zavřít

Závislost Grand Theft Auto IV na procesoru a grafice

- Hardware autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Testy prokázaly, že v nižších rozlišeních neexistuje procesor, který by hru dokázal dostatečně nakrmit.

Není dne, aby se neobjevily nějaké nové zprávy o PC verzi GTA IV (rozdílová recenze), zejména věnované hardwarové náročnosti tohoto titulu, která je vskutku obrovská. Renomovaný internetový magazín [H]Enthusiast přinesl poměrně podrobný rozbor nároků této hry a tak se pojďme podívat, jak hra běží na kterých grafických kartách. Nejdříve ze všeho si řekněme testovací konfiguraci a metodiku měření.

Testovací počítač se skládal z procesoru Intel Core 2 Extreme QX9770 přetaktovaným na 3,6 GHz, základní desky Asus Blitz Extreme a 4 GB DDR3 operačních pamětí na frekvenci 1600 MHz. Hlavně ten procesor je pro následující úvahy velmi důležitý. Měření hry dělali redaktoři samotným hraním, kdy projížděli předem domluvenou pasáž města. Hra má sice vestavěný benchmark, ale ten vůbec neodpovídá skutečnosti, protože v realitě hra jede podstatně hůř, než tvrdí benchmark.


Je pro GTA IV PC lepší volbou ATI Radeon HD 4870 X2 nebo NVIDIA GTX 280? To je jedna z otázek, na kterou se autoři testu pokusili odpovědět. Odpověď zní, že je to téměř jedno, leč s mírným náskokem vítězí NVIDIA. Při stejném nastavení totiž hra jela průměrně 32 fps, zatímco na dvoučipovém Radeonu jen 28 fps. Částečně je to dané limitací procesorem a částečně chybějící podporou CrossFire, kterou ATI sice slibuje, ale ovladače zatím nevydala (SLI s ovladači GeForce 180.84 již funguje).


GeForce GTX 260 nebo ATI Radeon HD 4870? Opět je to téměř jedno, fps obou karet se téměř neliší a obě karty při stejném nastavení nahrají okolo 34 fps. Mimochodem nesnažte se tyto výsledky srovnávat s GeForce GTX 280 a dvoučipovým Radeonem. Redaktoři totiž při každém měření používají jiné nastavení hry…


Limitování hry procesorem je dobře vidět například z grafu srovnávající starou a novou GeForce GTX 260. Ačkoliv má nová GTX 260 o 24 unifikovaných shaderů víc a ve všech ostatních hrách je o 10 % výkonnější, tak rozdíl v GTA IV je rámci statistické chyby. A to máme Core 2 Quad na 3,6 GHZ! Stejnou věc naměřily téměř všechny weby a limitace procesorem v rozlišení nad 1920x1200 px pro výkonnější karty končí až u procesorů Intel Core i7 na frekvenci 4 GHz! V nižších rozlišeních dokonce neexistuje procesor, který by hru dokázal dostatečně nakrmit.

Co z toho plyne? Že pro GTA IV není rozhodujícím faktorem grafická karta, ale právě procesor. To je zároveň důvod, proč všechny současné grafické karty podávají nepřesvědčivé výsledky maximálně okolo 40 fps v průměru - více o Grand Theft Auto IV, které vyšlo pro PC začátkem prosince, v našem dřívějším zpravodajství.

Přiblížení Grand Theft Auto IV Lost and Damned  [17.12.2008 10:10 - levis]
Debutový trailer z Grand Theft Auto IV Lost and Damned  [15.12.2008 07:07 - levis]
Stahujte patch pro Grand Theft Auto IV PC  [13.12.2008 12:12 - jd]
Co vše spraví v Grand Theft Auto IV patch?  [9.12.2008 21:21 - jd]
Porozumějte vhodnému nastavení Grand Theft Auto IV  [5.12.2008 23:23 - jd]
Jak úspěšně rozběhnout Grand Theft Auto IV PC?  [5.12.2008 19:19 - jd]
zdroj: [H]Enthusiast

ts

Kupte na Alza.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.