zavřít

Superbrothers: Sword & Sworcery EP - recenze

PC

Recenzovaná verze: PC

Vychází na platformách: iPad, iPhone, PC

Verdikt: Za cenu lístku do kina vám Sword & Sworcery nabídne na poměry her nevšední audiovizuální zážitek. Přistupí k vám jinak, přitom tradičně a rozhodně neuspokojí každého. Ve své kategorii jde ale o výjimečně osobité a povedené dílo, které vás dostane, pokud mu to dovolíte. Navíc k němu dostanete úžasný soundtrack.

Hodnocení redakce 9/10

Jak hodnotíme

- Recenze autor: Adam Homola Komentáře: 0

Audiovizuální dílo Superbrothers: Sword & Sworcery EP vzalo minulý rok útokem iPad. Osobitá a nepříliš tradiční adventura přišla nečekaně a na pár dnů všem geekům ochromila oči, uši, srdce, dotykové displeje a další orgány. Málokdo asi čekal, že tohle "umělecké" dílo, které jako by se sem propadlo z dob dávno minulých, bude tak působivé. A teď se mohou nechat uhranout i majitelé počítačů.

Schválně nepíšu, že Sword & Sworcery je hra a že je skvělá. Ona to totiž skvělá hra není. Víc, než kdy jindy platí, že tu máme co dočinění s audiovizuálním dílem. Spousta her stojí a padá na specifickém vizuálním ztvárnění a ozvučení. Sword & Sworcery na něm nepadá, ani nestojí. Umění klečí a hrdě leští boty hlavnímu hrdinovi, který ležérně popíjí Dom Pérignon, ročník 53.

Sword & Sworcery ale není jen o pěkné grafice a podmanivé hudbě. Stejně nosnými pilíři jsou i humor a modernizace. Tvůrci do na pohled stařičké hry vměstnali spoustu moderních trendů. Hra vás tím často mile překvapí. Sama si totiž uvědomuje, že vznikla v roce 2011. Ne před pěti, deseti nebo dvaceti lety. Vznikla v době casual her, iPadu, Twitteru a je vystavěna tak, aby neodradila dnešní casual hráče a zároveň zaútočila na srdce pamětníků.

Ve Sword & Sworcery se ujmete role Scythiana. Hrdiny, který se objevil v roztomile rozkostičkovaném fantasy světě. Jednoduchý příběh, ve kterém hrdina prahne po nějakém předmětu a hlavní záporák zase po hrdinovi, sice není kdovíjak úžasný, ale pro potřeby hry stačí. O příběh jde ale opravdu až ve třetí řadě. Jednoduše řečeno, kdyby Sword & Sworcery vypadala a zněla obyčejně, nestála by za řeč. Byla by jen jednou z mnoha. Příběh neohromí, herní mechanismy jsou základní a mnohokrát viděné. Hratelnost samotná by se dala popsat jako standardní a adekvátní. Ovšem to, do čeho je adekvátní hratelnost zabalena, se popsat nedá. To se musí zažít.

Krásně se to dá demonstrovat na soubojích. Jakmile jsem se střetl s první potvorou, naskočil na monitor iPadovský interface - velká ikona štítu a velká ikona meče. Obrátil jsem očima a bláhově jsem si myslel, že nepřítele jen iPadovsky uďobám k smrti. Chyba lávky. Nepřítel na vás bezmyšlenkovitě nevlítne a musíte dávat pozor - vizuálními i zvukovými signály vám naznačuje jeho příští tah. A tomu se vy musíte přizpůsobit. Je to jednoduché, chytré a účinné. Společně se skvělými zvukovými efekty a gradující hudbou vás to zasáhne dokonale. Po prvním souboji jsem si připadal jako největší badass. Chtěl jsem víc.

