Máte námět či připomínku? Napište nám
Garry's Mod - rozbořte Half-Life 2 za pár euro
zdroj: Archiv
Téma

Garry's Mod - rozbořte Half-Life 2 za pár euro

24. 12. 2011 10:30 | autor: Tomáš Jung |

Pokud má nějaká hra v názvu slovo „mod“, tak čpí amatéřinou a mnoho lidí se ji vyhne jako zdechlé kočce na silnici. A možná právě tohle jste udělali s Garry's Mod, který se schovává v rohu obchodu na Steamu a je těžko viditelný. Polijte se kbelíkem ledové tříště a uvařte si kubánské kafe do litrového koflíku, ať se proberete. Právě jste totiž minuli titul, který cloumá herním světem od roku 2004, ale co je hlavní, je neskutečně zábavný a to i přes fakt, že nemá žádný příběh a je to ve své podstatě jen bedna nástrojů.

Střeva Half-Life 2

Podíváme se na něj pěkně po pořádku. Garry's Mod využívá obsahu her běžících na Source enginu. Jde třeba o Half-Life 2 včetně všech epizod, Counter-Strike Source, Portal, Team Fortress 2, Left 4 Dead, Zeno Clash a další. Všem těmto hrám páře břicho, vytahuje z nich vnitřnosti a vás nechá si s nimi pohrát. Je to trochu morbidní přirovnání, ale zato naprosto sedí.

Při zapnutí Garry's Mod si nejprve vyberete mapu, na které chcete hrát. A myslím tím jakoukoli mapu z výše popsaných her, a to včetně lokací čistě příběhových se všemi NPC postavami, jenž jsou součástí singleplayer misí. Například v Half-Life 2 skočíte do chvíle příjezdu Gordona Freemana do města, projedete se kanály, zavítáte do zombíky naplněného Ravenholmu či vstoupíte do samotné Citadely. Vyberte si jakoukoli lokaci z HL2, mapu z Portalu, Counter Striku nebo Left 4 Dead (pokud hru vlastníte), skočte do ní a chovejte se tam jako dobytek. Od toho totiž Garry's Mod je!

Jakmile jste ve hře, stačí zmáčknout tlačítko Q a objeví se kouzelné menu. Z něho si vyberete věc, kterou chcete do hry vygenerovat – dopravní značkou, plechovkou, gaučem, žebříkem či barelem to začíná, pokračuje to přes auta, zbraně a různé stavební prvky a končí to vygenerováním všech dostupných postav i nepřátel, ať již ovládaných počítačem nebo jen zcela bezvládně ležících.

Jednotlivé mapy tedy naplňujete předměty či postavami, ty pak využíváte a hrou prolézáte zcela nestandardním způsobem. Můžete prostupovat zdmi, dostávat se za bariéry levelu, vygenerovat si arzenál, vozítko a přitom jste stále v příběhu a pod palbou nepřátel. Zažijete nepopsané orgie radosti z vymýšlení způsobů, jak to vojákům Combine natřít. Postavíte jim bariéry ze sudů, ujedete jim autem, uletíte do vzduchu, pohazujete si s vojáky gravity gunem, nebo jim do cesty vygenerujete další bojovníky odporu.

Tím vším level samozřejmě úplně zprasíte. Zažijete ovšem unikátní způsob, jak si Half-Life 2 vychutnat. Že si při spuštění příběhové mapy v multiplayeru můžete projít Half-Life 2 (nebo jinou Source hru) kooperativně, vám možná došlo.

zdroj: Archiv

Virtuální stavebnice

Ovšem pozor, rozbourání úrovní a alternativní průchod hrami, které jsou postaveny na Source enginu, vlastně není to hlavní určení Garry's Mod, ač musím přiznat, že mě to baví ze všeho nejvíce. Garry's Mod je především nástrojem pro vaši tvorbu i stavbu šílených konstrukcí, vozidel, budov a experimentování se Source enginem. Abychom si možnosti tohoto zvláštního nástroje představili zřetelně, neskočíme na příběhově stavěnou mapu, ale načteme si speciálně připravený kus země, holý a bez předmětů. A co tady budeme dělat? Stavět! A co stavět? Cokoli si vymyslíte!

K dispozici máte nejen objekty ze Source engine her, ale též desítky speciálních nástrojů a doplňujících funkcí. Postavte si třeba letadlo z palet, trup ze sudů, přidělejte mu raketový motor, na křídla balónky a letíte. Věci lze mezi sebou libovolně spojovat, pomocí gravity gunu s nimi manipulovat, otáčet a posouvat. Máte nástroj, s nímž je možné věci spojit provazem, můžete je k sobě přidělat tak, aby se mohly otáčet a vytvořit z nich speciální pohonnou jednotku, přidělat k nim dynamit, nastavit jejich fyzikální vlastnosti či přesně určit s čím budou kolidovat.

