Valve předvádí virtuální realitu SteamVR s HTC Vive
zdroj: Archiv
Video

Valve předvádí virtuální realitu SteamVR s HTC Vive

6. 4. 2016 11:29 | autor: Aleš Smutný |

Prvním šťastlivcům se dostaly do ruky sety pro virtuální realitu HTC Vive využívající platformu SteamVR. Valve jako propagaci natočili video, které se snaží skupince lidí ukázat, co zažívají hráči ponoření do virtuální reality. Protože, jak asi víte, virtuální realita většinou vypadá tak, že jeden člověk s brýlemi a ovladači se hrozně baví a ostatní jej sledují jako podivína, která máchá rukama na imaginární nepřátele. S pomocí zeleného plátna se ale zprostředkování zážitku překvapivě daří.

Ten samý obraz, který vidí hráč, je promítaný díky zelenému pozadí na monitor. Nevím, jak moc to působilo na účastníky ve studiu, kteří sledovali obraz jen na monitoru, ale ve chvíli, kdy je na videu projekce zakomponována kolem hrajícího, kýžený efekt se dostaví. Vidíte, nač hrající reaguje a můžete si i dobře představit, proč tak reaguje – a zároveň jde poznat, zda by daný titul mohl být zábavný a nebo je jen hříčkou, podobně jako mnoho her, které vznikly pro PS Move a Kinect.

Nejpůsobivěji vyhlíží samozřejmě vizuálně atraktivní výlety na netradiční místa. Osobně je pro mne jedničkou podmořská expedice theBlu, nepřekvapivě skvěle vypadá Elite Dangerous, vesmírná Irrational Exuberance a také horolezecká Everest VR.

Nicméně, některé kousky neexcelují ohromujícím vizuálním pojetím, ale mohly by fungovat díky hratelnosti. Arizona Sunshine je akce zasazená do klasické zombie apokalypsy. Díky míření skrz ovladače se může rázem z velmi ploché střílečky stát zábavný zážitek. Tím spíš, že grafika je dospělá a nesnaží se oslovit celou rodinu neagresivní stylizací jako třeba lukostřelecká pasáž Longbow z The Lab.

zdroj: Archiv

Nicméně, samotný soubor VR zážitků The Lab nevypadá špatně, protože nabízí celou řadu zážitků. Jde o kompilát Valve, který je k dispozici zdarma a nabízí spíše drobné minihry a krátké výlety do virtuálního světa, než delší, souvislou hratelnost. Naopak opravdu rozpačitě působí Job Simulator. Nevzhlednou grafiku zde doprovází nepříliš nápaditá hratelnost a z videa ani reakce hry na pohyb ovladačů nevypadají nejpřesněji. A vážně vás bude bavit vařit komiksově přehnanou slaninu, jíst jídlo z odpadkového koše a prostě se bavit tím, že hážete předměty po místnosti?

Videu se daří, alespoň částečně, zprostředkovat pohled, jaký má člověk s HTC Vive na hlavě. Velmi slibně ale vypadá i přesnost ovladačů, pokud s nimi bude dobře pracovat samotná hra – zvedání a házení klacků robopsovi vypadalo přesně, střelba na zombíky taktéž. Jak už jsme vás informovali, HTC Vive vás vyjde na 24 tisíc korun. Počítejte ale s tím, že si na svůj kus chvíli počkáte, protože HTC má zjevně problémy dodat dostatečné množství kusů.

Nejnovější články