělým příběhem, to v roce 1998 moc her nenabízelo.

Tvůrce Baldur's Gate remasterů posílí David Gaider, zkušený scenárista z BioWare

Studio Beamdog patří k restaurátorům, kteří přivádí zpět na svět hry ze zlatých časů izometrických RPG. Mají na kontě Enhanced Edice obou dílů Baldur's Gate, Icewind Dale a nyní pracují na datadisku Siege of Dragonspear právě pro Baldur's Gate. Rozhodně se tedy dá říct, že příchod Davida Gaidera, který sedmnáct let působil jako scenárista a designér v BioWare, by měl být pro studio zásadním posílením.

Nezávislý rozcestník: boží Deus Ex modifikace z ničeho

Taky bych se mohl vztekat, že nový Deus Ex: The Fall není plnohodnotné pokračování Human Revolution. Ale... je mi to upřímně jedno. Pro kultovní originál série totiž vyšla Deus Ex: Nihilum, velice působivá modifikace od chlapíka s přezdívkou FastGamerr, který na internetu dlouhodobě vystupuje jako Nikumubeki. Okamžitě jsem mu napsal, abych se o něm a jeho herním příběhu dozvěděl něco víc.

Nové modifikace: Baldur's Gate předělaný v Neverwinter Nights 2 a pouštní závody v GTA IV

S blížící se E3 se bude postupně stupňovat masáž nových trailerů a odhalení herních blockbusterů příštích let. Alternativci mezi vámi však nemusejí zoufat, protože ignorovány nebudou ani fanouškovské výtvory. Jen za poslední dny tak scénu zaujaly hned dvě nové, fascinující modifikace. První předělává kultovní RPG Baldur's Gate pod engine Neverwinter Nights 2 (!), a to komplet celé včetně datadisku Tales of the Sword Coast, druhá činí originální pouštně-závodní hru z Grand Theft Auto IV.

REMAKE

Baldur's Gate: Enhanced Edition
Baldur's Gate: Enhanced Edition
RPG
iPad, iPhone, Android, PlayStation 4, PC, MAC, Xbox One, PS4 Pro, Switch, iOS, Xbox One X
2012 - Blíže neurčeno
Hodnocení Metacritic:
91/100