World of Warcraft - recenze
9/10
zdroj: tisková zpráva

World of Warcraft - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

2. 3. 2005 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Jedenáctý únor se zapsal do myslí Evropanů jako den, který rozvrátil jejich rodiny a připravil je o práci. Od té doby totiž patří k hordě nebo alianci v online hře World of Warcraft! Proč vyvolala šílenství a proč je vyprodaná?

Autor: Musli
Publikováno: 2.března 2005
Verze hry: evropská/prodávaná
Doba hraní: 2 týdny (únor)

Obrázek zdroj: tisková zpráva
Jedenáctý únor 2005 se jednou zapíše do myslí evropských hráčů jako den, který změnil jejich život, rozvrátil rodiny a také je připravil o práci. V tento památný den se totiž oficiálně spustily desítky evropských serverů sloužících hordě a alianci ve hře World of Warcraft! První skutečně masové MMORPG v tom pravém slova smyslu, tedy určené masám obyčejných smrtelníků, ostříleným hráčům, ale i zcela příležitostných pařanům začalo naostro fungovat. Proč způsobil WoW takové šílenství a proč je téměř na celém světě beznadějně vyprodaný? Dozvíte se na následujících řádcích...

World of Warcraft od fenomenálních vývojářů Blizzard Entertainment zve statisíce hráčů celého světa na procházku říší Azeroth a po pravdě, tomuto volání se dá jen velmi těžko odolat. Na otázku „proč?“, kterou si v úvodu všichni položí, neexistuje jednoznačná odpověď. Každý, kdo okusil hry od Blizzardu jistě ví, že technologicky většinou neznamenaly revoluci, ba ani jejich systém nebyl výjimečně sofistikovaný. Důvodem pro bezesné noci bylo cosi těžko uchopitelného, veličina, která se nejčastěji skloňuje jako hratelnost. Stejně tam je tomu i v případě hry World of Warcraft.

 Já hrdina!
V každém správném MMORPG jste v úvodu postaveni před volbu povolání a rasy. Zde se musíte nejprve rozmyslet, zda-li propůjčíte svoji vůli hordě sestavené z nemrtvých, trollů, taurenů a orků nebo alianci zastoupené lidmi, trpaslíky, nočními elfy a gnómy. Bez ohledu na volbu serveru spolu horda a aliance nemůžou komunikovat a veškerá interakce probíhá pouze formou krve a násilí. Výběr rasy má následně vliv i na možnosti povolání. K dispozici jsou válečníci, šamani, lovci, druidové, mágové, čarodějové, paladinové, kněží a zloději. Většina povolání odpovídá svojí charakteristikou hrdinům z Warcraftu III. Došlo však k jejich zásadnímu rozvinutí. Ostatně narážky a jistou spojitost s touto známou RTS budete objevovat na každém kroku a nutno říct, že to není vůbec na škodu! Vzpomínáte si třeba na démona Varimathrase? Tak toho nyní potkáte ve městě nemrtvých.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

 Hra pro každeho
World of Warcraft každého učaruje jednoduchým, přímočarým, ale zároveň promyšleným systémem hry a ovládáním. Všechno je nastaveno intuici lidského jedince, takže se ve hře ani totální nováčci neztratí. WoW je také hrou, ve které narazíte na největší koncentraci absolutních začátečníků v žánru MMORPG. Spousta lidí, kteří nikdy neokusili tento druh zábavy nyní podlehli masivní kampani a především slavnému jménu Warcraft. Kvůli tomu je WoW skutečně masivní online hrou určenou pro každého a ne jenom pouze hrstku hardcore „vyvolených“ RPG nadšenců jako u většiny starších onlinovek. Spád, rychlost a žádné zbytečně zdržování! V podobném duchu se nese hraní WoW a to je pouze pro dobro věci.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Kupříkladu regenerace a doplňování životů pouhým odpočinkem trvalo v Everquestu klidně několik minut. V případě WoW má odpočinek mezi bitvami zpravidla pouze symbolický charakter. Nikdo vás nenutí k dlouhému vysedávání na zadku a čekání, až se vám doplní životní, případně magická energie. Hardcore hráčům to možná přijde jako znevážení samotné podstaty RPG, ale komu to vadí? Základem přece je se dobře bavit a ne znuděně, ale s pocitem, že tak to má být, hledět na monitor.