Zcela jednoduše lze k čemukoli přidělat kola nebo raketový pohon z propanbutanové láhve. Zkrátka se můžete dokonale vyblbnout jako malí velcí kluci s Legem nebo Merkurem, jen daleko mocnějším. Stavíte a najednou zjistíte, že jste stvořili parádní vozítko, jenže pořád nemáte dost. Možností a součástek je neskutečně mnoho, a tak neustále vylepšujete a přidáváte další součástky. Nejde to zastavit.

Film a RPG

Tak, máme tady skopičiny v příběhových úrovních, konstrukce všeho možného a teď přidáme ještě vytváření bláznivých poloh postav i mimiky ksichtů. Vygenerujte si třeba G-Mana a gravity gunem si s ním pohrajete, jako s hadrovou panenkou. Nastavte mu bizarní polohy paží i hlavy, posaďte ho třeba do vany se zombíkem, kterého objímá a chce ho evidentně líbat. Vedle stojí Alyx a pohoršeně na ně kouká. Trochu infantilní scéna, že?

Práci s ragdollem a mimikou obličejů postav je možné využít daleko lépe, například při vytváření machinima filmů, tedy filmů natáčených v herních enginech. K tomu je Garry's Mod skutečně ideální, ostatně podívejte se na video The Idiots of Garry's Mod jedna a dvě, spalující výtvory. A stále nejsme u konce.

Svoji kreativitu můžete sdílet i v multiplayeru, což je zásadně lepší zábava než singleplayer. Sejdete se s kamarádem a vytváříte voloviny. Předháníte se ve stavbě bizarních prostředků nebo se zabíjíte na sto různých způsobů a vyhrává ten nejoriginálnější z vás. Je to vážně relax bez pravidel a oddychové bláznění. Když nemáte chuť jen tak bezhlavě stavět, existuje několik modifikací Garry's Mod, které dávají hraní jistá pravidla.

zdroj: Archiv

Hodně populární je překvapivě roleplay, tedy jakési multiplayerové RPG, v němž vylepšujete svou postavu a vyděláváte prachy v roli zločinců, policajtů, překupníků zbraní nebo jen obyčejných obyvatel. Osobně se mi moc líbil herní mód Trouble in Terrorist Town, ve kterém proti sobě bojují dvě skupiny lidi - teroristé a zrádci. Hráč přitom neví, kdo je zrádce, a kdo nevinný a snaží se to poznat podle chování ostatních.

Skvělá, paranoidní a podezíravá atmosféra vás sundá ze židle, zvláště sejdete-li se při hraní na českém serveru. Hlasová komunikace je totiž nezbytná. Garry's Mod se též umí proměnit v multiplayerový boj o holý život proti hordám zombíků, tedy něco na způsob Left 4 Dead, je tady i závodní modifikace. Neméně zábavný je též Deathrun, v němž jedna strana připravuje a spouští smrtící pasti a druhá se snaží přes ně projít.

Modifikovaná modifikace

Garry's Mod však nežije jen obsahem Source her, ale také jeho modifikacemi. Je to modifikovaná modifikace - metamodifikace. Fandové vytvářejí tisíce nových objektů, zbraní a map, skutečně šílené množství různých scén, situací, grimas, letadel i vlastních světů.

Uživatelská tvorba je hlavní tahoun popularity hry a jen zkoumáním všech možných výtvorů a řádění s nimi zabere desítky hodin času. Nejlepší na tom je jednoduché in-game rozhraní - nemusíte lézt po webu a mody pak složitě kopírovat. Stačí si mody najít přímo v menu ve hře, která si je sama stáhne a nainstaluje.

Na Garry's Mod se jen těžko hledají věcí ke kritizování, už jen z toho důvodu, že kritizovat není co. Hra vás nebaví svým obsahem. Bavíte se sami tím, jak ho využíváte a na kolik jste schopni s ním vládnout. Je pravda, že s nováčky se nikdo nemaže a začátky nejsou jednoduché. Jste zmatení, ať již v základní hře nebo při online módech, ale snad i v tom průzkumu obsahu i nástrojů je jisté kouzlo.

Pirátům tady odzvonilo

Na závěr ještě zmíníme past na piráty, která sklapla letos v dubnu. Garry Newman do hry vložil kód, jenž u nelegální verze vyhazoval specifickou chybovou hlášku. Fóra na steamu se začaly plnit dotazy, co to je za chybu a žádostmi o opravu. Garry zvednul prostředníček a všem uživatelů, kteří se takto dotazovali, zablokoval hraní. Vtip byl totiž v tom, že u chybové hlášky se ukazovalo také číslo, které znamenalo unikátní identifikační číslo uživatele Steamu. Dobře vám tak parchanti, Garry's Mod stojí 8 (ve vánoční slevě necelá 2!) EUR, což je naprosto miniaturní cena za mamutí obsah. Kdo není ochoten tohle zaplatit, není hráč ale atrapa hráče.

Nejnovější články