Mortal Kombat Vita - recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Mortal Kombat Vita - recenze

Datum vydání:
3. května 2012
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

21. 6. 2012 20:15 | Recenze | autor: Aleš Smutný |

Pamatuji si, že to bylo těsně po revoluci, snad rovnou v roce 1992, kdy jsme na školním výletě do Itálie poprvé navštívili jednu z místních heren, u nás tehdy prakticky neznámou věc. Okouzleni miliardou tlačítek a úžasných her jsme se rozptýlili po herně, aby se po čase vytvořily dvě skupinky. Jedna byla u bojovky, kde si všichni oblíbili „Yhomastua“ (ano, byl to Yoshimitsu) a druhá, nepřekvapivě, stála také u bojovky, kde se trhaly páteře, krev cákala proudem a pro mrtvolu jste nešli daleko. Tak jsem poznal Mortal Kombat.

A dnes, po dvaceti letech, mám v ruce stroječek, na kterém běží úplně ten samý Mortal Kombat, jako na té obrovské bedně a hraje se úplně stejně. Což by de facto mohlo stačit jako recenze. Krátká, úderná, rozhodně výstižná... a místo hodnocení bych jen někam nabodl lebku a dekorativně ji omotal věnečkem z páteře. Nicméně ne, tak úplně jednoduché si to neudělám.

„Bít či nebít...zabít!“

Ano, recenzovat bojovku je vždycky maso, protože, ono není zas tolik věcí, o kterých můžete psát, pokud hra něčím neexceluje, nevyniká, nepřináší něco nového, nebo se na ní naopak něco totálně nepokazilo. Příběh je tu ještě zbytečnější, než u porna. A Mortal Kombat Vita je prostě port posledního Mortal Kombat dílu s několika menšími bonusy a jednou nepříjemnou změnou. I když, menšími... V rámci Vita portu hry dostanete všechna DLC včetně bonusových bojovníků a to rozhodně není špatná výslužka.

Onou nepříjemností je grafické zpracování. Nejsem z těch, kteří by si stěžovali na grafiku, ale mimo boj, v němž se vše hýbe, jak má a nic vás nemlátí do očí (tedy vás přímo, vaše herní alter ego s nejvyšší pravděpodobností něco do očí mlátí), vypadá hra otřesně. Ona by vypadala otřesně a hnusně i na PSP, ale prezentovat se tímhle na PS Vita, to je na vhození jednoho z tvůrců do bazénku s kyselinou. Pro výstrahu za tenhle neomalený downgrade. Celému příběhovému módu to tak dodává ještě větší punc trapnosti, ale tohle prostě k Mortal Kombat patří a zrovna za příběh jej cupovat určitě nejde.

A ani jinak jej cupovat nejde, protože vše se hraje... nu, jako ten starý Mortal Kombat. Vše je stejně krvavé, postavy působí dvourozměrně a papundeklově, efekty jsou absurdní a zábavné, je zde i ten nový rentgenový mód, který ukazuje, co jste přesně protivníkovi způsobili. Platí, že od Mortal Kombat z roku 2011 se nic nezměnilo. Vlastně skoro, PS Vita nemá triggery, takže supluje tuhle funkci druhým analogem. U komb mi to nějak nevadilo, ale přehazování bojovníků v módu Tag Team to docela fatálně znesnadňuje.

zdroj: Archiv

A pěkně pomalu, á dva tři, buch dva tři...

Ovládání je uživatelsky vstřícné. Dokonce do té míry, že mi nešla pořádně naťukat komba, protože jsem byl vycepovaný z jiných her mlátit do čudlíků, co nejrychleji a hra to jaksi odmítala v tomto tempu akceptovat. Což neberte prosím jako nějaké vychloubání, v bojovkách obecně za moc nestojím. Jde mi prostě o to, že hra vás nenutí být hardcore bojovkářem, abyste vymačkali i složitá komba za dobu mrknutí hyperaktivní fretky na speedu. Trochu mi neseděla tlačítka Vity, ta větší z PSP mi přišla mnohem pohodlnější, ale to opravdu není vina hry.

Když odhlédnu od klasického příběhového módu, kde střídáte bojovníky podle tempa vyprávění, a klasického versus módu, je tu vlastně celá škála z konzolové verze. Hodně návykový je Challenge Tower, který byl navíc ozvláštněn o minihry, které vyplývají ze schopností Vity. Většinou používáte touchscreen, občas pohybový senzor, ale celkově nejde o nic, co by vás uchvátilo, ale ani nějak otravovalo.

Při online hře mě ale překvapila absence lagu. Kolegu pro rozbíjení čelistí jsem paradoxně našel pomocí funkce PS Vita na lokalizaci dalších uživatelů handheldu, kterou jsem považoval za stupidní a zbytečnou, ale prostě pocit, že víte, kde se nachází člověk, s nímž právě hrajete je v dobrém slova smyslu podivný. Protihráči jdou samozřejmě najít i jednodušší cestou.

Staronový pach krve a kyseliny

Podtrženo, sečteno, pokud máte PS Vita a máte rádi bojovky, asi není důvod, proč Mortal Kombat nepořídit. Není to žádný zázrak, do kterého bych se zamiloval jako do Tekkena na PSP, ale je to pořád ten starý dobrý Mortal Kombat se vším, co k němu náleží. Nechybí mu punc braku, lacinosti, absurdity, ale i návykovosti a odpadního romantického dramatu, které se odehrává na pozadí brutálních bojů. No a Shao Kahn je pořád stejný podvodník, který vás vždy vytočí do běla (pozor, neházet, tohle není gamepad, ale sakra drahá hračka).

Verdikt:

Povedený port, který funguje tak, jak má. Jelikož jde o port kompletní edice posledního dílu z konzolí, najdete tu všechna DLC a výsledkem je velmi dobrá bojovka pro relaxaci na cestách.

Nejnovější články