Retro GamesPlay – hrajeme cyberpunkovou adventuru Beneath a Steel Sky

Na den přesně před měsícem jsme se dozvěděli nečekanou zprávu – po 25 letech od vydání se chystá pokračování kyberpunkové point-and-click adventury Beneath a Steel Sky. Druhý díl ponese název Beyond a Steel Sky a jeho oznámení je ideální příležitostí zavzpomínat na původní, dnes již legendární adventuru v Retro GamesPlayi. Dnes výjimečně ze záznamu.

Série Star Wars: Battlefront byla více než jen kvalitní kopií Battlefieldu

Představení nového dílu série Star Wars: Battlefront je vnímáno s různým očekáváním. S oběma staršími díly Battlefront z let 2004 a 2005 je svázána vzpomínka na hry, které byly faktickým klonem Battlefield 1942, zasazeným do filmového světa Hvězdných válek. Když si ale na oba veterány detailně posvítíme, odhalíme dvě hry, které patří spíše mezi lepší tituly inspirované filmovým světem. Proč? Protože zdroj inspirace v lecčems překonaly. 

Arcade Olé #11: Pole Position

To takhle jednou přišli manažeři japonského Namca za svými protějšky z amerického Bally Midway a řekli: „Víte, pánové, sice nás trochu štvete tím, že jste nám vykradli Pac-Mana a udělali Ms. Pac-Man, ale už jsme společně vydělali dost peněz, tak proč na to nenavázat. Máme teď dvě nové hry. Roztomilou plošinovku Mappy a závodní hru Pole Position. Vyberte si, kterou chcete.“ Psal se rok 1982 a pánové z Bally Midway, udělali velkou chybu. Ukázali totiž na Mappy. Pole Position spadla do klína Atari a šlo o jednu z nejvýdělečnějších arkádových her první poloviny 80. let.

Arcade Olé! #10: Paperboy

Většina českých hráčů včetně mě poznala arkádu Paperboy poprvé díky verzím pro osobní počítače. Hra vyšla v druhé polovině 80. let snad na všech myslitelných platformách a do určité míry je její odkaz živý dodnes - Paperboy si zahrajete na Xbox 360, iOS, Androidu a jednou možná i na Oculus Rift. Jenže kořeny hry sahají až do roku 1984, kdy Atari vyrobila Paperboy jako arkádový automat, a právě o něm si budeme vyprávět v dnešním dílu Arcade Olé!