Napoleon: Total War - Peninsular Campaign - recenze
zdroj: tisková zpráva

Napoleon: Total War - Peninsular Campaign - recenze

Datum vydání:
26. února 2010
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

24. 8. 2010 0:00 | Recenze | autor: Petr Poláček |

Obsahem tohoto přídavku je celá nová kampaň o Napoleonově armádě v defenzívě a přináší odlišnou herní mapu a také další hratelný národ.

Autor: Bergy
Publikováno: 24. srpna 2010
Verze: PC/anglická/stáhnutelná
Doba recenzování: 2 týdny

Zvětšit
Podobně jako Warpath u Empire: Total War, je i pro Napoleon: Total War k dispozici stahovatelný obsah (DLC). Pokud pomineme přídavek s novými jednotkami Coalition Battle Pack prodávaný za 1,99 €, další rozšíření už stojí za trochu více pozornosti. Jeho obsahem je totiž celá nová kampaň pojmenovaná Poloostrovní tažení, která přináší odlišnou herní mapu a také další hratelný národ.

Napoleonova armáda v defenzívě
Poloostrovní kampaň opět staví na historických základech. Odehrává se v letech 1811 - 1814, kdy ve Španělsku úřadovala Napoleonova armáda. Té však postupně začal docházet dech, neboť se neválčilo jen zde a na síle začal nabírat i španělský odpor notně přiživovaný Angličany.

Dobrou zprávou je, že nové tažení lze hrát nejen za Francouze a Angličany, ale i za Španěly. Vyskytují se zde sice ještě Portugalci, ale jen v nehratelné podobě. Pozitivní je i to, že jednotlivé frakce disponují více či méně odlišným herním stylem, který pramení z různých startovních pozic a cílů kampaně.

Obrázek Obrázek Obrázek

Na mapě Pyrenejského poloostrova, která je rozdělena na více než tři desítky provincií, začínají například Francouzi v pozici okupantů drtivé většiny území. Situace se zdá na první pohled snadná, nicméně záhy hráč zjistí, že prakticky ve všech oblastech doutná pod pokličkou vzpoura obyvatel a své růžky vystrkuje i zbytek španělské armády s právě dorazivšími Angličany. Díky stávkám dělníků, silně protifrancouzské náladě, mizerným vojenským posádkám a v neposlední řadě ne zrovna naditou kasou, se musíte od samého začátku na všech frontách bránit. Cílem je si svojí pozici udržet a ve finále mít nadvládu nad minimálně třiceti provinciemi.

Španělsko-anglická koalice
To Angličané mají startovní pozici zcela opačnou. Začínají s jednou jedinou, zato strategickou oblastí - Gibraltarem. Úkolem není za každou cenu obsadit celé Španělsko, ale zařídit, aby Francouzi nevlastnili více než pět provincií a Angličané zároveň měli pod kontrolou několik konkrétních lokací. Jak toho dosáhnete, je více méně na vás.

Nic vám nebrání jít za stanoveným cílem vlastní okupací, ale při dobytí každého města dostáváte na výběr, jestli chcete být pány daného území, nebo ho osvobodíte a předáte do rukou Španělů. Obojí má své výhody a nevýhody. První varianta je určitě jasná. Vlastněná provincie přináší zisk z ekonomických aktivit a výběru daní. Spolyká ale také nějaké investice a musíte udržovat pořádek dostatečnou vojenskou posádkou.

Obrázek Obrázek Obrázek

Při osvobození provincie tyto starosti odpadají, přecházejí totiž na původní majitele. Španělé se většinou odvděčují pár jednotkami, které se přidávají k vaší armádě, což rozhodně není na škodu. Nevýhodou ovšem je, že jako osvoboditelé můžete docela snadno přijít na buben a žold svým vojákům platit musíte neustále. Ještě, že jsou k dispozici námořní obchodní cesty, které si ale také musíte vybojovat a zatlačit francouzské námořnictvo.

