zavřít

Square Enix se brání - „Deus Ex: HR není rasistický“

Windows PlayStation 3 Xbox 360

- Téma autor: Aleš Smutný Komentáře: 0

Může to být skvělá hra, ale oblíbenému bičování za určitou nekorektnost se vyhnout...

Může to být skvělá hra, ale oblíbenému bičování za určitou nekorektnost se vyhnout nedokázala. Důvodem, proč se zvedla vlna, či možná spíše vlnka nevole, je postava somračky Letitie. Je to afroameričanka a mluví dialektem, jenž někteří označují za jazyk, který stereotypizuje mluvu černošských otroků z ne až tak dávné doby. Osobně jsem shledal tento dialekt jako poměrně zábavný v tom smyslu, že se snažili postavě dát trochu jiné vyznění osobnosti (ač zprvu zněla jako transvestita).

Když se následně na několika serverech objevila zpráva o tomto obvinění, tedy, že Deus Ex: Human Revolution prosazuje rasistické stereotypy, mnoho hráčů reagovalo s tím, že je to směšné, jelikož takhle nikdo nemluví, pár se cítilo dotčeno a další část se ozvala, že jejich sousedé takhle mluví, stačí se podívat do jižních částí USA, zvláště oblasti New Orleans. Takže to možná není až tak mimo, co se týče vytahování zapadlého stereotypu. Square Enix se nakonec k obviněním vyjádřil


Ono oficiální prohlášení zní: „Deus Ex: Human Revolution je fiktivní příběh, který reflektuje diversitu populace budoucnosti tím, že ukazuje postavy z různých kulturních a socioekonomických sfér. Tyto postavy mají zobrazit lidi žijící v roce 2027, nikdy nebylo naším úmyslem representovat jakoukoliv etnickou skupinu ve špatném světle“.

Oficiální reakce se nese v duchu toho, co se dalo na toto, vcelku směšné, obvinění říct. Je pozoruhodné, čím vším se mohou lidé trápit, zabývat a čím mohou být dotčeni. Kdyby mimochodem dávali pozor, zjistili by, že snad všichni umývači oken v Sarifu jsou také tmavé pleti – u toho mě napadlo, že bude trošku problém. Ale jak se zdá, tohohle martyria už bude snad Square Enix ušetřen.

Abyste kauzu posoudili sami, zde máte ukázku dialogu.

Tagy: kontroverze RPG kyberpunk FPS

Zdroje: GamesRadar

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce her či hardwaru. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta. Více informací zde.

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.