Odkaz Sherlocka Holmese - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Odkaz Sherlocka Holmese - recenze

Datum vydání:
20. října 2012
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

13. 10. 2012 17:01 | Recenze | autor: Lucie Jiříková |

Klikaté uličky starého Londýna, mlha a špína kam se podíváš a dva nažehlení gentlemani s vytříbeným britským přízvukem. Legendární detektiv Sherlock Holmes se dočkal dalšího herního dobrodružství a znovu pod taktovkou vývojářského studia Frogwares. Dobrá zpráva je, že se jedná zatím o nejlepší hru, kterou si mohou fanoušci série opatřit. Jenže ta špatná přichází hned vzápětí – stále to ještě není ani zdaleka ono.

Zápletka Odkaz Sherlocka Holmese odstartuje nevinně – v domě starého známého, který byl okraden. Sherlock zde vyřeší záhadné zmizení cenného náhrdelníku a tím se nevědomky začne zaplétat do temného spiknutí, které pokračuje přes tajemnou vraždu biskupa, útěk z vězení nebezpečného zločince odsouzeného na doživotí, další záhadnou smrt a nevyjasněné události, vedoucí až k nebezpečnému anarchistickému spolku.

Během dlouhého putování je Sherlock zapleten do politických machinací a podvodem uvržen v nemilost všech slušných lidí, mezi něž se nakonec přidává i samotný Dr.Watson. Cesta za znovu očištěním dobrého jména slavného detektiva je dlouhá a kromě Whitechapelu, se kterým jsme se dobře seznámili v předchozím díle, se podíváte také na anglický venkov, do podzemních stok Londýna nebo do obrovského lunaparku.

Pitva pod taktovkou slavného detektiva

Hře tedy rozhodně nelze vyčítat jednotvárnost, k čemuž přispívá také mnoho zajímavých logických zádrhelů různorodého ražení a již dobře známá dedukční schémata. Tentokrát se naštěstí vyhneme trošku morbidnímu objasňování průběhu vražd jako takových – za pomoci rekonstrukcí, které byly k vidění v Sherlock Holmes vs Jack Rozparovač, ale vrhneme se spíše na pitvy a chemické rozbory a bližší ohledávání nalezených látek a předmětů.

To mě vede k myšlence, že Odkaz Sherlocka Holmese je jedním z mála titulů, u nichž občas pocítíte nutkání vzít si k ruce tužku a papír a některé ze zádrhelů si přehledně rozepsat. Hra však i přesto není moc těžká.

Pokud se nedostanete do zbytečné smyčky, ve které vás drží například neodkliknutí některého z nedůležitých předmětů, téměř vždy už dopředu dokážete odhadnout, co bude následovat a jak byste se měli zachovat. A pokud ne, přijde na řadu nenápadná nápověda, plynoucí z úst samotného hlavního hrdiny.

Sherlock si vystačí sám

Nenápadným nápovědám jsem přihlížela se značnou nelibostí, i když vím, že k Sherlockovi neustálé analyzování různých situací prostě patří. Ve hře tím však zbytečně odpadá dobrý pocit z vyřešené situace, což je ještě víc umocněno faktem, že hra je maximální lineární a nedá se v ní v žádném případě nijak ztratit, nebo dlouho bádat – prostě prohledáte aktivní lokaci, k čemuž vám může pomoci stisknutí mezerníku, tedy tzv. „Sherlockova 6. smyslu“ a poté již dobře víte, kam dál se má vaše pozornost soustřeďovat.

Odkaz Sherlocka Holmese je tedy spíše jako interaktivní film. Můžete se těšit na spoustu videí a čilých rozhovorů, které se spouštějí při změně lokace, nebo po aktivování některého z předmětů.

Sami do nich však ve většině případů zasahovat nemůžete. A když na to už konečně přijde a vy se náhodou nachomýtnete k výměně názorů, která počítá s vaší aktivní účastí, na výběr je jen velmi málo možností, jež stejně nakonec odklikáte všechny. Detektivní hře by rozhodně slušelo více povídavé schéma, které by navíc mohlo ovlivňovat samotný průběh vyšetřování.

zdroj: Archiv

Prodám Sherlocka zn.: před rekonstrukcí

To by se však Sherlock Holmes musel podrobit celkové revitalizaci. Po dlouhých třech letech jsme se dočkali jen málo skutečných změn. Tou hlavní je asi postupné ovládání Sherlocka Holmese, Dr. Watsona i Sherlockova starého psa a přepínání mezi nimi. Jde však o velmi omezenou funkci, kterou si v konečném důsledku ani moc neužijete. A to je velká škoda. Potenciál tohoto skvělého nápadu zůstal zcela nevyužit a hru navrch trápí několik technických problémů, plynoucích ze zastaralosti technologie.

Obrázek zdroj: tisková zpráva

Při prvním spuštění nového Sherlocka jsem měla pocit, že hraju předchozí díl. Grafika se nikam neposunula a zůstaly i další neduhy, jako je například špatné ovládání hry, nutnost dvakrát zmáčknout tlačítko pro pohyb, než postava konečně zareaguje, nebo hloupá AI společníka, která zasekává míjející se postavy ve dveřích atd.

A k vidění jsou i další nesmysly, například při ohledávání sochy v Sherlockově pokoji se postava vydá až za roh, několik metrů dál do jiné místnosti, kde na předmět rozhodně nemůže vidět a teprve tam se pustí do nahlížení z blízka.

Odkaz Sherlocka Holmese je tedy zajímavá hra, která potěší hlavně fanoušky série a díky českému překladu možná i sváteční hráče. Možnosti plynoucí z přepínání mezi dvěma postavami jsou však značně omezené, potenciál rozhovorů opět není zcela využitý a nijak světoborně na tom není ani grafické a technické zpracování. Fakt, že jde o nejlepší hru v sérii, bohužel neznamená, že jde o výbornou hru obecně. Snad příště….

P.S. Určitě se nezapomeňte podívat na videopreview hry, které pro vás na letošním Gamescomu natočili Petr Ticháček a Petr Linhart.

Verdikt:

Další detektivní dobrodružství Sherlocka Holmese jede v kolejích vyjetých předchozími díly, nad kterými však vyniká skladbou i designem puzzlů, tempem vyprávění a scénářem. Velká škoda, že technologicky už hra kulhá a zbytečně si podráží nohy přílišnou linearitou rozhovorů.

Nejnovější články