STATISTIKA NUDA JE, MÁ VŠAK CENNÉ ÚDAJE
World of Warcraft v USA
- 240,000 kopií hry WoW bylo prodáno hned první den. Tím se stal WoW nejrychleji se prodávající PC hrou všech dob.
- Přes 200,000 hráčů si zaregistrovalo svůj účet první den. V pět hodin odpoledne bylo ve hře již 100,000 hráčů.
- Servery vyhrazené WoW (přes 40) dosáhly svého maxima hned první den. Dalších 40 serverů bylo spuštěno v rekordně krátkém čase.
- 400,000 kopií WoW bylo prodáno během první dvou týdnů. WoW se stal MMORPG s největším počtem aktivních uživatelů.

World of Warcraft v Evropě
- Otevřeného betatestu se zúčastnilo přes 330,000 hráčů. Je to vyšší číslo než se původně odhadovalo jako celkový potenciál evropského trhu.
- V České republice a na Slovensku bylo už tři dny před uvedením do prodeje rozebráno 90% kusů WoW. Na prodejny se dostalo minimum her. Další zásilka se očekává až v průběhu dubna.
- Na komfort evropské komunity dohlíží tým složený z třinácti národností (Francouzi, Španělé, Němci, Švédové, Belgičané…).
- V některých zahraničních obchodech bylo kvůli WoW otevřeno již od půlnoci. Fronta na hru někde čítala přes 700 lidí a čekání bylo několikahodinové!
- 280,000 kopií hry WoW nalezlo v EU svého majitele hned první den zahájení prodeje! Na konci prvního víkendu bylo prodáno přibližně 380,000 kusů hry World of Warcraft!
- Už během prvního víkendu dosahoval počet zároveň připojených hráčů hodnoty 180,000.

 Cestujeme po světě
Geograficky je svět rozdělený na dva hlavní kontinenty Kalimdor a Východní království. Ostřílenému hráči Everquestu to možná připadne jako skromná nadílka, ale skutečnost je pochopitelně jiná. Detailní prozkoumání celého světa vám zabere několik týdnů a přirozeně musíte počítat i s tím, že jsou místa kam se před dosažením vysokých úrovní postavy nepodíváte. Je více než patrné, že autoři přistupovali k tvorbě světa s maximální pečlivostí a neopomenuli jediný detail. Nádherné vyprahlé pláně říše orků, temný hvozd nočních elfů a zasněžená pohoří trpasličí říše Dun Moroth jsou pouze střípky toho, co ve hře uvidíte.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Můžete si být jisti, že v každém koutku mapy objevíte něco nového, další zajímavé místo hodné vaší pozornosti. Přestože byste klidně mohli kontinenty prosvištět jako vítr, touha pro objevování detailů a plnění úkolů vám to nedovolí. Unavené nohy hrdinů potěší rozličné dopravní prostředky. Mezikontinentální cestování zajišťují například lodě nebo vzducholodě a uvnitř kontinentů se můžete přepravovat „podzemkou“ nebo na zádech majestátních ptáků. Zámožní hrdinové vysokých úrovní si pak mohou pořídit vlastního oře.

Obrázek zdroj: tisková zpráva  Tisíce úkolů
Questů neboli úkolů hodných vašeho hrdinského počínání je opravdu nespočet. Autoři proklamují, že si jich pro hráče přichystali přes dva tisíce a my nemáme důvod jejich tvrzení nevěřit. V každé vesničce, osadě, zapomenuté věži objevíte desítky nových úkolů. Questy jsou přitom dostatečně pestré, aby udržely vaší pozornost. Občas dostanete za úkol prosté zabití nepřítele, jindy zase musíte eskortovat důležitou NPC postavu a nakonec se od vás třeba vyžaduje prozkoumání některého z dávno zapomenutých míst.

Plněním úkolů si nejenom zvyšujete svoji reputaci u obyvatel, ale získáváte i rozličné předměty nebo peníze. Většinu úkolů zvládnete splnit na vlastní pěst, ovšem existují také elitní questy, k jejichž splnění už si budete muset pozvat několik svých přátel. Vzhledem k tomu, že zadání většiny questů jsou něčím podmíněno (úrovní, dovednostmi, splněním jiného úkolu), se budete do dávno prozkoumaných míst rádi vracet.

