zavřít

Venom X – test hybridní myši pro PC i konzole

PlayStation 4 Windows PlayStation 3 Xbox 360 Xbox One

- Hardware autor: Jan Olejník Komentáře: 0

Což takhle spojit plynulé ovládání pohybu s precizním zaměřováním pomocí myši? Takhle nějak asi uvažovali vývojáři ve firmě Tuact, když navrhovali zařízení jménem Venom X. Do jedné ruky vezmete ovladač s analogovou páčkou, do druhé robustní myš s vysokým DPI a můžete si parádně zastřílet nejen na PC, ale především na konzolích.

Kouzelná hůlka

V balení Venom X naleznete tři hlavní zařízení: ovladač přezdívaný Wand, dále bezdrátovou herní myš a nakonec i přijímač, který zároveň slouží i jako USB hub – bohužel jen se standardem 2.0, i když u periferií to tolik nevadí.

Wand je v podstatě levá polovina gamepadu z Xbox One. Má analogovou páčku, digitální čtyřsměrný kříž, dvě přední tlačítka (trigger a bumper) a navíc i dvě další akční tlačítka. Pokud máte chuť experimentovat, je možno v obslužné aplikaci aktivovat i akcelerometr, tudíž můžete využít i ovládání pomocí pohybu. Zařízení je vyrobeno z matného černého plastu, přičemž zadní část je pogumovaná pro lepší úchop. Vzhledem k tomu, že je ovladač bezdrátový, je potřeba jej napájet jednou AA baterií, ale ani s ní hmotnost není nějak nestandardní. Kdybyste naopak cítili, že vám lehká váha nevyhovuje, je možno do těla ovladače naskládat drobná závaží – nastavit se dá v rozmezí 70 až 115 gramů.

Kvalitou zpracování se bohužel Wand nemůže měřit s těmi úplně nejlepšími kousky na trhu, protože mu chybí například analogový trigger, tudíž na závody vhodný není. Také analogová páčka je až moc tuhá, což snižuje přesnost, a stisk tlačítek d-padu je poněkud gumový. Není to nic tragického, jen se zkrátka připravte na to, že kvalit gamepadu k Xbox One či DualShocku 4 vážně nedosahuje.

Venom X

Laciná myš

Myš s označením VX_01 je o poznání zajímavější kousek, tedy hlavně co se týče technických parametrů. Fungovat může jak bezdrátově v pásmu 2,4 GHz, tak v klasickém drátovém módu. Vývojáři se chlubí použitím velmi přesného laserového snímače, což znamená, že můžete nastavovat rozlišení od 400 do 8200 DPI, přičemž by si měl senzor poradit s maximální akcelerací 30 G. Váhu lze opět přizpůsobit pomocí závaží, a to v rozsahu 120 až 150 gramů. Využít lze 9 klasických „akčních“ tlačítek, plus jedno hůře dosažitelné tlačítko Funkce. Podobně jako u mnoha herních myší, ani tady nechybí podsvícení, které zde mimo jiné slouží i k indikaci zvolené citlivosti.

Myš je poměrně robustní, téměř stejně vysoká jako Logitech G500, ale je víc roztažená do šířky. Do velké ruky padne dobře, avšak uživatelé s menší rukou možná nebudou úplně spokojeni. Vzhledem k tomu, že jsou přídavná akční tlačítka naskládána pouze na levé straně, mají bohužel leváci smůlu. Co se týče kvality zpracování, očekávejte naprostý průměr.

Především boční tlačítka nepěkně chrastí a působí dost laciným dojmem, byť je potřeba pochválit je za dobrou dostupnost. Nepřirozené ohýbání prstů nehrozí. Asi největší peklo je myš vůbec otevřít, abyste do ní mohli vložit baterii. Než jsem přišel na správný grif, reálně hrozilo, že plastové západky utrhnu. Slícování plastů také není úplně ideální a osobně bych ocenil výraznější oporu pro palec. Zajímavé však je, že tenhle konkrétní kousek nakonec nemusíte používat vůbec a do přijímače můžete zapojit prakticky libovolnou drátovou myš. Bude fungovat i s konzolemi.

Venom X

Nastavujeme a nastavujeme...

…a nastavujeme. Obslužná aplikace pro Venom X je poměrně komplexní a nabízí separátní obrazovky pro každou podporovanou platformu. Konfigurace myši možná překvapí tím, že boční tlačítka nemají standardně přiřazenou žádnou funkci (například vpřed/vzad) a je potřeba k nim manuálně namapovat klávesy nebo klávesové zkratky. Počet bočních tlačítek samozřejmě není zvolen náhodou, záměrně jsou čtyři – odpovídají tedy počtu tlačítek na gamepadech (ABXY na Xboxu nebo čtveřice geometrických útvarů na PlayStationu), přičemž trigger a bumper je standardně namapován na levé a pravé tlačítko myši. Jediné, co emulovat nelze, je středový touchpad nejnovějšího Dualshocku.

S obslužným softwarem si musíte trochu vyhrát, protože manuál je na instrukce poměrně skoupý a většinu informací je lepší dohledat si v diskuzních fórech na oficiálním webu Tuact. V návodu sice najdete užitečné klávesové zkratky, díky nimž můžete nastavovat některé parametry za běhu, ovšem to nejpodstatnější, připojení zařízení ke konzolím, je zmíněno jen tak letem světem, protože je to prý děsně snadné. Nebylo.