Osobně mi nejvíce sedlo jít cestou kompromisu, kdy jsem s Angličany obsazoval přímořské oblasti a severní provincie. Jih jsem postupně předal Španělům, aby se o něj starali sami. Bohužel ne vždy se mí AI spojenci pochlapili a mnou dobyté území udrželi. Postupem času se ale vzájemná spolupráce vylepšila a několik provincií dokázali Španělé sami Frantíkům vyrvat ze spárů a následně i ubránit. Ve výsledku tedy dobrá pomoc, která usnadnila celkové vítězství.

Snaha o přízeň obyvatel
Když to tedy srovnám, hra za Angličany a Francouze nabízí dost odlišný styl, který není úplně vyvážený. Proti Francouzům stojí úplně všechno a na nějaké spojence mohou rovnou zapomenout. Podle mého je tedy boj za napoleonskou armádu těžší než za ostatní strany. Abych ale nezapomněl, hrát je samozřejmě možné i za Španěly. Jejich herní styl se nejvíce podobá Angličanům. Jednak mají v podstatě shodné cíle kampaně a Angličané působí opět coby AI parťák proti Francouzům. V roli Španělů hrajete čistě za sebe, co dobudete, to je prostě vaše. Vojenské jednotky jsou více méně srovnatelné s ostatními frakcemi a ještě se můžete těšit z lepší podpory civilních obyvatel. I v tomhle případě mi přišlo, že hraní bylo snadnější než v roli Francouzů, ale zase o něco těžší než u Angličanů.

Obrázek Obrázek Obrázek
další obrázky z této hry v galerii

Zajímavým aspektem je ještě postoj místních obyvatel v každé provincii. Vesměs jsou zde lidé rozdělení na dva tábory. Jedna parta je pro Francouze a druhá proti nim. Vždy je výhodné dosáhnout toho, aby většinu tvořila ta skupina obyvatel, která fandí vám a ne soupeři. Ovlivnit to lze speciálními jednotkami - provokatéry. Jsou dostupní za Angličany a Francouze. Španělé provokatéry nemají, ale jejich roli suplují kněží s politickým vlivem. Důležité je mít v dané provincii vždy aspoň o jednoho provokatéra či kněze více než váš protivník, protože pak se začne měnit smýšlení obyvatel ve váš prospěch. Provokatéři se navzájem mohou vyzvat na souboj, čímž se dají likvidovat. Kněz tuto volbu bohužel postrádá, takže Španělé musejí sáhnout po agentovi, jehož si lze najmout jako zabijáka, který na nepřátelského provokatéra zaútočí ze zálohy.

Distribuce jen digitálně
Poloostrovní tažení je klasickým příkladem kampaně, kterou vídáme v datadiscích k sérii Total War. Nezaobírá se konfliktem v celé Evropě, ale válčí se jen v její určité části – na Pyrejenském poloostrově, který je zde velmi detailně vymodelován. K dostání je ale pouze přes Steam (krabicové vydání jako v případě kampaně Válečná stezka k Empire Total War zřejmě vůbec nebude) a vyjde vás momentálně na 6,99 €. Cena mi připadá přiměřená, ale být nižší, určitě by se nikdo nezlobil.

Rozhodně jde o zdařilou nelineární kampaň, kterou fandům nelze než doporučit. Solidní plus vidím v dobré znovuhratelnosti. Tažení si lze vychutnat v různých stylech a zejména s Angličany lze vyzkoušet více strategií jak dosáhnout konečného vítězství.

Stáhněte si: Videa...

Související články: Novinky, Recenze původní hry Napoleon Total WarBergy
autorovi je 27 let a pracuje jako vedoucí HW zákaznického servisu; psaním se zabývá více jak 7 let a kromě strategií si oblíbil i simulátory; pokud to čas a starost o rozrůstající se rodinu dovolí, věnuje se plastikovému modelářství a vojenskohistorické literatuře

 
 
Bergy

Nejnovější články