Dojmy z Gamescomu: V Planet Zoo se rodí nový král tycoonů
zdroj: Archiv

Dojmy z Gamescomu: V Planet Zoo se rodí nový král tycoonů

3. 9. 2019 13:00 | Dojmy z hraní | autor: Patrik Hajda |

Čím je Railroad Tycoon pro vlakové strategie a RollerCoaster Tycoon pro strategie se zábavními parky, tím je Zoo Tycoon pro správu vlastní virtuální zoo. Stále to ještě platí, ale titul krále bude hře za dva měsíce odebrán propracovanou simulací Planet Zoo.

Planet Coasteru se podařilo zmodernizovat klasické tycoony a vrátit je tak do popředí dnešní doby. Studio Frontier Developments sice poté lehce zavrávoralo se svým dalším tycoonem Jurassic World Evolution, ale nyní už mohu prohlásit, že Planet Zoo je mnohem blíž jejich dřívějšímu, velmi povedenému počinu.

Své dojmy z jedné z mnou nejočekávanějších her roku jsem musel až do dnešního dne držet pod pokličkou. Teď už ale mohou ven a já se tak podělím o své nadšení, které pramení převážně ze smyslu pro detail.

Tvůrci si obdivuhodným způsobem vyhráli s každým jednotlivým zvířetem. Animace jsou snadno uvěřitelné, vidíte pohyb každého svalu, srst se krásně vlní a z celkového hlediska se jednoduše nemůžete nerozplývat nad každým jednotlivým tvorem, jeho krásou a přirozeností.

zdroj: Archiv

Stalkování zvířat je zábava sama o sobě. Huňatý medvídek se nejdřív skočí vykoupat, pak si zajde pro čerstvě dovezenou baštu, pohraje si s mičudou a kartonovou krabicí, načež se odebere do jeskyně s klimatizací, kde se ochladí.

Předpřipravená zoo, jíž jsem se stal dočasným správcem, byla situovaná do indického prostředí, tedy poměrně horkého. Teplota zvířat je jedna z opravdu mnoha potřeb, které budete sledovat a upravovat na míru požadavkům. Zvířata potřebují nějaký druh potravy, nějakou zábavu, jisté zastoupení konkrétní zeleně, dokonce i povrch jejich výběhu musí mít určité složení trávy, hlíny, vodní plochy atp.

Výběhy se logicky špiní, vodní nádrže zanáší, odpadky po návštěvnících se hromadí, takže vás čeká procházení zpočátku složitých tabulek s nespočtem typů zaměstnanců, kteří vyřeší všechny tyto problémy za vás. Úplně první problém, kterému jsem v ukázce čelil, byl únik nosorožců. Stačilo najmout chlápky s uspávacími pistolemi, opravit plot a bylo hotovo.

Planet Zoo zdroj: Archiv

Planet Zoo přebírá spoustu prvků z Planet Coasteru, převážně z oblasti úpravy terénu a dalších tvůrčích nástrojů. Opět si můžete z jednotlivých dílů postavit úplně vlastní budovy, klidně i paláce. Práce s ploty, která bude v zoo na denním pořádku, je velice intuitivní a jakékoliv chyby a nepřesnosti snadno opravíte.

Například jsem dostal za úkol dokončit zeď okolo výběhu tygra, což se provede jednoduchým tažením z již existující zdi. Následně jsem si uvědomil, že skrz vysokou cihlovou zeď toho návštěvníci moc neuvidí. Nemusíte ale hned bourat. Stačí označit libovolný segment zdi a změnit ho na jeden z mnoha typů se sklem.

Je velmi důležité, v jakém místě umožníte divákům nahlédnout do života zvířat. Má smysl dát hračky a krmítko co nejblíž divákům, protože jinak se zvíře schová někde pod stromy, návštěvníky nezaujme a návštěvnost klesá. Zároveň musíte tvorům umožnit se schovat, jinak budou ve stresu a jejich životní funkce půjdou do červených čísel.

zdroj: Archiv

Při budování výběhů musíte myslet na celou řadu opatření, zejména v případě opic, kterým můžete vybudovat prolézačky přesně podle vašich (a samozřejmě i jejich) představ. Zároveň ale musíte neustále dávat pozor, abyste opicím neposkytli snadnou cestu k útěku. Vyvážit funkčnost výběhu s jeho příjemností pro zvířata a zároveň zábavností pro návštěvníky bude vaším denním chlebem. A je to příjemná výzva.

I když se jednalo o delší hratelnou ukázku, stejně to bylo zoufale málo času na proniknutí do alespoň poloviny nabízených systémů. Ono je to asi dobře, protože už tak jsem měl co dělat, abych všechny ty informace pobral. Planet Zoo toho nabízí opravdu požehnaně, z čehož usuzuji, že nebude problém v ní utopit desítky až stovky hodin.

Planet Zoo zdroj: Archiv

Bohužel jsem nemohl přičichnout k výzkumu, který bude nedílnou součástí hry. S jeho pomocí například vyléčíte nemoci, dostanete se k novým druhům živočichů pro vaši zoo a tak podobně.

Nedostal jsem se ani k dalšímu prvku, který mě dost zajímá. Sice se mi podařilo spářit dva tapíry, ale vývojářka mě nenechala prozkoumat možnost vypuštění tvora do divočiny a napomoct tak odvrácení vyhynutí jeho druhu (což v plné hře půjde).

Ale aspoň se na tyto a další aspekty mohu těšit. Ukázka mě ani náhodou nezklamala. Planet Zoo má spoustu kvalit Planet Coasteru, ale téma je mi přeci jen bližší a nástroje jsou zase o kousíček dál. Proto ve mně žije naděje, že se Planet Zoo docela snadno stane mým top tycoonem posledních let.

Nejnovější články