Yoshi's Woolly World - recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Yoshi's Woolly World - recenze

Datum vydání:
25. června 2015
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

28. 7. 2015 20:00 | Recenze | autor: Jakub Kovář |

Bavlnky, barvičky, parádní zábava a roztomilý dinosaurus či, podle některých, zrůda s nádorem na zádech, vyberte si. Tak nějak se dá charakterizovat bavlnková plošinovka Yoshi's Woolly World, která kráčí ve šlépějích Kirby's Epic Yarn. Operuje navíc s tradičními mechanismy, typickými pro hry s Yoshim, takže zásadní je zde nejen skákání, ale také házení s vajíčky, které Yoshi dělá ze svých nepřátel. Vedle toho nabízí lehce rozšířenou transformaci v jiné bavlnkové tvary a tlačí na pilu v otázce průběžného obměňování hratelnostních formulek.

Už v základu je ovšem Yoshi's Woolly World perfektně odladěná plošinovka, která nese všechny znaky mistrovského díla. Ovládání je přesné, skákání je zábavné a uplatníte zde i dlouholetou praxí naučené triky. S geometrickou přesností tak zvládáte házet vajíčka v letu, skáčete po hlavách nepřátel k plošince mimo dosah klasického skoku nebo balancujete na houpačkách. Mimo to si ale všímáte odlišností od klasických Mario plošinovek: tentokrát nikam příliš nespěcháte, počet životů není nijak omezený a jednotlivé úrovně staví i na objevování a vymýšlení než pouze na rychlých prstech.

A tak řešíte, jak se dostat na tu plošinku vlevo, nebo jakým způsobem vymyslet, abyste se dostali do té skrýše, kterou vidíte dole. U toho splétáte a rozplétáte bavlnky, házíte koule vlny na zatím pouze naznačené plošinky, abyste je zhmotnili, a skvěle se bavíte. Jednou v poušti, jednou v ledovém světě, jednou v cukrovinkovém. Zív, kde jsme tahle prostředí už viděli? Aha, v každé hře od Nintenda. Přestože však tvůrci zůstali věrní klasickému schématu několika různých a známých světů, invenci si vyhradili na jednotlivé úrovně a mechanismy.

Propletené bavlnky

Jednou vám tak půjčí čmuchajícího psa, na němž se dá jezdit a je úžasně roztomilý. Navíc danou úroveň skvěle oživí a pomůže vám překonat nástrahy v podobě bodců nebo příliš úzkých průchodů. Podruhé vás nechají místo vajíček házet malé kačenky, které po hodu vytvoří cestu, po které můžete hopsat, což zcela změní dynamiku a princip hry. Nemusím snad zdůrazňovat, že takový přístup je skvělý a vytrhne vás z jakéhokoliv stereotypu. A potřetí zase tvůrci vsadí na bavlnkové přeplétání a nechají vás část úrovně absolvovat v kůži deštníku nebo mořské panny.

Posledně zmiňované proměny jsou bohužel časově omezené a tvůrci je ve hře nevyužívají dostatečně – objeví se totiž jen jednou za x úrovní, většinou se do daného tvaru dostanete jen jednou a maximálně na minutu. Ozvláštnění hratelnosti při tak krátkém trvání vzbuzuje dojem, jako by do hry vlastně ani nepatřilo a autoři jej tam dodali jen proto, že tam musí být. Škoda, Kirby v Epic Yarn proměny zvládl mnohem lépe. Yoshi nicméně oproti Epic Yarn zrychlil tempo a zvedá laťku obtížnosti ze země do výšky, u níž se zapotí i talentovaní skokani.

zdroj: Archiv

Nemusíte se však hned bát a začít ohlodávat ovladač strachy z pekelně těžkých úrovní, jaké přináší třeba Donkey Kong. Yoshi je zábavou pro všechny, takže obsahuje hned dva herní módy. I v tom těžším není až tak těžké doskákat na konec nějaké úrovně, ale spíše u toho sebrat všechny skryté předměty. Je to sice nepovinné, nicméně právě v hledání různých skrýší se ukrývá ta největší zábava bez ohledu na to, že kompletní vysbírání bonusů přináší odměny ve formě nálepek, nových skinů pro vašeho hrdinu i bonusových úrovní.

