Jan Olejník

Test Xbox One X - jaká je nejvýkonnější konzole současnosti?

Project Scorpio je tady! Až na to, že originální název zmizel, a nahradilo jej poněkud obyčejné jméno Xbox One X. Naštěstí je to na tomto přístroji ta jediná obyčejná věc. Microsoft totiž vstupuje do druhého kola boje se Sony, která před časem uvedla na trh vylepšenou verzi konzole PlayStation 4 s označením Pro. Nová mašina od Microsoftu je zcela kompatibilní s již existujícími modely One a One S, umožňuje však vývojářům operovat se čtyřnásobně vyšším výkonem. Na rozdíl od Sony však dává Microsoft tvůrcům trochu volnější ruku, tudíž se v budoucnosti budeme setkávat nejen s hrami v nativním 4K, ale například i v nižších rozlišeních typu 1800p, avšak s vyšší snímkovou frekvencí. Tato tvůrčí svoboda je určitě příjemným krokem a teprve uvidíme, jakými způsoby ji vývojáři využijí. Co ale od vylepšené konzole můžeme očekávat my, hráči, na to se můžeme podívat hned.

GeForce Now – Cesta k herním peckám pro příležitostné hráče

Ač se to mnohým z vás bude zdát k nevíře, existují i tací hráči, kteří nesedí u výkonného herního PC každý den. Ani obden. Zkrátka na pravidelné hraní nemají čas, ale občas se doslechnou o tom, že vyšel nový Assassin’s Creed či Tomb Raider a rádi by si jej zkusili. Investice do herního počítače nebo konzole jim nedává moc smysl. A právě na tento segment si pravděpodobně brousí zuby NVIDIA se svou streamovací službou GeForce Now. Ke zprovoznění vám stačí kvalitní internetové připojení, dále zařízení Nvidia Shield, které mimo hraní funguje jako vynikající multifunkční přehrávač, a pár dolarů měsíčně.

Test herních monitorů ASUS ROG Swift – dvojice TN rychlíků a širokoúhlý IPS krasavec

Společnost ASUS nám do testu zapůjčila tři herní monitory, a každý z nich se vyznačuje nějakou zajímavou vlastností. PG248Q je cenově dostupný monitor s vysokou obnovovací frekvencí 180 Hz, ale jeho mladší bratříček PG258Q, který se teprve dostává na trh, útočí rovnou s 240 Hz. A ultra širokoúhlý PG348Q vás naopak dostane svým panoramatickým obrazem. Kompromisy se pochopitelně najdou, avšak současný line-up monitorů ASUS v konkurenci bez problémů obstojí. Tedy za předpokladu, že to s hraním myslíte vážně a nespokojíte se s laciným TNkem za pár tisícovek.

Hardwarový test: Nvidia Shield TV

Kdo by to byl řekl, že téměř perfektním androidím set-top boxem se stane mašinka od firmy, která primárně vyrábí grafické karty. Nový a podstatně vylepšený Shield má zkrátka co nabídnout nejen těm, kteří chtějí svoji novou 4K HDR televizi krmit atraktivním obsahem ve vysokém rozlišení. Potěší totiž i hráče a hračičky, byť asi ne tolik jako vášnivé diváky.

Test konzole PlayStation 4 Pro

Vánoce jsou za námi a v obchodech se rozjíždějí povánoční slevy. Ideální příležitost k tomu zauvažovat nad nákupem nové televize a třeba i nové herní konzole. PlayStation 4 Pro je na trhu už pár týdnů, ovšem hry využívající vyšší výkon nové konzole přibývají teprve postupně. Není proto od věci podívat se na to, zda má smysl po PlayStation 4 Pro sáhnout již nyní, nebo raději ještě pár měsíců počkat.

PlayStation VR – test vybraných VR her

Za předpokladu, že jste se během instalace PlayStation VR omylem neuškrtili jedním z dvaceti přiložených kabelů, máte nyní připravenou helmu pro virtuální realitu a dozajista se dostavila i touha virtuálně experimentovat. Výběr je solidní, přesto jsou tu tituly, za které asi nebudete chtít zbytečně utrácet. Pojďme se tedy na vybrané PSVR hry podívat zblízka.

PlayStation VR – hardwarový test

PlayStation VR se minimálně cenou trefuje do pomyslného zlatého středu. Na cenové ose se nachází mezi levnou mobilní virtuální realitou a poměrně drahým HTC Vive. Bude cena rozhodující argument? A je vůbec možné provozovat VR na konzoli, která zrovna neoplývá špičkovým výkonem? Po několika dnech strávených s futuristickou helmou na hlavě to vypadá, že si PSVR své příznivce najde, ale nebude to mít snadné.

Venom X – test hybridní myši pro PC i konzole

Což takhle spojit plynulé ovládání pohybu s precizním zaměřováním pomocí myši? Takhle nějak asi uvažovali vývojáři ve firmě Tuact, když navrhovali zařízení jménem Venom X. Do jedné ruky vezmete ovladač s analogovou páčkou, do druhé robustní myš s vysokým DPI a můžete si parádně zastřílet nejen na PC, ale především na konzolích.

