Jan Horčík

Karty a mobily: Česká firma Notre Game chce uspět s unikátní karetní hrou

Beru do ruky tenkou žlutou tyčinku s číselnou stupnicí. Ze stolu vybírám malý papírový kotouč s obrázkem sekery, nasazuji ho na tyčinku a trhnutím zatočím. „Útok na zbraň +4,“ vybírám si tuto akci a vysílám ji na protivníka. Ve strohých kancelářích pražského Karlína mi právě představuje jejich novou hru. Jmenuje se Scratch Wars a je to něco mezi Magic: The Gathering, stíracím losem a hrami pro rozšířenou realitu. (Článek původně vyšel ve 273. čísle časopisu Level)

"Musíte definovat, co chcete," radí místopředseda vlády Bělobrádek zástupcům českých herních firem

Sdružení České hry v čele s Pavlem Barákem se dlouhodobě snaží zviditelnit český herní průmysl a dokázat, že jde o plnohodnotné odvětví. A zdá se, že se mu začíná dařit. Už v listopadu 2016 na setkání tvůrců Game Developers Session vystoupil s úvodním slovem místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek. A právě s ním a jeho náměstkem Arnoštem Marksem se v Brně uskutečnilo setkání předních českých herních firem. Diskutovalo se o tom, co český herní průmysl trápí, jaké jsou jeho potřeby, a jak by mu mohl stát pomoci.

Tvůrci Skyward Collapse zůstanou věrní PC

V LEVELu 233 jste si mohli přečíst dvoustránkový profil nezávislého studia Arcen Games. Jeho šéf Chris Park představuje další z mnoha jedinečných osobností indie scény, jejichž hlas stojí za to vyslyšet. I proto jsme se rozhodli pro pomyslné pokračování článku, které představuje studio i samotného Chrise Parka podrobněji.

Age of Defenders: jak vzniká český tower defense

Geewa je jednou z mála českých herních firem, kterým se podařilo proniknout mezi světovou elitu. Až dosud byly její doménou především casual webové online hry. S akvizicí brněnského herního týmu Cuketa a jejich tower defense projektu Age of Defenders v září 2012 dala ale pražská Geewa jasně najevo, že se nebojí rozšiřovat svůj vliv i do dalších sfér.

ARK8: "Chceme z Coraabie udělat evropské Hvězdné Války"

Online her vznikajících v České republice je jako šafránu. Když už se ale někdo do podobného dobrodružství pustí, nesmí se držet vzadu. Český herní tým ARK8 už pátým rokem intenzivně pracuje na online karetní hře jménem Coraabia. „Evropa nemá Hvězdné Války, a to je naše ambice. Jakkoliv to zní velkohubě,“ svěřuje se Jakub Hussar (27), autor herního mechanismu a ideový vůdce týmu. Coraabia má za sebou barvitou a překvapivě dlouhou historii. „Úplný začátek, tištěné karty kde se mastilo 'vyšší vyhrává', jsem vymyslel, abychom si mohli s kamarády v hospodě zahrát nějakou novou hru.“ To bylo před 10 lety.

Pohled do zákulisí vývoje české webové onlinovky Infinitum

Webovou online strategickou hru Infinitum jsme vám nedávno představili v tomto preview. Vzhledem k tomu, že nezávislé české studio Allodium má s Infinitem velké plány, rozhodli jsme se zjistit víc. Kdo jsou lidé, kteří za vývojem hry stojí? A kam ji vlastně směřují?

Infinitum - česká onlinovka se světovými ambicemi

V Česku dnes vznikají desítky malých i větších herních projektů. Řadě z nich je ale lokální trh malý a chtějí jít do světa. Infinitum je webová onlinovka pražského studia Allodium. V současné době běží v betaverzi a každý si ji může zdarma vyzkoušet. Sami tvůrci přiznávají, že český rybník jim slouží především k vyladění herního systému předtím než se pustí i na zahraniční trhy.

SimCity o dva týdny později: rady, tipy, triky a pohled pod kapotu

Od vydání nového SimCity uběhly skoro dva týdny a hráči i herní novináři se pídí po všech záludnostech, které mohou pomoct k dosažení ultimátního cíle: stát se nejlepším starostou. Mezitím se vývojář z Maxisu freneticky snaží hru vyladit, aby běžela tak, jak bylo původně zamýšleno (a slibováno), a pokud možno, s co nejmenším počtem chyb. Což se zatím úplně nedaří.

Česká hra ShotDot ukazuje krásu i sílu jednoduchosti

Poslední ročník Game Developers Session je dávno za námi. Dozvuky této výjimečné akce v nás ale stále rezonují. Jednou takovou příjemnou vibrací je i hříčka ShotDot začínajícího studia Dead Crow Games.

SimCity polopaticky: proč jen online, o podpoře modderů a enginu

Nové SimCity se hraje parádně. U příležitosti testování preview verze jsme producentovi Jasonu Haberovi položili také pár otázek týkajících se historie vývoje hry a některých konkrétních aspektů, abychom si o SimCity udělali, co možná nejdetailnější představu.

SimCity - recenze

Když jsme před pár týdny dostali možnost si nové SimCity na pár hodin zahrát na speciální prezentaci pro novináře ve Varšavě, odváželi jsme si pozitivní dojmy. Producenti nám namalovali líbivý příběh velkého relaunche zavedené série. Dnes je všechno jinak. Nové SimCity v pátek vyšlo také v ČR. Podobně jako za velkou louží byl i u nás v Evropě problém s připojením do hry. Ještě v neděli bylo nutné čekat i několik desítek minut, než jste vůbec mohli začít hrát.

Civilization V - recenze

Když jsem hru poprvé spustil, naštvalo mě jak pomalu se nahrává. A že musím projít tři startovací menu, než vůbec nastartuje. Když se pak po čase objevila herní mapa, znejistěl jsem ještě víc. A brblal si pod vousy něco jako "Propánajána, tak tohle je nová Civka? Barevné lalulá pro děcka odrostlá na Teletubbies?!" Jenže stačilo prvních pár tahů aby mě hra pěkně profackovala a já zjistil, jak hluboká to byla mýlka.