Máte námět či připomínku? Napište nám
Dojmy z Gamescomu: Zombie Army 4 bude pohodové odreagování s uspokojivou střelbou a brutalitou
zdroj: Archiv
Dojmy z hraní

Dojmy z Gamescomu: Zombie Army 4 bude pohodové odreagování s uspokojivou střelbou a brutalitou

23. 8. 2019 18:33 | autor: Patrik Hajda |

Těsně před Gamescomem jsem se poprvé pustil do Sniper Elite 4. Měl jsem totiž obrovskou chuť na pořádný stealth se snajperkou, a k mému lehkému překvapení jsem se vážně výborně bavil. Co má Sniper Elite 4 společného se Zombie Army 4: Dead War? Tak třeba drsného Karla Fairburnea, kterého jsem si také zvolil jako svou postavu masakrující nemrtvé.

Obě výše zmíněné hry sice vznikají v Rebellionu, ale jak mi bylo vysvětleno, na každé sérii teď dělá jiný tým. Tvůrci Zombie Army 4 tedy úzce spolupracují s tvůrci Sniper Elite 4, od kterých si vypůjčili nejen hlavní postavu, ale i některé další prvky jako třeba modely zbraní a slavný rentgenový průstřel vnitřností.

Ano, i zombie mají varlata, jejichž explozi můžete pozorovat ve zpomaleném záběru. A stejně jako u serióznější střílečky si můžete nastavit míru těchto nechutných filmečků, nebo si je úplně vypnout. Obě hry vlastně sdílejí i zasazení. Zombie apokalypsa se totiž odehrává v Itálii, i když až v roce 1946.

Jinak jde ale samozřejmě o zcela odlišné tituly. V Zombie Army 4: Dead War jednoduše nepřipadá v úvahu kradmý postup. Zombie se na vás valí ze všech stran, přičemž neexistuje možnost schovat se za bednu s náboji a doufat, že si vás nevšimnou.

zdroj: Archiv

Budete rádi, když si u této bedny stihnete doplnit zásobníky dřív, než k vám doběhne sebevražedný nemrtvý ověšený výbušninami. Náboje docházejí až překvapivě rychle, což hře dodává napětí. Vždy sice můžete sáhnout po útoku na blízko, ale než s ním upižláte první zombii, další čtyři si vás pěkně podají.

Pokud vás nezachrání kamarád. Celá hra je zamýšlená jako coop až čtyř hráčů. My jsme si to dali ve dvou s jiným novinářem a pro mě osobně bylo sympatické, že nepotřebujete hlasovou komunikaci pro odvedení kvalitní čistky. Prostě střílíte po všem, co se hýbe, sem tam hodíte granát nebo spustíte jednu z mnohých pastí, které zmasakrují několik desítek nemrtvých najednou.

Hra si rozhodně zaslouží pochvalu za přímočarou akci, do které jste okamžitě vržení, vtažení a hned od začátku si připadáte jako páni. Nevypadá to na složitou výukovou křivku. Jednoduše popadnete kvér a jdete kropit. Této vítané okamžitosti nahrávají i různá vylepšení zbraní, která najdete v průběhu úrovně, a která se aplikují automaticky.

Já například dostal 15 výbušných nábojů. Hned jsem se zeptal vývojáře, jak se přepínají režimy střelby, ale nic takového tady není. Jede se na nejvyšší možnou jednoduchost, abyste si prostě užili střílení. Takže každý pátý výstřel je automaticky výbušný, což znamená, že čas od časy vidíte jednoho ze zombíku rozprsknutého do všech stran. Končetiny válející se všude po podlaze jsou na denním pořádku.

Zároveň nacházíte vylepšovací body, které utratíte mezi misemi na permanentní vylepšení zbraní (výše udíleného zranění, obsah zásobníku atd.). V Zombie Army 4 nejsou třídy postav, jen jejich různé vzhledy. Pomyslnou třídu si vytvoříte sami právě pomocí zbraní. Můžete v týmu zastávat roli snajpra i tanka, nebo být všestranní.

Za zmínku stojí i speciální schopnosti, které jsou pro každou zbraň jiné. Jakmile jsem s jednou zbraní zabil dost zombíků, mohl jsem aktivovat její ultimátku. Pistole mi dovolila označit hlavy nepřátel a pak je automaticky rozstřílet, samopal zpomalil hru a zvýšil přesnost, nůž provedl efektní finisher.

zdroj: Archiv

Od prostého sprintování od jednoho hnilobného nebezpečí ke druhému vás odtrhnou mnohé ukryté easter eggy odkazující na předchozí hry Rebellionu a všelijaké ještě lépe ukryté sběratelské předměty, které jsou spolu s vylepšováním zbraní hlavními tahouny znovuhratelnosti.

A hlavním tahounem hry je kromě uspokojivé střelby a brutálního masakru i kooperace, která, jak už jsem nastínil, nestojí na komunikaci mezi hráči. I když si umím představit, že zážitek bude zase o něco lepší, když své kamarády uslyšíte. Ale je tu i singleplayer.

Každopádně to vypadá, že zážitek bude plnohodnotný i v menším počtu hráčů. Nepociťoval jsem nedostatek dalších dvou hráčů (hra je totiž ani nezastoupí AIčkem). Co naopak zamrzí, je absence gaučové kooperace, kterou bych uvítal spíš než online, který navíc nepodporuje hraní napříč platformami.

Zombie Army 4: Dead War nepůsobí jako převratná hra. Ale hraje se dobře, vypadá dobře, a celkově jsem se u ní bavil. Trápí mě ale otázka, zda si udrží tempo, které bylo v půlhodinové ukázce výborné. Pokud se budou s určitou pravidelností objevovat další typy zombií, nové předpřipravené pasti a vylepšování zbraní nebude příliš pomalé, mohlo by jít o solidní střílečku, u které nepotřebujete zapojit mozek.

Nejnovější články