Ratchet & Clank: Nexus - recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Ratchet & Clank: Nexus - recenze

Datum vydání:
22. listopadu 2013
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

3. 1. 2014 19:45 | Recenze | autor: Petr Prošek |

S příchodem „soňáckého“ next-genu je na čase dokončit všechny resty stárnoucí generace, a tak se pod voňavou jedličkou mohl kromě šestého dílu závodního Gran Turisma blýsknout také slavný intergalaktický chlupáč Ratchet. Příznivci arkádového běsnění si v jeho společnosti spokojeně mručí již více než deset let a „péestrojkovou“ etapu série Ratchet & Clank nedávno uzamknul epilog s názvem Ratchet & Clank: Nexus.

Skalní fanoušci mají co oslavovat. Po kooperativních, a především v případě prvně zmiňovaného titulu rovněž neméně zajímavých, odbočkách Ratchet & Clank: All 4 One a Ratchet & Clank: QForce je příklon k tradičnímu schématu bezpochyby vítaný. Ne nadarmo se říká: „Všude dobře, doma nejlíp.“.

Starý dobrý lombax

A opravdu, nejnovější Ratchet & Clank je jako vytoužený návrat domů z dlouhých cest, kde čeká pohodlné křeslo, horký čaj a babiččiny tvarohové buchty. Žádné kooperativní běsnění, žádná snaha o originalitu za každou cenu. Prostě a jednoduše vezměte všechno zlato, co se na Ratchetovi třpytí, a prskněte ho na „péestrojkovou“ placku. Tenhle ušatý frajírek se pravděpodobně nejpozději do dvou let reinkarnuje na next-genu, ale s PlayStation 3 se loučí s velkou parádou a jak jinak, než ve společnosti robotického parťáka Clanka.

Tahle nerozlučná dvojka si zrovínka užívá vesmírné idylky při cestě do vězeňského komplexu Vartax, ale eskortovaná kriminálnice Vendra Prog na poslední chvíli prchá s přerostlým bratříčkem a nechává hráče v hlubokém zmaru. Ratchet s Clankem ovšem neradi házejí fázery do žita, zvláště když na nich závisí osud celičkého vesmíru a brod je ještě daleko.

Intenzivní rychlovka

Nexus se nijak neliší od předchozích titulů z původní příběhové linie a přináší stejný arkádový nášup, vyšperkovaný trefným humorem a bláznivými kvéry, s nimiž se budete s láskou mazlit až do závěrečných titulků. Ty však přichází až příliš brzy a v nejlepším ukazují hráči vztyčený prostředníček a možnost začít znovu na vyšší obtížnost s kompletním zbraňovým arzenálem.

Zhruba po šesti hodinách frenetické akce se taková nabídka neodmítá, a vzhledem k možnosti dalšího vylepšování zbraní či nákupu nového brnění ani opětovné hraní nenudí, ale dvakrát dlouhé dobrodružství bychom uvítali s otevřenou náručí.

Budiž nám útěchou úměrná pořizovací cena a příslib plnohodnotného „péesčtyřkového“ pokračování. S využitím výkonu nové konzole se může již tak povedený vizuál vyšvihnout na vyšší level a ukázat Ratcheta s Clankem opět v novém světle. Vždyť už v Nexus je rozhodně na co koukat, od vymazlených galaktických bestií až po pestrobarevné scenérie několika planet, které během aktuálního dobrodružství navštívíte. Není jich mnoho, ale o to je výsledný zážitek nadupanější, beze stopy stereotypu či náznaku nudy.

....

Ratchet mele maso

Nemluvě o samotném chování nepřátel, když na ně vytáhnete třeba Nightmare Box - nejnovější verzi granátu, která všechny šmejdy k smrti vyděsí, ať už jde o dotěrný hmyz nebo přerostlou bestii ze závěrečného klimaxu. Srandu si užijete i s novým Winterizerem, který mění vše živé na vánoční sněhovou nadílku. Místo tradiční kadence hraje vánoční koleda a zubatý parchant morfuje v potu tváře na sněhuláka.

Zbraně se častým používáním vylepšují, za získané krystaly Raritania můžete navíc sami volit další vlastnosti a objevovat skryté možnosti. Ostatně, tento svižný progres a skvělá skladba dvanácti palných zbraní přímo vybízí k opakovanému hraní, jelikož během jednoho dobrodružství nelze „odemknout“ všechno najednou. S trochou snahy o taktiku pak doporučujeme střední či rovnou nejtěžší ze tří nabízených obtížností. Rozhodně stojí za námahu a samotnou akci si více užijete.

Hledíme ke hvězdám

Kromě všudypřítomné akce se čas od času posunete na nedostupná místa pomocí správně aktivovaných vodících paprsků a Clank se předvede v několika 2D gravitačních hrátkách, které sice ničím nepřekvapí, ale naštěstí jsou dostatečně krátké a nemají šanci nudit.

Ratchet během hry získá ve staré známé galaktické aréně JetPack, zhruba v polovině hry si vyslouží také oprýskané botky s tryskovým pohonem, ale těchto arkádových radostí si užijete pouze v dosti omezené míře. Na rozmáchlejší parádičky zde zkrátka není prostor, o to více je však Ratchet & Clank: Nexus intenzivní a nechává hráče v očekávání zářné budoucnosti. Už teď se nemůžeme dočkat!

Verdikt:

Závěrečná tečka za „péestrojkovou“ kapitolou Ratchet & Clank je spíše malou jednohubkou, než plnohodnotným pokračováním. S ohledem na adekvátní pořizovací cenu a celkovou intenzitu hry je však perfektním zakončením další etapy lombaxova pestrého života. Jako bonus je navíc na placce k dispozici starý, ale naprosto boží mini díl Quest for Booty, který rozhodně stojí za pozornost. Tak s chutí do toho!

Nejnovější články