LEVEL #313: Chraňte si mozky!
zdroj: Archiv

LEVEL #313: Chraňte si mozky!

27. 8. 2021 16:35 | Komerční sdělení / PR | autor: Inzerce |

Letošní léto se opravdu vydařilo, o okurkové sezóně nemůže být řeč. Videoherní průmysl nás celé léto zásoboval nejrůznějšími událostmi, které nešlo přehlédnout, a hrami, které si nešlo nezahrát. Důkazem toho je i nový LEVEL. Vedle recenze Psychonauts 2 nebo rozboru unikátního projektu Svoboda 1945 přináší detailní vhled do hojně medializované situace v Activision Blizzard s akcentem na WoWko, rozhovor s mistrem textového vyprávění ve hrách Johnem Ingoldem, první pohled na italský herní průmysl v českých médiích vůbec, a články od vašich oblíbených autorů jako Pavel Dobrovský, Michal Rybka, Daniel Vávra, Jarek Kolář nebo Jan Olejník. 

POZOR! POKUD SI CHCETE LEVEL KOUPIT BEZ TOHO ABYSTE MUSELI OSOBNĚ DO OBCHODU, OBJEDNEJTE SI JEDNOTLIVÉ ČÍSLO NA WWW.LEVEL.CZ/CHCI-LEVEL – ČASOPIS VÁM PŘIJDE ROVNOU DO SCHRÁNKY A ZAPLATÍTE ZA NĚJ STEJNĚ JAKO NA STÁNKU (POŠTOVNÉ JE ZDARMA!)

level313

Early Access – Company of Heroes 3 

Tvůrci z Relicu překvapili v létě spuštěním předběžného přístup pre-alfa verze válečné strategie Company of Heroes 3, která se sice naoko drží v zajetých kolejích 2. světové, ale ve skutečnosti v sobě pod slupkou z pancíře skrývá nové mechaniky, a netají se ani inspirací u her ze série Total War. Víc se dočtete v dojmech z hraní od Michala Zoubka. 

level313 zdroj: Archiv

Jarek Kolář – Scénář videoher

V letošním roce rozšířil tým komentátorů v Levelu zkušený game designer a šéf Ingame Studios Jarek Kolář, který obsah každého čísla doplňuje o detailní poznámky a zážitky z praxe. Tentokrát se věnuje tvorbě příběhu a herních mechanik, které mají příběh podat. Jarek Kolář využívá příkladů z vývoje Vietcongu a druhé i třetí Mafie, což jistě ocení nejenom čtenáři, ale hlavně vývojáři. 

level313 zdroj: Archiv

Čínské peníze v Čechách a na Moravě 

Čínské společnosti investují do různých odvětví po celém světě a výjimkou není ani herní průmysl. Společnosti jako Tencent nebo ByteDance chtějí svůj kapitál dostat z části mimo Čínu, kde nebudou podléhat tamním regulacím, a není proto s podivem, že hledají nové partnery ve světě. V nedávné době našli například tuzemskou stálici Bohemia Interactive nebo brněnské průkopníky na poli mobilních her Madfinger Games. Proč se to děje, a co to znamená pro zmíněná studia, vysvětluje Jan Sedlák. 

level313 zdroj: Archiv

Svoboda 1945 - Vývojář, vědec, tvůrce nebo pedagog? 

V srpnu vyšla hra Svoboda 1945: Liberation od Charles Games, která se z roku 1942 (předchozí titul) posunuje o tři roky vpřed. Přináší hráčům vhled do doby, kdy se řešil odsun Němců z pohraničí. O problematice zpracování těchto témat, kterou si na svá bedra berou právě akademici a vývojář, píše ve své eseji Zdeněk Záhora. 

level313 zdroj: Archiv

Psychonauts 2 - Chraňte si mozky 

Doufali jsme, že Psychonauts 2 dopadne dobře. Víc než dobře. Přání se splnila, jak se dočtete v recenzi Vincenta Olejníka, který se do herního šílenství ponořil po hlavě, a nakonec vyplaval zpátky na hladinu maximálně spokojený. Hra nabízí všechno, co od ní může člověk očekávat, a ještě něco víc – závažná témata, která se daří autorům představit šikovným a nenásilným způsobem.

