Commander Keen

Commander Keen

Články

Romero, Hall a Bleszinski mapují v krátkém dokumentu historii skrolovacích plošinovek na PC

Jak se vlastně dostaly plošinovky v devadesátkách na PC, když jejich doménou byly platformy se speciálním HW vybavením včetně konzolí, Amigy, Atari nebo Commodore? Na začátku všeho byla snaha dosáhnout s omezeným PC hardwarem na hry, které připomínaly Super Mario tituly z konzolí od Nintenda, jak se dozvíte od Johna Romera, Cliffa Bleszinskiho nebo Toma Halla v mírně povrchním, ale příjemném dokumentu Forerunners : The History Of The PC Side-Scroller od 3D Realms, který logicky mapuje počátky žánru skrolovacích plošinovek primárně z produkce Apogee a 3D Realms. Nejenom od zmíněných vývojářů se ale dozvíte jejich názor na dnešní plošinovky, kam se žánr v průběhu doby posouval, co jej v určité době na PC zahubilo, a jaká je vlastně jeho budoucnost.

Retro GamesPlay: hrajeme klasickou plošinovku Commander Keen

Ještě předtím než Tom Hall, John Romero a John Carmack nadělili hráčům Wolfenstein 3D, Doom nebo Quake, tak v roce 1990 hráče připoutali k monitorům pécéček svou epizodickou/sharewarovou plošinovkou Commander Keen. Nejednalo se sice erupci originality nebo designérské magnum opus Toma Halla, ale napodobit plynulou hratelnost Super Mario her z Nintendo konzolí tvůrci z id Software zvládli solidně. Dokonce natolik dobře, že je Commander Keen zábava i dnes po 25 letech od vydání. A kdo nevěří, ten se přesvědčí v našem dalším retro gamesplayi.

Tvůrci remaku Rise of the Triad překvapivě koupili 3D Realms

(Aktualizováno) V kauze firem 3D Realms, Interceptor Entertainment a Gearbox (viz článek) nastal zvrat, který málokdo předpokládal. Dánské studio Interceptor, které stojí třeba za remakem Rise of the Triad, koupilo studio 3D Realms, dnes známé spíše pro nepřiměřeně dlouhý a zpackaný vývoj Duke Nukem Forever. Přesněji řečeno, 3D Realms koupila investiční firma SDN Invest, která za Interceptor Entertainment stojí.

Bleskovky

  • 8. 2. 2016 - Interceptor Entertainment připravuje duchovního pokračování hry Commander Keen.