zavřít

Česká hra ShotDot ukazuje krásu i sílu jednoduchosti

iPad iPhone

- Téma autor: Jan Horčík Komentáře: 0

Poslední ročník Game Developers Session je dávno za námi. Dozvuky této výjimečné akce v nás ale stále rezonují. Jednou takovou příjemnou vibrací je i hříčka ShotDot začínajícího studia Dead Crow Games.

Na GDS 2012 se představila spousta malých, nezávislých a veskrze neznámých herních projektů a týmů. Některé lepší, některé horší. Jiné takové, které vás okamžitě praští do očí svou geniálně jednoduchou myšlenkou. Právě to byl případ malé hříčky pro iPad jménem ShotDot. Je dílem brněnské partičky, která si říká Dead Crow Games.

Skupina čtyř mladých vývojářů se dala dohromady začátkem srpna 2012. „Jsme čtyři a známe se ze studia X Production, kde všichni pracujeme. Na iOS programuje Matěj Kašpar Jirásek, známe se ze školy. Grafiku dělá Radek Mauer a o web a další záležitosti se stará Ondra Dúbravčík,“ vysvětluje Jakub Valtar (21), čtvrtý do počtu. On sám dnes na FI MUNI v Brně studuje počítačovou grafiku. Primárně se zabývá programováním pro Android.

Dead Crow Games dnes fungují, podobně jako jiné malé herní značky v ČR, jako součást studia X Production. „Pomáhá nám s vydáváním a poskytuje zázemí,“ říká Valtar. X Production je grafické studio a hudební vydavatelství založené roku 2003. Kromě grafiky, webů a hudby se minulý rok opřelo i do mobilních aplikací. Čítá čtrnáct hlav a něco málo externistů.

ShotDot je zatím jediným vydaným titulem studia. Je malý, hezký, se zajímavým nápadem. V době, kdy spousta začínajících (ale i zkušenějších) studií ztroskotá už na samotném začátku, když se snaží o něco zbytečně ambiciózního, je tenhle přístup víc než sympatický.

„Naším cílem bylo vytvořit jednoduchou hru pro dva hráče, která bude snadno pochopitelná pro kohokoli. Za základ jsme zvolili Škrtanou, kterou jsme kdysi hráli my i naši prarodiče. Udělali jsme si prototyp a dobře se u něj bavili, tak jsme ho zkusili dát do ruky i dalším lidem. Reakce byla pozitivní, některým holkám jsme hru ani nemohli dostat z ruky. Tím se nám potvrdilo, že jdeme správným směrem,“ odhaluje Jakub pozadí vývoje.

Hlavní bylo podle něj vydat hru v rozumném čase a vyzkoušet si celý proces. „Drželi jsme se celkem zkrátka a pečlivě si vybrali, co zvládneme - z X Production sice máme zkušenosti s vývojem mobilních aplikací, ale vydávat mobilní hru od začátku do konce není to samé," dodává Valtar. To se podařilo. Tým si stanovil datum vydání 30. listopadu, který se podařilo dodržet. Ten den hra vyšla na App Store. Cena je obvyklých 0,89 €.

Prodeje nejsou zatím nijak závratné, prodalo se něco přes sto kusů hry. Jako test pro další budoucí projekty je to ale neocenitelná zkušenost. Výhodou bylo to, že s vydáváním iOS aplikací už studio zkušenosti mělo, a tak vše probíhalo jako obvykle. „Krátce po vydání jsme museli rychle vydat hotfix, proto jsme využili možnosti urychleného schválení, kterou Apple nabízí,“ popisuje Valtar konkrétní možnosti práce s App Store. Na druhou stranu přiznává, že trochu zaostali s marketingem hry, takže se jim příliš velkou odezvu hráčů vyvolat nepodařilo.

ShotDot pro Dead Crow Games ještě není uzavřená kapitola: sbírají reakce, rekapitulují celý vývoj - co se dalo udělat lépe, čemu se věnovat víc, na co si dát pozor. Nyní plánují pro ShotDot novinky, mimo jiné i vydání hry pro Android. O dalších podrobnostech budoucích projektů Valtar a jeho tým zatím mluvit nechtějí a raději odkazují k twitterovému účtu @deadcrowgames kde zájemci najdou další info.

„ShotDot bereme jako zkušební projekt,“ říká Valtar. „Záměrně jsme zvolili menší rozsah, abychom hru byli schopni v rozumném čase vydat. K tomu byla také jedna z výtek: celá hra stojí na jedné herní mechanice, a také s ní padá, když hráče omrzí.“

Narazili i na hráče s velmi specifickým herním stylem, díky kterému obešli všechny triky vývojářů na vyrovnávání vzdáleností. Mezi soupeři vznikly velké mezery a hra připomínala bitvu sniperů, což podle Valtara nebyla moc velká zábava. „Pro příště si tedy (kromě jiného) dáváme za cíl zlepšit testování,“ uznává jeden z nedostatků.

Do budoucna se Dead Crow Games chtějí i nadále držet platforem iOS a Anroid. Důvod je jednoduchý: mají s nimi dostatek zkušeností, zatímco vývoj pro PC či konzole by pro ně byl španělskou vesnicí. Zajímavý je Valtarův názor na rozdíl mezi vývojem mobilní hry vs. vývoj klasičtějšího typu aplikace.

„Aplikace se určitě navrhují snadněji a programují rychleji. Pokud se rozhodneme udělat hru, která není z profláklého žánru, dopředu se obtížně odhaduje, co bude zábava, a co ne. Nejlepší obrázek si uděláš, až když si hru zahraješ. Proto děláme prototypy. Prototyp je takový herní náčrtek - dá se hrát, ale je v něm jen základní grafika, aby se dal rychle naprogramovat. Máš nový nápad, uděláš si jednoduchý prototyp a teprve pak zjistíš, jestli ho má cenu rozvíjet,“ vysvětluje Valtar. Zabere to ale podle něj o hodně víc času než u aplikací, kde se většinou programuje jen samotná aplikace a nedělá se tolik změn.

„Další věcí je přeměnit nápady do hotové hry,“ dodává. Celý vývoj je podle něj plný výzev, které je potřeba překonat. „Necháváme ostatní hrát a díváme se, jak jim to jde, kdy se baví a kdy si neví rady.“ Taková zpětná vazba je pro studio velmi důležitá, protože vývojářům umožňuje odhalit, co nefunguje. Často se pak musí předělávat, což se negativně projeví na době vývoje.

Tagy: Indie mobilní hry česká hra casual

Zdroje: Vlastní

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.