Planet Zoo – recenze
8/10
zdroj: tisková zpráva

Planet Zoo – recenze

13. 11. 2019 18:30 | Recenze | autor: Jakub Šindelář |

Většina z vás nejspíš někdy v životě slyšela název Zoo Tycoon a dost možná jste u této legendární hry strávili hezkých pár (hezkých) večerů. Stavěli jste si svou vysněnou zoologickou zahradu a starali se o blaho zvířat i zákazníků. A teď, po letech, se konečně objevil duchovní pokračovatel jménem Planet Zoo. Je důstojným nástupcem tycoonovské strategie? Zůstal za očekáváním? Nebo svého předchůdce dokonce převyšuje?

Kolem Planet Zoo se rozproudila poměrně silná marketingová kampaň. Dlouhé měsíce před vydáním jsme dostávali informace o novém obsahu, módech, střípcích ze hry. Tvůrci poctivě komunikovali s komunitou, naslouchali přáním fanoušků a snažili se je přetavit ve skutečnost.

Není tedy divu, že se z Planet Zoo stal velice očekávaný titul. Všichni se těšili na svá panďátka, tygříky a malé chundelaté medvídky. A je třeba uznat, že hra dokáže zaujmout nejen reklamními materiály, ale i sama sebou, a to hned při prvním spuštění. Samotná tvorba avatara spojená s úžasným soundtrackem z vás vymáčkne stavitelskou slinu a říkáte si: „Už mě sakra pusťte do hry!“

zdroj: Archiv

Sympaťák Bernie

Do té se můžete vrhnout čtyřmi způsoby. Prvním z nich je kariérní mód. Celkem ve 12 misích budete plnit rozličné úkoly a snažit se vybudovat co nejlepší zoologickou zahradu, během čehož vás provází dva sympaťáci Bernie a Nancy. Bernie má naprosto precizní dabing a bude vám trvat zhruba tak dvě vteřiny, než si ho zamilujete. Doporučuji kampaň spustit jako první, protože jsou zde formou tutoriálů vysvětleny důležité mechaniky a postupy, bez jejichž znalosti se budete v ostatních módech trápit.

Dalším módem je tzv. franšíza, která je založená na online hraní. S nevelkým počátečním rozpočtem budujete na zelené louce svou vysněnou zahradu. Se zvířaty můžete obchodovat, a to s ostatními hráči po celém světě. Součástí módu jsou také různé komunitní výzvy a cílem je především spojovat hráče mezi sebou a vytvářet mezi nimi vztahy a interakce.

Posledními dvěma módy jsou výzva a sandbox. Ve výzvě, jak už název napovídá, budete čelit různým výzvám. Šokující jak elektrický úhoř! Zároveň se samozřejmě budete muset snažit udržet svou zoo čistou, živou a v pořádku. Sandbox naprosto otevírá brány vaší fantazii. Nekonečné finanční možnosti, dostupnost všeho, možnost vypnutí určitých omezení a spousta dalšího. Zde se můžete opravdu vyřádit.

Pane doktore, vy jste se kochal

Věřte mi, že poté, co zapnete svou první hru, budete okouzleni. Budete si projíždět všechny výběhy, pozorovat zvířata při skotačení, odpočívání a spoustě dalších činností. Celé je to tak roztomilé a hezky zpracované, že kolikrát obětujete hraní na úkor kochání se.

Zvířata vypadají přirozeně, krokodýli se hýbou jako krokodýli, medvědi se chovají jako medvědi, pandy jsou roztomilé, hmyz v expozicích není vidět stejně jako ve skutečnosti. Vše je promyšlené do posledního detailu.

Někdy až přílišného detailu. Spousta věcí v Planet Zoo mi přišla až zbytečně překombinovaná, složitá a neefektivní. Pokud patříte mezi milovníky různých menu, nastavování zodpovědností, tabulek a podobných serepetiček, budete si připadat jako v ráji. Nicméně z pohledu běžného hráče bych uvítal o něco jednodušší provedení.

I tahle mince má ale samozřejmě dvě strany. Na té jedné je neskutečně svobodná možnost vyřádit se při tvorbě výběhů, cest a zařízení v celém areálu. Můžete otevírat obchody, hrát si s terénem, stavět vláčky, výběhy samotné se dají vyšperkovat k naprosté dokonalosti. Je zde také tzv. Zoopedia, kde si můžete přečíst reálné informace o všech zvířatech z Planet Zoo. Kolik jich běžně žije ve smečce, jak velký prostor mají ráda, s jakými dalšími zvířaty se snesou, kde žijí atd. Vaši veterináři se věnují výzkumu, který zpříjemňuje zvířatům život nebo pomáhá bojovat proti různým onemocněním.

