Aporia: Beyond the Valley

Aporia: Beyond the Valley

Články

First person adventura Aporia nádherně vypadá i zvučí. Jak se hraje, teprve uvidíme

Když od píky vymýšlíte tajemnou civilizaci, měli byste si podle mého názoru dát pozor na dvě věci. Zaprvé musí být dostatečně odlišná od té naší, aby byla schopná lidi překvapit, ukázat jim něco nečekaného. Zadruhé by měla být v lecčems intimně povědomá, protože to je perfektní recept na znepokojivou a z rovnováhy vyvádějící atmosféru. Všechno se zdá normální, ale něco je špatně. Nebo naopak – všechno je nakřivo, ale existují stébla, kterých se můžete chytit. Trailer k adventuře Aporia: Beyond the Valley, která vyšla na Steamu a Green Man Gaming, ve mně se svými světelnými mechanismy a nástěnnými promítačkami vzbudil právě takové pocity.

Úchvatný svět adventury Aporia: Beyond the Valley pomalu odkrývá svá tajemství

Ve světě Aporia se probouzíte do dávno zaniklé civilizace. Společnost vám budou dělat pouze zvuky vašich kroků, šumění okolní přírody a líbezné tóny uklidňujícího soundtracku. Příběh však tvůrci nesdělují verbálně, ani s pomocí titulků. Najdete ho totiž všude kolem sebe. Pokud si na něj ovšem dobrovolně uděláte čas mezi řešením zapeklitých hádanek, jak vyplývá z komentáře tvůrců ze studia Investigate North na videu z této překrásně vypadající hry.

Adventura Aporia: Beyond the Valley nabízí promyšlené hádanky a tajemný svět beze slov

Ani ne před měsícem se světu poprvé ukázala puzzle adventura Aporia: Beyond the Valley, která sází na vyprávění příběhu skrze zkoumání prostředí. Ve hře to ani jinak nepůjde, protože nenarazíte na jedinou řádku textu či mluveného slova. Zatím nebylo jasné, jak se to vlastně celé bude hrát, případně na čem si budou zakládat hádanky. Odpovědi teď nabízí video se záběry z hraní.

Aporia: Beyond the Valley je bezeslovný výlet do bizarních ruin zaniklé civilizace

Vyprávět celý příběh beze slov, to chce pořádnou dávku důvěry v sugestivní sílu svého prostředí. Autorům chystané Aporia: Beyond the Valley tenhle druh odvahy nechybí. Jejich logická adventura je mlčenlivým výletem do ruin prastaré civilizace, která po sobě nezanechala nic než prazvláštní opuštěné budovy plné vzpomínek, spoustu podivných hádanek, jež je potřeba vyřešit, a stopy odkrývající, k čemu tu před dávnými lety vlastně došlo. Teorie a vysvětlení si ovšem musíte v hlavě poskládat na vlastní pěst, protože hlasu ani textu se tu prostě nedočkáte.
Hodnocení Metacritic:
71/100