Souboje mají kromě zvukových a vizuálních nápověd ještě další twist. Zdraví. Toho máte většinou ve hrách ze začátku méně a postupem času se vám zvětšuje. Sword & Sworcery na to jde jinak. Obráceně. Začínáte s maximálním zdravím, ale časem vám po několika soubojích zmizí jeden život. Druhý život. A tak zatímco na začátku přežijete čtyři rány, na konci hry si nemůžete dovolit chybovat. Postupně klesající zdraví není zobrazeno jen hvězdičkami, ale opět dominuje vizuál - Scythian postupně průhlední a při chůzi za sebou táhne svůj “stín,” skoro jako duch. I s takto křehkou tělesnou schránkou se budete v určitých chvílích cítit jako největší borec. Zároveň si budete uvědomovat, že vám visí život na vlásku. A když poloprůhledný Scythian najednou padne na kolena a začne zvracet, zapůsobí to na vás víc, než když z jiného hrdiny jen cáká trocha krve.

Kromě soubojů je dalším důležitým prvkem hry vyvolávání “dušiček” s pomocí písně Sworcery. V ten moment Scythian poklekne zády ke kameře, pozvedne zbraně a zbytek je na vás. Dušičky jsou totiž uvězněny někdy mezi vodopády, jindy mezi stromy, keři a dalšími objekty. Na vás je dušičky najít. Někdy to byla příjemná logická pauza, jindy zoufalé hledání, které zavánělo pixelhuntingem a systémem pokus - omyl. Aneb čmárejte myší po obrazovce a třeba se trefíte. Osvobození dušičky vás ale uspokojí podobně, jako pokořený protivník. Pomocí Sworcery můžete také otevírat dveře, hýbat pevninou a dokonce to má vliv i na nepřítele.

Tak trochu po vzoru Inception má Sword & Sworcery snové pasáže. Uvelebíte se u praskajícího ohně v útulné chajdě, zasníte se a vinyl se otočí na stranu B (proto to EP v názvu hry). Sny vám zpřístupní lehce upravené známé lokace a taky lokace zcela nové. Opět je potřeba hru vnímat jako celek a jen tupě neklikat. Některé věci totiž nelze v normálním světě provést a musíte se ponořit do snové reality. Nic revolučního, ale příjemné osvěžení hratelnosti.

Sword & Sworcery si uvědomuje, že v dnešní roztěkané době o vaši pozornost bojuje milion činností. Hra je proto rozdělena do čtyř kapitol a kouřící pán v saku vám po každé kapitole navrhne pauzu. Dokonce před začátkem první kapitoly prozradí, že to bude jen na 15 - 30 minut. Pán v saku je mimochodem pěknou figurkou. Vypravěčem, který si je vědom hry samotné. Pro poctivé dokončení Sword & Sworcery je třeba v jeden moment hru odložit a vrátit se k ní až za pár dnů. Musíte totiž počkat několik reálných dnů, než bude herní měsíc ve správné fázi. Pán v saku vám to jasně řekne, ale v zápětí vám doslova navrhne, že to můžete ocheatovat změnou systémových hodin v počítači. Ale kompletisté pozor! Pak už nebudete moci dohrát hru na 100% a dostanete ošklivý achievement Cheating Cheater. V opačném případě se budete moci pyšnit achievementem #honest.

Sword & Sworcery je zvláštní titul. Musíte mít na něj náladu, není to hra do autobusu a je zároveň originální i tuctová. Já ji dohrál na 96 procent (#honest!) za nějakých pět hodin. Po těch zbylých čtyřech procentech už neprahnu. Byla to kouzelná zkušenost, na kterou budu s chutí vzpomínat, ale hrát to už nechci. Taková elektrizující známost na jednu noc. Jednou a dost. Jo a mimochodem, ke hře dostanete i soundtrack. Ten je bezvadný a hned se zařadil po bok jiných skvělých herních melodií. Pokud vás tedy například vizuální zpracování vyloženě neodpuzuje, nemáte důvod Sword & Sworcery nevyzkoušet.

Tagy: Indie umění retro adventura

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.