Například v módu frančízy funguje skvělý finanční management. Pokud vaše zoo skomírá, můžete si vzít půjčku s nějakým úrokem. Také lze investovat peníze do marketingových kampaní a zvýšit tak počet návštěvníků. Manipulujete s cenou vstupenek, stavíte darovací boxy. Finanční stránka funguje naprosto perfektně.

Existuje zde také jakýsi logický řetězec procesů, které je třeba pro správný chod zahrady dodržovat. Abyste mohli šířit informace o svých expozicích, potřebujete reproduktory. Ty potřebují elektřinu, takže musíte mít transformátor. Bude ale lepší ho postavit někde stranou, aby zbytečně nerušil zákazníky.

Hra vás nutí přemýšlet nad každým dílčím krokem, a pokud něco pokazíte nebo nedodržíte, dostanete přes prsty. Celá tato komplexní část hry je téměř dokonalá. Zde se Planet Zoo opravdu dá jen máloco vytknout. Ozubená kolečka do sebe přesně zapadají.

Odvrácená strana mince

Na straně druhé, stavba jednotlivých výběhů mi přišla častokrát zbytečně složitá a krkolomná. Na spoustu věcí jsem musel přicházet dlouhou dobu. Tu mi něco nefungovalo a nevěděl jsem, z jakého důvodu, protože notifikace byla naprosto nejasná, tady se mi zaměstnanec zasekl na místě a nemohl jít nakrmit zvířata. Také přidělování odpovědnosti zaměstnanců za jednotlivé úseky je příliš překombinované a sneslo by jednodušší zacházení.

Nechápejte mě špatně, přemíra možností není vždy na škodu. Věřím, že spousta lidí si se všemi těmi hýblátky moc ráda pohraje a bude se skvěle bavit. Trochu problém to je ale v případě, kdy se ve vaší zoo neustále něco děje. Vy se totiž musíte starat o zvířata, o jejich zdraví, pohodlí, prostředí; zkrátka dělat vše pro to, aby byla šťastná. No jo, ale také musíte brát na vědomí zákazníky. Aby měli kam si dojít na záchod, kde se najíst, napít, pobavit, odpočinout. A samozřejmě musíte také vydělávat.

Do toho vám naběhnou demonstranti, kteří nesouhlasí s nehumánními podmínkami v zoo. Zapomněli jste totiž poblíž výběhu postavit čističku vody a váš krokodýl onemocněl. Nebo jste tam čističku měli, ale ta se rozbila a vy jste zapomněli přivolat mechanika, případně ho vůbec nenajali.

Neustále na vás něco vyskakuje, neustále se musíte velice rychle otáčet, abyste vše stíhali. V tomto ohledu je Planet Zoo vlastně něco jako survival. Samozřejmě, pokud si trošku osvojíte základy, můžete se vrhnout do sandboxu, kde lze různá omezení povypínat. Po celém tom stresovém zatížení pro vás ale možná bude nepřirozené některé záležitosti neřešit.

zdroj: Archiv

Návrat krále

Abych trochu zjemnil kritiku velkého množství ukazatelů, menu a tabulek, je také třeba říci, že hra vyšla kompletně v češtině. To je vynikající zpráva pro všechny, kteří si s angličtinou nejsou moc jistí v kramflecích a velké množství informací by je mohlo odradit. Občas jsem se setkal s nesmyslnými překlady, nešlo ale o nic zásadního.

Celkový zážitek z hraní je i přes určitou zahlcenost výjimečně dobrý. Bavilo mě hrát si s výběhy. Bavilo mě starat se o zvířecí ratolesti. Radoval jsem se z nových potomků, smutnil při smrti stářím. Byl jsem šťastný, když byl zástupce ohroženého druhu vypuštěn do přírody a rozšířil tak divokou populaci. Měl jsem zkrátka radost ze své zoo.

Rozhodně se tedy se nebojím Planet Zoo doporučit, poněvadž téměř ve všech směrech stojí za to a věřím, že si ji zamilují i ti nejzarytější nostalgici a milovníci Zoo Tycoonu. Po čase se vám spousta procesů zautomatizuje a vy se budete přece jen moct soustředit pouze na tu nádheru, kterou tvoříte. A je možné, že vám přehršel aktivit vůbec nebude vadit, naopak takové mechaniky uvítáte.

V konečném důsledku jde o nesmírně dobře zpracovaný tycoon. Po vizuální stránce, po zvukové stránce – a hlavně po stránce hratelnosti.

Verdikt:

Planet Zoo dává zavzpomínat na časy se Zoo Tycoonem. I přes některé herní a technické nešvary a občasnou přehlcenost jde o nesmírně kvalitní tycoon pro milovníky roztomilých zvířátek.

Nejnovější články