 Sólo kapr
Výhodou WoW je fakt, že nejste přímo odkázáni na ostatní hráče. Kupříkladu u Everquestu 2 (recenze) mi docela vadilo, že pokud člověk nesehnal schopnou partu hrdinů, mohl klidně strávit několik hodin zbytečným pobíháním po světě. Sólování bylo v EQ 2 dosti problematické a pakliže jste chytli málo zaplněný server, nastával zásadní problém. Oproti tomu WoW vás do ničeho podobného nenutí. Přirozeně nemůžete sólově splnit některé těžší questy, nezabijete ani žádnou elitní příšeru, ale bez problémů můžete hrát a bavit se! Dalo by se říct, že je WoW svým stylem hry rychlou „konzumní“ zábavou i pro samotáře.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Šarvátky a rozvoj postavy
Ačkoliv můžete většinu svého času propůjčit řemeslným pracím, půtkám se asi nikdy nevyhnete. Bojování je zde řešeno podobně jako u většiny ostatních MMORPG her. Označíte si nepřítele, zahájíte útok a následně provádíte své speciální výpady. Každé povolání má unikátní styl boje. Například válečník se v průběhu bitvy nabíjí energii, kterou pak může „vyměnit“ za některé ze speciálních útoků, ale třeba zloděj to má přesně naopak. Energie zloděje je od začátku boje na maximální hodnotě a každý zvláštní útok jí kousek ukrojí. Zloděj navíc za úspěšné provedení svého speciálního útoku sbírá body, které pak může proměnit v efektní výpad s maximálním poškozením nebo s jiným benefitem. Odlišnost jednotlivých povolání je vskutku pozoruhodná a to jsme si ještě ani neřekli nic o talentech.

Základní skilly se můžete za úplatu naučit u každého cvičitele, ale teprve od desáté úrovně se vám odemknou brány k vyššímu poznání. Každou úroveň počínaje desátou získáte takzvaný talent bod, který můžete investovat do některé z unikátních dovedností. Vývojový strom talentů lehce připomíná rozvoj postavy z Diabla II, ale je přirozeně mnohem propracovanější.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Každé povolání má tři základní větve a vzhledem k omezenému počtu bodů talentů je zřejmé, že se vám nikdy nepodaří obsáhnout všechno. Díky tomu můžete svého hrdinu hlouběji specializovat určitým směrem a učinit ho tak odlišným. Třeba takový zloděj se může specializovat buďto na vraždění, tradiční boj nebo lstivé útoky.

 Řemeslné práce
Profese různých druhů činí WoW ještě zábavnější a jistě v nich nalezne zalíbení nejeden hráč. Základem je sbírání surovin, které zahrnuje bylinkaření, rybaření, těžbu nerostů a zpracování kůží. Získané suroviny pak můžete zneužít v profesích typu alchymie, inženýrství, šití, vaření a podobně. Ovšem ani v této oblasti si autoři nepřáli, abyste dosáhli ultimátní dokonalosti a musíte si tedy jasně vybrat, co budete dělat. Každý hráč si může zvolit toliko dvě primární profese a nemůže se tak zároveň učit například kovařině, alchymii a ještě šití.

Sekundárních profesí, mezi které spadá třeba rybaření a vaření se přitom můžete naučit neomezeně. Avšak nepodceňujte kouzlo sekundárních profesí! Například takové rybaření v zátoce bukanýrů za svitu luny má své kouzlo! Navíc i pouhé rybaření od vás vyžaduje jistou interakci. V praxi funguje tak, že nahodíte udičku a pak čekáte. V momentě, kdy se splávek pohne, musíte bleskově zareagovat a pak už jenom doufat, že vaše reflexy (nebo spojení) nejsou příliš pomalé.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Vzájemné souboje hráčů
Podle všech indicií se stane po Ultimě Online právě World of Warcraft novým králem PvP, tedy boje hráčů mezi sebou. Asi ne náhodou tvoří téměř polovinu všech serverů právě "PvP enabled" říše. Život na PvP serveru se od normálního liší především tím, že jsou aliance a horda v permanentním zápolení. Adrenalinová atmosféra věčného konfliktu a nejistoty vlastního života mají přirozeně něco do sebe.