Škoda jen, že u některých „schovek“ nejde o to se dovtípit, kdeže to autoři mohli schovat, ale spíše zoufale krčit čelo a centimetr po centimetru pročesávat úroveň, abyste tu zpropadenou kytičku, schovanou v nějakém neviditelném obláčku, našli. Naštěstí si můžete za cenu sesbíraných krystalů všechny neviditelné bonusy zviditelnit, což sice připomíná cheat, nicméně vám to ušetří spoustu nervů. A nějakou šikovnost většinou budete muset prokázat stále – nejzábavnější a většinou i nejtěžší částí je totiž daný bonus nakonec sebrat.

Bavlnky, knoflíčky a vůbec ťuťuňuňu

Hlavním tahákem Woolly World je nicméně fakt, že celý svět je z bavlnky. Všechno vypadá neuvěřitelně roztomile a sladce, až vás z toho v některých momentech málem rozbolí zuby. Jak se mu krásně krčí čumáček, když narazí do zdi! Jak jsou roztomilí nepřátelé s pletacími jehlicemi! Jak je super svázat klasickou piraňovitou kytku a na svázaného nepřítele s gustem dupnout! A vůbec, všechny detaily grafického zobrazení jsou úžasné a překvapí vás, do jaké hloubky jdou. Vše pak navíc podporuje výborně zvolená hudba.

Svou roztomilostí Woolly World láká k hraní s partnerem/partnerkou/dětmi a skutečně obsahuje kooperativní režim pro dva hráče. Zkoušel jsem ho primárně na dětech a jakkoliv se to přímo jim líbilo, já musím bohužel konstatovat, že ve hře je často vidět, jak je koncipovaná jen pro jednoho hráče. Malý výřez obrazovky a časté umírání kvůli tomu, že jeden poodběhl dopředu, pletení se pod nohy… To všechno tu je denním chlebem, a přestože kooperace občas některé situace usnadní, nemůžete se zbavit pocitu, že ten druhý Yoshi je tam jaksi navíc.

Na hraně úžasné a dobré hry

A i když mi to při pohledu na roztomilý Yoshiho kukuč trhá srdce, musím pokračovat v kritice… Ne, Yoshi, neplakej, prosím tě! Jde totiž v zásadě spíš o drobnosti, tedy až na jednu věc - možná až příliš velký počet klasických úrovní, které sice zábavně míchají mechanikami, ale v hlavě nezůstanou, protože jsme něco podobného viděli už mockrát. A to včetně soubojů s bossy, které nejsou nijak zvlášť náročné a bohužel ani extra zajímavé.

Nechápejte mě ovšem špatně: všechny úrovně jsou zábavné a bude vás lákat je pokořit a dohrát, jen zkrátka po dohrání nebudete moct říct „tohle bylo boží a nikde jinde jsem to neviděl!“ Což je škoda, protože přibližně o desítce úrovní ve hře to říci můžete. Výkyvy v imaginaci tvůrců vás občas donutí přemýšlet, jestli náhodou tenhle sice dobrý, ale ničím extra výjimečný level není jenom vata. Vata, která sice představí něco nového, ale nedokáže to využít tak dobře, jako ostatní úrovně. Stejně ale rádi nakouknete do dalšího, abyste zjistili „o čem bude“, a nakonec jej s úsměvem na rtech dohrajete.

Woolly World se dá naprosto bez výčitek doporučit všem majitelům Wii U, kteří plošinovky mají rádi. Chyby totiž zastiňuje perfektní řemeslné zpracování, krásná grafika a také hromada inovací. Momentů, jež se vryjí do paměti, je sice trochu méně, než by v jiných Nintendo hrách, nicméně základní formule funguje pořád stejně dobře. Yoshi prostě ví, jak zabavit.

Verdikt:

Po všech stránkách odladěná plošinovka sice nepřináší tolik „wow“ momentů, kolik bychom si přáli, nicméně design hry je parádní a inovace ukáží něco nového i zkušeným harcovníkům žánru. Navíc je bavlněné zpracování neodolatelně roztomilé.

Nejnovější články