level313 zdroj: Archiv  

Od boháčů k trhanům – začátky herního průmyslu v Itálii 

Italský herní průmysl je zajímavý. Můžeme najíst jisté paralely například se Španělskem nebo s Českem, ale příběh, který se začal psát v roce 1975 nabral velice rychle nečekaný směr. O problematice pirátství, které si nejprve podmanilo a posléze téměř zničilo celý italský herní průmysl, píše italský herní historik a novinář Damiano Gerli

level313 zdroj: Archiv

Loot River a Miro Straka 

Honza Horčík si pro svůj další díl v seriálu o české a slovenské herní scéně vybral Miro Straku. Profesí vystudovaný architekt se svému oboru nikdy nevěnoval. Místo toho si prorazil cestu do herního průmyslu. Jeho příběh se začal psát už během studií, a po škole, kdy začal s tvorbou VR aplikací pro automobilky, vydal také svůj první titul Euclidean Lands. Vedle vývojářského příběhu se v článku dočtete i o připravovaném mixu Diabla a Tetrisu nebo o státní podpoře herních vývojářů na Slovensku.

level313 zdroj: Archiv

Černé mraky nad Activision Blizzard 

Velké problémy ve velké firmě. Tak by se dalo shrnout dění, které se nedá v současném herním klimatu přehlédnout. Žaloba podaná na společnost americkým státem Kalifornie bude mít ještě dlouhé dozvuky. O rozkolu uvnitř Activision Blizzard, o vztahu komunity k vývojářům i nastavení komunity jako takové se dočtete v textu Pavla Skotáka, který popisuje dění v Blizzard Entertainment od konce června až do poloviny srpna. 

level313 zdroj: Archiv

Z vývojáře vydavatelem 

Je obvyklé, že se z herních studií stávají i vydavatelské domy pro menší projekty? Nebo jde utopickou myšlenku, která sice víří kolem, ale k realizaci má stále daleko? O tom, jak těžké může být dovést jako vývojář jiného vývojáře do cílové rovinky píše ve svém textu Ondra Koch, a neopomíjí zmínit ani tuzemský projekt Phonopolis, který zastřešuje Amanita Design.

level313 zdroj: Archiv

Retro – Making of Stunts 

Pavel Dobrovský se podíval pod kapotu kultovní závodní hry Stunts. Že se do vývoje pustili autoři po hlavě dokládá Pavel na zážitcích vývojářů, které práce na hře zcela pohltila. I když hra v moment svého vydání roku 1990 díru do světa neudělala, postupem času se z ní stal fenomén, a vy se dozvíte proč. 

level313 zdroj: Archiv

V tomto čísle najdete na plakátech motivy Mario Golf: Super Rush a The Ascent. Plakáty automaticky dostávají předplatitelé, a k dostání jsou také v prodejnách JRC a Brloh.

level313 zdroj: Archiv

LEVEL VYCHÁZÍ I V ELEKTRONICKÉ VERZI

LEVEL je vedle papírové podoby k dispozici i v elektronické verzi za 99 korun - je tedy o padesát korun levnější než na stáncích. Všechny podstatné informace o tom, jak elektronický Level získat, najdete v tomto článku. Prostřednictvím aplikací Alza MediaFloowie a O2 Knihovna si také e-verzi Levelu můžete přečíst na webu nebo na zařízeních s iOS či Androidem. Stačí k tomu mít jen JEDEN účet, a tím pádem i JEDEN zakoupený časopis.

Podrobný obsah LEVEL 313 si prostudujte na stránkách level.cz, kde zároveň najdete všechny potřebné informace o předplatném, o autorech a obecně redakci Levelu. Se svými postřehy na konto Levelu nás zastihnete na emailu redakce@level.cz nebo na Facebook stránce Levelu.

LEVEL 314 vychází 1. října 2021

Nejnovější články