Navíc bude v brzké době spuštěn systém takzvaných bodů cti, které učiní PvP zajímavější a spravedlivější. Po zavedení tohoto systému budete získávat body za úspěšné vykuchání oponenta, ale naopak zabíjení výrazně slabších nepřátel vás o ně připraví. Mělo by se tak zamezit nepříjemným situacím, kdy se lvl 60 postavy prohání nováčkovskou oblastí a zbaběle zabíjejí každého, kdo jim přijde pod ruku.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Ovšem ani na normálních serverech se nebudete nudit, protože jsou zde šarvátky mezi hordou a alianci doslova na denním pořádku. Zásadním rozdílem ale je, že k tomuto boji nedojde, dokud sami neprovedete nějakou agresivní akci. Tím se rozumí například napadení stráží patřící protivníkovi nebo aktivní se zapojení do PvP souboje (i třeba prostým léčením). Kdykoliv si také můžete PvP systém hry zapnout a na potkání pak měřit své síly s hráči, kteří udělali totéž. Nikdo vás však nebude obtěžovat nečekanými útoky. Záleží pouze na chuti jednotlivého hráče, čemu dá přednost.

 Smrt je vám neustále v patách
Umírání patří k MMORPG hrám stejně tak, jako nutnost vlastnit internetové připojení. Ani zde se nevyhnete sítím, které vám zubatá ovine kolem těla a promění váš barevný svět v šedavou realitu. Smrti je ovšem v případě WoW značně umírněná a vyjma poškození výstroje nepřináší žádných dramatických nepříjemností. Jakmile zemřete, můžete se nechat proměnit v ducha a automaticky přesunout k nejbližší oživovací „stanici“ nebo si počkat na požehnání některého z hráčů, léčitelů. V podobě ducha pak musíte doběhnout ke svému tělu a reinkarnovat se zpět do života (viz prostřední obrázek níže). Pakliže není reálné, abyste dosáhli svého těla, můžete požádat anděla u oživovací stanice o oživení. Zaplatíte sice drastickou daň v podobě výrazného poškození předmětů, ale ihned získáte zpět své tělo a můžete pokračovat v dobrodružství!

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

Zajímavostí je, že virtuální čas WoW přesně odpovídá tomu reálnému. V praxi to znamená, že jedna hodina strávená ve hře se rovná hodině skutečné a není zde obvyklé časové zrychlení. Díky tomu někteří hráči zažijí pouze noc a většina z nás asi nikdy nezažije svítání v Azerothu, samozřejmě pokud si nenařídí budíka.

Další příjemnou záležitostí je získávání bonusu ke zkušenostem za to, že nehrajete! Odjedete-li třeba na týden k moři, po návratu budete získávat, až po dosažení určité hranice, dvojnásobně zkušeností! Hráči, kteří si nemohou dovolit trávit ve virtuálním světě deset hodin denně, tuto věc jistě ocení.

 Češi ve hře
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Česká komunita je ve hře World of Wacraft opravdu početná a k dnešnímu dni bylo založeno na různých serverech přes deset spolků (guildy). Vzhledem k tomu, že si v České republice a na Slovensku našlo svého majitele okolo 2000 origináleky WoW se není čemu divit. Například autora recenze naleznete na serveru Thunderhorn na straně hordy. Téměř kompletní seznam CZ/SK gild je v tabulce níže.

