Nintendo odhaluje kouzlo a důvtip kartonových hraček Labo
zdroj: Archiv

Nintendo odhaluje kouzlo a důvtip kartonových hraček Labo

16. 2. 2018 14:35 | Preview | autor: Adam Homola |

Je teprve únor, a Nintendo nám už letos stihlo otevřít ústa. Důvodem je Nintendo Labo, jehož oznámení nikdo nečekal a s každou další odhalenou „hračkou“ jsme jen valili oči. A dnes je valíme taky, protože trojice nových videí představuje jednotlivé výtvory do detailu a odhaluje ono pomyslné kouzlo. V některých případech jde o ďábelsky jednoduché principy, které ale umí zároveň nabídnout dostatečnou hloubku.

Zaměření Nintendo Labo je jasné už od prvotního oznámení a trojice nových videí ho nijak nerozporuje. Naopak cílení na děti, případě rodiče s dětmi, ještě podtrhuje. Jedním z hlavních taháků Labo ostatně nejsou jen samotné hry, ale i společný proces tvorby hraček.

Pozitivní je, že k tvorbě žádné oficiální hračky nebudete potřebovat nůžky ani lepidlo. Tím se dostává Nintendo Labo do kategorie „bezpečných hraček“, kdy nemusíte řešit přítomnost ostrých nůžek nebo pro děti nebezpečného lepidla.

Labo vyrukuje na trh nejdříve se dvěma různými baleními, kdy je v tom prvním hned několik her, zatímco to druhé se věnuje pouze velkému robotovi. V každém balení ale najdete jak kartonové papíry, tak i doplňkové věci ve formě provázků či koleček, a samozřejmě i hry pro Nintendo Switch.

zdroj: Archiv

Tradiční tištěný manuál byste v balení hledali marně. Jednak nejspíš nebude potřeba, jednak najdete interaktivního průvodce přímo ve hrách na Switch. V něm můžete sledovat skládání jednotlivých hraček krok za krokem, výtvory si přibližovat, oddalovat atd.

V prvním balení si můžete hrát například s autem, rybářským prutem, domečkem, pianem, nebo motorkami. Kouzlo malého dálkově ovládaného autíčka spočívá ve vibracích a kameře, která je umístěná v pravém Joy-Conu.

Autu můžete dokonce vytyčit trasu, kterou díky kamerce samo projede. Jestliže máte k dispozici další pár Joy-Conů, můžete si zahrát s kamarádem i duel. Na auta lze navíc navěsit různé součástky a vyladit tak jeho tvar i vzhled.

Z jiného soudku je pak rybaření, kde si lze vytvářet i vlastní ryby. O něco propracovaněji vypadá minihra s domečkem neboli Toy-Con House. V domečku žije malá potvůrka, se kterou toho sice moc neuděláte, ale můžete sledovat, jak reaguje na vaše činy. Těmi může být třepání s celým domkem, jeho naklánění, nebo ovlivňování prostředí skrze různé nástroje.

Domek má tři díry a vy máte několik bloků, které do nich můžete zasouvat. Každý umí něco jiného (změna denní doby, hračka, voda, portály) a změnou děr či jinou kombinací bloků docílíte zase úplně jiných efektů.

zdroj: Archiv

Podobně propracovaně působí i na první pohled triviální motorkářské závody Toy-Con Motorbike. Od hry sice nečekejte nějaký hračkářský ekvivalent Mario Kart, nicméně tu najdete víc než jen obyčejné ježdění po okruhu.

Samotné ovládání motorky vypadá jednoduše a dostatečně intuitivně, ostatně jako všechno ostatní. Díky gyroskopům v Joy-Conech funguje i naklánění, jízda na zadním kole apod. O mnohem zajímavější funkci se tu ovšem stará věc, která vypadá jako pistole, jenže o pistoli nejde. Těžko bychom mohli od Nintenda čekat něco jako nový Road Rash.

Zdejší „pistoli“ se říká Toy-Con Scanner, umí skenovat předměty (či spíše tvary) a převést je do prostoru herní mapy. Lehce tak naskenujete například ruku, jak předvádí přiložené video, a najednou máte místo rovné plochy několik kopečků.

Regulérní tratě pak můžete ve vzduchu „kreslit“ s pomocí Toy-Con Minibike, kdy hra díky gyroskopům pozná vaše pohyby ovladačem a převede je na regulérní trať. Vy si na ní pak můžete určit umístění pro boosty a upravit denní dobu či počasí.

Neméně propracovaně vypadá i stylové piano. To vám vedle běžného hraní umožní i skládání vlastních písniček, úpravu zvuků a tónů, a dokonce lze pomocí vlastnoručně vystřižených papírků vytvářet úplně nové zvuky.

zdroj: Archiv

Podobně můžete díky rytmické kartičce vytvořit i vlastní rytmus a pomocí Joy-Conu s papírem i jednoduše dirigovat. Nintendo Labo myslí na kreativní hráče a nabízí také režim Toy-Con Garage, kde si můžete vytvořit své vlastní Labo.

Jednoduše ručně nastavíte vlastní input a output a sledujete, co vám z toho vyleze. Nintendo na přiloženém videu samo předvádí několik „amatérských“ výtvorů, které samozřejmě nedosahují propracovanosti těch oficiálních, ale zatím na ně můžeme nahlížet jako na odrazový můstek. Jestli se Nintendo Labo uchytí, bude „moderskou komunitu“ nesmírně zajímavé sledovat.

Kapitola sama pro sebe je druhý robotický balíček, kde najdete zatím zřejmě nejkomplexnější a nejpropracovanější hračku – velkého robota, při jehož ovládá používáte záda, ruce, nohy, a občas také hlavu. Ani tady nechybí možnost duelu, která ale samozřejmě vyžaduje dva separátní robotické balíčky.

Nintendo Labo přijde na náš trh na konci dubna, kdy bude Variety Kit k sehnání za zhruba 1750 Kč, Robot Kit za zhruba 1900 Kč a Customisation Set (lepící pásky, samolepky apod.) za cca 300 Kč.

Nejnovější články