Mezi loňskými deseti nejprodávanějšími hrami v Evropě jsou jen tři novinky

28. 1. 2022 8:00 | Byznys | autor: Patrik Hajda |

Ještě stále jsme v lednu, takže si snad můžeme dovolit další rekapitulaci roku 2021. V tomto případě jde totiž o velmi zajímavá data z evropských obchodů, která sice nejsou úplně kompletní (nejsou do nich započítané například digitální prodeje Nintenda a Bethesdy či některé státy, kde se o informace nedělí), ale vesměs jde o důvěryhodnou ukázku toho, jak se věci zhruba mají.

Z dat vyplývá, že se loni v Evropě prodalo na 170 milionů her, což je téměř o 10 % méně než v roce 2020, kdy ale herní trh vlivem pandemie zažil pořádný boom. O něco smutnější je statistika, že jen 29 % z toho, tedy 49,3 milionu, připadá novým hrám vydaným v minulém roce. Ve výsledku se mezi 10 nejprodávanějších her probojovaly jenom tři nové tituly.

Prvenství patří kopané FIFA 22, která se prodávala lépe než předchozí ročník a téměř dvakrát lépe než hra na druhém místě. Tou je neuvěřitelně GTA V, téměř deset let stará hra, kterou zjevně stále nemají úplně všichni (a to se ještě na letošek chystá verze pro PlayStation 5 a Xbox Series X|S).

Zbylé dvě nové hry v žebříčku jsou Call of Duty: Vanguard na čtvrté pozici s prodeji o třetinu nižšími než předchozí hra v sérii a Super Mario 3D World + Bowser's Fury na sedmém místě. Hry Pokémon Briliant Diamond a Pokémon Shining Pearl se sice do top 10 neprobojovaly, ale kdyby se spojily, zaujímaly by páté místo.

Data sice zohledňují jak fyzické, tak digitální prodeje, ale jak už zaznělo v úvodu, Nintendo digitální prodeje nezveřejňuje, takže jeho hry jsou na tom dost možná ještě lépe. Za současného stavu je ale Mario Kart 8 Deluxe na pátém místě, Animal Crossing: New Horizons na jedenáctém, Minecraft: Switch Edition na čtrnáctém, následovaný Pokémon Briliant Diamond, a dvacítku postupně uzavírají Mario Party Superstars a Ring Fit Adventure. Na celý žebříček se podívejte na Games Industry.

Statistiky dále prozradily, že se v Evropě prodalo přes 7 milionů konzolí, kterým stále vévodí Switch, jehož prodeje meziročně poklesly o pouhých 6 procent. Druhé místo patří PlayStationu 5 a třetí Xboxu Series X|S, u nových konzolí se ale předpokládá, že kdyby jich nebyl nedostatek, prodávaly by se mnohem lépe.

Poslední informace se týkají herního příslušenství, kterého se v regionu prodalo přes 20 milionů kusů. Nežádanější byl ovladač DualSense k PlayStationu 5 následovaný ovladačem DualShock k PlayStationu 4, Joy-Cony ke Switchi a nakonec ovladačem k Xboxu Series X|S. Jak jste do statistik přispěli vy?

Nejnovější články