ČESKÉ GUILDY VE WORLD OF WARCRAFT
server Thunderhorn- Horda - Chrocht (guildmaster Larvajs)

Bloodhoof - Aliance - Diablo Requiem Clan

Dragonmaw - Horda - Pohadka

Shadow Moon - Horda - Clan of Northern Territory, Cult of the Damned, ForgeD, Mor do Kuli, NoRemorse Guild, Red Dead Guild, Zdechliny

Shadow Moon - Alliance - Black Dragons, Death Dealers, Hammer of Justice, Motion Alliance Guild

 Technické zpracování
První dojem z grafického zpracování bude asi pro každého trošku rozporuplný, ale po několika hodinách hraní začnete objevovat krásy WoW. Barvami hýřící prostředí, takřka surrealistické budovy a komiksově zpracované postavy - to vše tvoří harmonický celek a navozuje pocit mistrovského díla. Například měsíční svit třpytící se na hladině řeky nebo východ slunce nad vyprahlou pouští se prostě musí vidět.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Technickou kvalitou se ale WoW přirozeně nemůže rovnat konkurenčnímu Everquestu 2. Ne nadarmo se ale říká „něco za něco“. Na mém stroji (Athlon 2600+, 1 GB RAM, GeForce 6800GT) běžel EQ 2 na omezené detaily v rozlišení 1024x768. WoW na stejné konfiguraci sviští v maximálních detailech a ďábelském rozlišení 2048x1536 bez jediného zadýchání, natož škobrtnutí! WoW si tedy bez problémů zahraje každý, kdo má alespoň průměrnou konfiguraci odpovídající současným standardům.

Z hlediska náročnosti na připojení k internetu je na tom WoW rovněž dobře. Bez závažnějších problému se dá v pohodě hrát i na obyčejném dial-up modemu. Ping do 500 ms je celkem snesitelný. Vzhledem k tomu, že je většina serverů umístěna v Evropě, dosahují majitelé širokopásmových připojení milého pingu do 100 ms!

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

 Těžké hledání chyb
Nedostatky lze u WoW najít opravdu velmi těžko. Pakliže hrajete na průměrně zalidněném serveru, nezažijete dlouhé čekací fronty, které jsou u přeplněných serverů standardem. Za chybu můžeme pokládat fakt, že v době zahájení prodeje ještě nebyl v provozu systém bodů cti, který je pro správný chod PvP serverů nezbytný. Občas dojde při provádění nějaké akce (například sbírání bylinek) k zamrznutí postavičky a vy pak musíte hru restartovat. Ve všech případech jsou to ale problémy, které už klidně mohou být v době vydání této recenze minulostí. Autoři stále pracují na zdokonalování systému a vychytávání všech chyb.

Finanční požadavky na hráče jsou podobné jako u ostatních MMORPG her. Za měsíc hraní zaplatíte 13 EUR, s možností slevy při předplacení na delší dobu. Asi jako jediná hra na trhu podporuje WoW také placení kartami VISA Elektron. Pakliže nemáte platební kartu nebo ji nechcete vystavovat riziku internetového placení, můžete zvolit cestu gametime kupónu. Ty se budou v České republice prodávat za cenu 799,- Kč s platností na dva měsíce.

 Shrnutí
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Jako skalnímu fanouškovi Everquestu se mi to píše velmi těžce, ale WoW má skutečně „něco“ do sebe! Tímto skromným, do uvozovek obaleným slovíčkem „něco“ myslím především naprosto zdrcující hratelnost, která vás vtáhne, totálně vysaje a propustí až nad ránem! A stejně tak tomu bude první den, týden i měsíc! Nádherně zpracovaný a vybalancovaný svět, možnost kdykoliv změřit svoje síly s opoziční frakcí a naprostá svoboda pohybu, činí z WoW nejzábavnější MMORPG hru současnosti. Samozřejmě je v tuto chvíli otázkou, zda-li si svoji pozici udrží a třeba i za rok budeme moci říct to samé. Zatím tomu však všechno nasvědčuje. Ostatně budoucí plány už autoři krátce odhalili a myslím, že se máme na co těšit.

Stáhněte si: Trailery, Videa, Intro..

Související články: Dojmy z bety (11/2004), Preview (9/2001), Dojmy z GC, Novinky, Vše o RTS sérii Warcraft

Musli
autorovi je 26 let, pracuje jako PR manager CD Projektu a dříve byl zástupcem šéfredaktora SCORE; své herní začátky datuje od roku 1987, kdy prvně usedl ke stroji C64; specializuje se na RPG, MMORPG, strategie a lehce FPS nebo adventury (všechny články autora)

 
 
Musli

Verdikt:

Nejzábavnější MMORPG hra současnosti! Má smysl ještě něco dodávat?

Nejnovější články