zavřít

Jak je to s rasismem v Resident Evil 5?

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Komentář novináře prestižního Newsweeku i vývojářská obhajoba traileru s vražděním zombie černochů.

Dlouholetý přispěvatel prestižního amerického deníku Newsweek, novinář N'Gai Croal, se v nedávném rozhovoru pro MTV vrací k loňskému kontroverznímu traileru na hororovou akci Resident Evil 5. Jak si možná vzpomenete, po jeho uveřejnění se zvedla nevídaná vlna stížností a nařčení z rasismu: objevuje se v něm totiž bílý hrdina, který přichází do chudé africké vesnice a zabíjí v ní tucty zombie obou pohlaví, vždy však pouze černé pleti. Croalova první reakce? "Wow, na téhle hře teda určitě nepracoval žádnej černoch." Pak novinář začal vysvětlovat, co je v ukázce špatně:

    "Celé to začne, ještě než se dav přemění v zombie. Jsou svým způsobem odcizení, odloučení, skrývají se ve stínech a nevidíte jim do očí. Jako by se to podpráhově snažilo říct, že jsou všichni nebezpeční a že je musíte povraždit. A vzhledem k zase ne tak nedávné koloniální minulosti v takovou chvíli nemůžete prostě namítnout: 'Ve čtyřce vraždili španělské zombie, teď vraždí černochy a už to zase někomu vadí'. Není to stejné, protože v tomto případě je za těmi scénami celá historie a nelze jí brát na lehkou váhu." [..]
    "Je to stejné, jako byste chtěli udělat film s evropskými zombíky, datovaný přibližně do roku 1940, a všichni protagonisti by vypadali jako vyhublí, podvyživení chasidští Židé. Takové obrazy mají svou historii, která se nedá přehlížet a která v lidech vyvolá určité spojitosti." [..]
Croal se ve svých odpovědích dotýká také toho, proč některé nechal trailer zcela vlažným. "Spousta hráčů to tam zkrátka neviděla," přiznává a o pár minut později dodává: "Publikum většinou nechce moc změn a i když občas nadává, ve skutečnosti je s herními stereotypy docela spokojené. Takže když pak narazí na takovouhle situaci, řekne si: 'No co, vždyť je to jen obyčejná střílečka. Může mi být přece jedno, jestli zapadá do rámce naší kultury.' Ale mně to jedno není. Beru hry stejně vážně jako kterýkoliv jiný druh umění."

Producent hry Jun Takeuchi z Capcomu kontruje, že jejich motivy nebyly rasistické: prý chtěli ukázat místo, kde se virus zrodil, přičemž je nenapadlo nic lepšího než s ním přijít do Afriky (někdy přezdívané kolébky civilizace). A ihned přidal několik nových střípků o hře samotné: že se rozšíří zbraňový arzenál, obmění systém pěstních bojů na blízko a prý během hry zažijete také něco z toho, jak hl. hrdina Chris Redfield trávil uplynulých deset let od posledního dílu (že by formou flashbacků?).

Celý rozhovor s N'Gai Croalem čtěte na MTV, kde se můžete rovněž zapojit do ukázkově disciplinované diskuse s autory i zpovídaným novinářem.

Otázka do fóra: A jak se na celou věc díváte vy?
zdroj: MTV, Newsweek, Capcom, Eurogamer

levis

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.