PlayStation 4 je ještě relativně v pohodě, jen musíte mít na paměti, že po celou dobu používání musíte mít k vysílači připojený originální ovladač (kvůli ošálení autorizačního systému). Xbox One byl ale pořádný oříšek. Zařízení se odmítalo spárovat, nepomáhala aktualizace firmwaru, přehazování USB kabelů, ani zkoušení různých portů. Pak zcela záhadně začalo všechno fungovat, avšak druhý den se situace opakovala. Evidentně nejsem sám, stejné problémy hlásí v diskuzních fórech i jiní uživatelé.

Obecně lze ale vysledovat to, že se vývojáři snaží se zákazníky komunikovat a opravují průběžně různé nahlášené chybky. Jednou z nich je například to, že analogová páčka na ovladači funguje na PC pouze v digitálním režimu (emuluje stisk kláves WSAD). Experimentální podporu pro skutečný analogový pohyb prý přidává firmware 3.5 beta, který je ovšem oproti současné verzi 4.0 zastaralý a nefunguje korektně.

Poněkud komplikované

Jisté výhrady mám k tomu, jak se vývojáři postavili ke konfiguraci Venom X pro jednotlivé hry. Chápu, že emulovat zaměřování pomocí myši na konzolích je nemalá výzva, a že se vlastně podařilo uskutečnit docela husarský kousek – za to rozhodně zaslouží velkou pochvalu. Jenže podobně jako u Steam Controlleru, i zde narážíme na kontrast mezi konzolemi a počítačovým hraním. Zatímco u konzolí v podstatě platí to, že je vybalíte z krabice a hrajete, PC je naopak specifické tím, že si vše můžete (a musíte) nastavit dle libosti. To samé platí i zde. Sice máte k dispozici předpřipravené konfigurační profily pro jednotlivé hry, ale novější kousky tu už pochopitelně nenajdete. A tak musíte experimentovat, štelovat a testovat, dokud nebudete spokojeni.

Každá hra má zkrátka trochu jiný systém ovládání a jinak nastavenou kameru, tudíž budete relativně často muset měnit nastavení. Zařízení sice umí za letu přepínat mezi třemi vybranými konfiguracemi, ale když si pak náhodou budete chtít zahrát titul, který jste v mechanice delší dobu neměli, znamená to, že opět musíte Venom X připojit k počítači, přepnout profil, spárovat s konzolí a teprve potom hrát.

Venom X

Při běžném používání to naštěstí není až tak hrozné, jak popisuji. Některé hry mají podobně nastavenou citlivost pravé analogové páčky, tudíž nebudete muset profily přepínat vůbec, avšak rozdíl mezi first-person a third-person střílečkami je značný. Tady by se zkrátka hodila nějaká obslužná aplikace pro mobily, abyste si mohli na displeji všechno přehledně nastavit a bezdrátově do zařízení nahrát novou konfiguraci. Ušetřilo by to hodně nervů i času.

Funguje to!

Jak asi může na konzolích fungovat emulace zaměřování pomocí myši? Překvapivě dobře! Ano, můžete narazit na momenty, kdy si všímáte lehkého cukání, ale to jsou spíše výjimky. Po naprostou většinu času je ovládání precizní a přesné, díky čemuž můžete v multiplayerových hrách získat poněkud nefér výhodu nad protivníky. Jako člověk, který většinou na myši používá při hraní jen dvě tlačítka a kolečko, jsem měl zpočátku trochu problém zvyknout si na to, že palcem ovládám další čtyři akce. Je to přece jen netradiční systém ale ve finále to docela funguje a kolikrát je toto řešení i o trochu lepší než gamepad, kde jen obtížně budete zároveň otáčet kamerou a mačkat palcem další tlačítka.

Venom X jsem testoval převážně na Battlefield 4, Destiny a Far Cry 4, pro které existují v aplikaci již přednastavené profily. Tu a tam jsem sice musel provést lehkou úpravu citlivosti pro plnou spokojenost, jinak ale není co vytknout – prostě a jednoduše získáte téměř stejnou přesnost jako při hraní na počítači s klávesnicí a myší. Musíte si samozřejmě zvyknout na jiné rozložení tlačítek, ale to je otázka maximálně pár hodin. Bohužel je tu stále problém s tím, kam vlastně položíte myš, když sedíte na gauči. V tomto ohledu je přece jen gamepad pohodlnější, avšak v přesnosti se s Venom X nemůže měřit.

Venom X

Venom X je zkrátka nadmíru zajímavé a zároveň překvapivě funkční řešení, které za poměrně vysokou cenu (u nás jej seženete za 3800 Kč) bohužel nenabízí adekvátní zpracování. Na druhou stranu si k vysílači můžete připojit vlastní periferie a tento neduh obejít. Co však neobejdete je zpočátku komplikované nastavování, které často obnáší neustále přepojování zařízení mezi konzolí a počítačem. Na PC nakonfigurujete nové hodnoty, uložíte a jdete je zase otestovat. Tady by byla vhodná třeba ona zmíněná mobilní aplikace, skrz kterou by bylo možno přepínat profily a upravovat parametry myši. Jestli vás ale doteď konzole odrazovaly jen ovládáním, a nevadí vám si „trochu“ připlatit, Venom X je velmi dobrá volba.

Tagy: hardware gamepad

Zdroje: Vlastní

Novinky na Alza.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.