Age of Empires II: The Age of Kings
Věková dostupnost

Age of Empires II: The Age of Kings

Články

Vzpomínáme: Age of Empires II byla strategie, kterou hrál každý

Když lidé vzpomínají své první multiplayerové zážitky, mnozí vytáhnou Counter-Strike či Quake III: Arena, někteří kmeti občas i Dooma nebo dokonce MUDy – ale pro řadu spíše svátečních hráčů bylo oním „poprvé“ Age of Empires II: The Age of Kings. Středověká RTS dovolující masivní souboje stovek panáků byla spásou pro ty pomalejší z nás, kteří špatnou mušku raději vyvážili vytrénováním 30 janičárů. Je tomu 20 let, co Age of Empires II 30. září 1999 spatřily světlo světa.

Nesmrtelná Age of Empires II - proč patří i 16 let po vydání mezi nejpopulárnější strategie

Říká se, že starého psa novým kouskům nenaučíš a Age of Empires II je už pořádně vypelichaný, šestnáctiletý, hafan. Měl by se válet u krbu, líně loudit kousek salámu a občas z povinnosti zaštěkat na sousedovic kocoura. Místo toho se prohání po herní scéně s energií loveckého ohaře a nějakým zázrakem se mu zase podařilo v listopad ulovit nový datadisk. Nese podtitul African Kingdoms a rozšiřuje hru o nové kampaně a civilizace, ale to není to hlavní, co mě na něm zaujalo. Říkám si, že k takhle starým hrám by už prostě nový obsah vycházet neměl. Nemají přece právo být tak populární. Jsou to pozůstatky jiné generace, jiné technologie, jiného času. Jak to, že lidé pořád hrají Age of Empires II?

Po stopách bývalých vývojářů z Blizzardu - kam odešli a co vytvořili

Co mají společného hry Wildstar, State of Decay, Guild Wars, God of War, Firefall, Hellgate: London a Torchlight? Na první pohled nic. Jde o hry odlišných žánrů a od různých vývojářů i vydavatelů, každá vyšla v jiném roce a byla jinak úspěšná či neúspěšná. Přesto je spojuje jedna důležitá věc. Stojí za nimi tvůrci, co prošli Blizzardem. Za 23 let fungování Blizzard opustily desítky vývojářů. Někteří následovali příklad spoluzakladatele Allena Adhama a šli úplně mimo herní průmysl (Adham odešel v roce 2004 do hedgeových fondů), ale jiní u řemesla zůstali. Založili vlastní studia a pokusili se prorazit na vlastní pěst. U příležitosti nedávného oznámení odchodu Roba Parda se tedy vydáme po stopách význačných "uprchlíků" z Blizzardu a jejich projektů.

Za měsíc vyjde HD remake Age of Empires II s řadou vylepšení

Málokdy souhlasím s formulacemi z tiskových zpráv, ale v tomto musím Microsoftu dát za pravdu. Když před 14 lety vyšla strategie Age of Empires II, znamenalo to pro celý žánr přechod do nového věku. Věku, který si nyní budete moci připomenout, aniž byste kvůli tomu museli provádět magické rituály nutné ke spuštění původní hry na moderních systémech. Za měsíc a pár dní, konkrétně 9. dubna, totiž vyjde pouze na Steamu HD edice Age of Empires II, která přinese vyleštěnou grafiku s podporou full HD rozlišení (názorně ukázáno na videu v článku), podporu zobrazení na více monitorech, vylepšené efekty a nasvícení, podporu achievementů a podporu Steam Workshop (a tím pádem obsahu od uživatelů).

DLC

Age of Empires II: The Conquerors
Age of Empires II: The Conquerors
Strategie
PC
1. září 2000
Hodnocení Metacritic:
92/100
Hodnocení čtenářů:
100/100