zavřít

Orcs Must Die! 2 - recenze

Windows

Recenzovaná verze: Windows

Vychází na platformách: Windows

Verdikt: Orcs Must Die! 2 přináší stejně návykovou zábavu, jako první díl, kterou upravuje přidáním skvělého kooperativního režimu. I tak ale hra kvůli menší porci nových levelů, absenci editoru a přílišné podobnosti s originálem, připomíná spíše datadisk, než plnohodnotné pokračování.

Hodnocení redakce 7/10

Jak hodnotíme

metacritic 83/100

- Recenze autor: Jakub Kovář Komentáře: 0

Když před necelým rokem vyšel vynikající mix akční hry a tower defense strategie jménem Orcs Must Die!, rozhodně jsem nešetřil chválou a hlavně si užíval perfektní zábavy. Druhý díl jsem si proto nesměl nechat ujít.

Jádro hratelnosti stojí, stejně jako v původní hře, na obraně Nexů před zástupy krvelačných orků, létajících netopýrů, hnusných zlobrů a další spousty roztodivné fantasy zvěře, hrnoucí se z předem určených vstupů do šikovně navržené pevnosti. Vy si z pohledu třetí osoby úroveň pěkně omrknete, rozmístíte pasti, popadnete do ruky zbraň a vydáte se to hnusným zelenokožcům nandat tak, jako to ještě nikdy předtím nezažili.

Navrhování soustavy pastí a rozmýšlení, kde bude nejvýhodnější tvrz bránit, se jako v jedničce mísí s akčním střílením těch, kdo všechny nástrahy napoprvé překonali. Závan jedničky je cítit na každém kroku, ale je znát, že tvůrci mají více zkušeností a herní zážitek je o něco vybroušenější. Jednoduchý princip tak znovu slaví úspěch, výborně baví a na monitor tak kostnatými prsty již po chvíli klepe závislost.

Kára pro jednoho i pro více hráčů

Poměrně rychle však vystrčí růžky i vyšší obtížnost, což může zvláště začínajícím hráčům tenhle kousek rychle zkazit. Ještě dřív než v původním díle se vám totiž dostane té pocty bránit ne jeden, ale hned dva, tři nebo dokonce čtyři vstupy do pevnosti. To se ve většině případů dá zábavně vyřešit naddimenzováním obrany v jednom místě a jejím poddimenzováním a osobní účastí v místě druhém, jinde si však i při veškeré snaze připadáte jako Sisyfos.

Nejhorší však je, že si velice často uvědomíte proč tomu tak je – Orcs Must Die! 2 totiž do hry přináší toužebně vyhlížený multiplayer v podobě kooperativního režimu pro dva hráče a spousta kampaňových misí je tak pro tento počet optimalizovaná.

Když hrajete sami, obtížnost se zejména v podobě druhu a počtu nepřátel adekvátně upraví, ale samotný design levelu samozřejmě zůstává stejný, tedy pro jednoho hráče ne vždy ideální. I přes tento neduh ale zůstává i singleplayerové dobrodružství zábavné a strávíte v něm poměrně hodně času.

Dohrání příběhových misí zabere něco mezi čtyřmi až pěti hodinami (o něco méně, než v případě jedničky), ale hratelnost natahují jak vyšší obtížnosti, tak třeba DLC Classic levels - zdarma přístupné majitelům první hry, které obsahuje deset těch nejlepších a nejoblíbenějších map z jedničky.

K tomu je třeba připočítat ještě každotýdenní challange mapy, v nichž je vašim úkolem zvítězit nad hordou orků jen za použití předem určených druhů zbraní. Pro opravdové labužníky je tu pak možnost hrát úrovně v režimu „Endless“, kdy se s každou další vlnou nepřátel zvyšuje obtížnost a potkáte i nestvůry, o které na normální obtížnost v singleplayeru nezavadíte.

Kooperace se sexy čarodějkou

Ty samé levely pak můžete projít i v kooperaci s kamarádem: každý má k dispozici vlastní peníze i celý arzenál, včetně pastí odemknutých za lebky získané standardním hraním. Možná je škoda, že hraní za novou čarodějku nebo starého známého mága se liší jen kosmeticky a specifické pro dané povolání jsou pouhé dvě pasti a jedna zbraň.

Při kooperaci se samozřejmě adekvátně upraví i obtížnost hry a daleko dříve se tak setkáte s celou paletou silných a nepříjemně rychlých nepřátel. I přes to mi ale přijde hra v kooperaci o něco jednodušší, hlavně díky snazší možnosti pokrytí více cest. Lépe se také získávají lebky nutné ke zpřístupnění nových pastí a zbraní, či k jejich vylepšení. Lebky se samozřejmě sčítají ze všech herních režimů a jejich rozdělení můžete kdykoliv vyresetovat a podle potřeby či chuti si nakoupit pasti nové.

Jen pro pořádek bych rád řekl, že po dohrání hry budete mít něco kolem 150 lebek a k úplnému odemčení celého arsenálu a vylepšení všeho byste jich hrubým odhadem potřebovali něco přes tisícovku.

Je to super, ale něco tomu chybí!

Orcs Must Die! 2 je perfektní zábava, ať už hrajete sami nebo s kamarádem (pravda, co-op je o něco vyváženější a působí lépe), a používáte tu či onu kombinaci pastí. Hodnocení však sráží fakt, že se dvojka příliš podobá jedničce a působí spíše jako masivnější DLC či datadisk, než plnohodnotný druhý díl. I přes to, že tvůrci vyslyšeli prosby vztahující se ke kooperativnímu multiplayeru, tak se s nějakými většími přídavky příliš nepárali a rovněž nepřidali ani tolik žádaný editor úrovní.

OMD! 2 je tak vhodná pro každého milovníka dílu prvního, ideálně však ve slevě nebo se všemi DLC. Nedávno třeba vyšel přídavek za 5 Euro, který nabízí tři nové levely, dva nepřátele a několik nových zbraní. Je tedy dost dobře možné, že až DLC udělají z pokračování skutečně plnohodnotný druhý díl.

Tagy: akční kooperace tower defense

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.