Rise of the Tomb Raider – technický test PC verze

Rise of the Tomb Raider mi udělala loni velkou radost a stala se pro mě jednou z nejlepších her roku 2015. Jednalo se však o časovou exkluzivitu pro konzole Xbox One a Xbox 360, tudíž PC hráči mohli jen čekat a čekat – dobrá zpráva je, že se nakonec ne tak dlouhé čekání rozhodně vyplatilo.

Test Steam Link - zařízení od Valve na streamování obrazu z PC do televize

Gabe Newell by se moc rád dostal k vám do obýváku. Dle posledních počinů firmy Valve, která provozuje digitální distribuční síť Steam, to tak rozhodně vypadá. Nejprve jsme testovali Steam Controller a nyní přichází řada i na streamovací krabičku Steam Link, díky které jednoduše dostanete obraz z počítače na televizi – klidně i bez drátů. Valve zkrátka zkouší, jestli se jí nepodaří zaútočit na konzole na jejich domácí půdě.

Shenmue 3 – recenze

Tvrdohlavost, neúnavnost a bezmezná touha dosáhnout svého cíle. Tyto povahové rysy nejsou vlastní jen hlavnímu hrdinovi série Shenmue, horkokrevnému mladíkovi jménem Ryo Hazuki. To samé totiž můžeme bezezbytku tvrdit i o tvůrci této ságy. Ju Suzuki si prostě nechtěl připustit, že by jeho magnum opus skončil cliffhangerem na konci druhého dílu, který vyšel v roce 2001. O neuvěřitelných osmnáct let později nám proto servíruje Shenmue 3 cílenou především na skalní fanoušky série. Ruku na srdce, kdokoliv jiný asi bude mít pocit, že otevřel nějakou bizarní časovou kapsli…

The Division 2 – recenze

Sedm měsíců po propuknutí epidemie černých neštovic, která zdecimovala Spojené státy, jste jako agent Strategic Homeland Division stále v akci, snažíte se ve všudypřítomném chaosu nacházet přeživší a pomáhat, kde jen to jde. Nyní vás povinnost volá do Washingtonu, kde budete dál pokračovat v tom, co The Division i její druhý díl umí nejlíp: akci, lootování a zase akci.

Return of the Obra Dinn - recenze jedné z nejlepších her roku

Return of the Obra Dinn může na první pohled vypadat jako typická indie hipsteřina, ale zdání klame. Unikátní grafický kabátek totiž perfektně zapadá do celého soukolí, které pohání tuhle neotřelou detektivku, a není tu jen na efekt. Lucas Pope si dal na čas a po vynikajícím titulu Papers, Please! přichází s další promyšlenou peckou.

Forza Horizon 4 – recenze, část druhá

Čtvrtá Forza Horizon sází na online složku a nekonečný příliv komunitních událostí více než předchozí díly. S finálním rozhodnutím o hodnocení (zde si přečtěte první část) jsem proto chtěl počkat až do momentu, kdy se virtuální Británie zaplní dalšími hráči, aby bylo možno v plné míře posoudit kvality i této části. Asi nebylo těžké tipnout, že je to opět trefa do černého. Podíváme se ale i na port pro PC, který v případě trojky zcela bezproblémový nebyl.

Forza Horizon 4 – recenze – část první

Už jsou to dva roky od doby, kdy jsme ve třetí Forze Horizon projížděli australský outback křížem krážem. Tehdy se tato arkádová odnož série Forza Motorsport přiblížila na dosah arkádové závodní nirváně. Nejnovější čtyřka se přestěhovala do Velké Británie a valí na nás opět novou vlnu obsahu v čele se změnou ročních období.

Shenmue I & II – recenze

Téměř před dvěma dekádami se objevila hra, která následující vývoj herního průmyslu ovlivnila možná víc, než by si mnozí mysleli. Netradiční, v mnoha ohledech revoluční, poutavá, výpravná, ale i frustrující a pro mnohé nepochopitelná – taková byla japonská Shenmue. Nyní se vrací na naše obrazovky v prakticky nezměněné podobě společně s druhým dílem, aby si oba skvosty mohli užít i dnešní hráči. Otázkou ovšem zůstává, zda je dokážou náležitě ocenit.

Jurassic World Evolution - recenze

Od vydání budovatelské strategie Jurassic Park: Operation Genesis sice neuplynulo 65 miliónů let, ale minimálně na mě to tak už pomalu začalo působit. Vždyť dinosauři jsou pořád cool a od prvního Jurského parku (1993 – připadáte si staří?) přežili všechny módní vlny. Takže když Frontier Developments, známí díky výborné Planet Coaster, oznámili Jurassic World Evolution, moje srdce poskočilo radostí. Na následujících řádcích bych ale rád vysvětlil, proč mi radostně neskákalo moc dlouho.

L.A. Noire - recenze remasterované verze

Policista Cole Phelps se vrací v lehce remasterovaném vydání L.A. Noire. Tato neobyčejná detektivní adventura s neo-noirovou atmosférou si odbyla premiéru před šesti lety na minulé generaci konzolí, kde nám představila Los Angeles čtyřicátých let minulého století. Město pokroku, příležitostí, filmových hvězd. Zároveň i město s odvrácenou tváří, kde mimo dosah barevných neonů dochází denně k menším i větším zločinům. Zkrátka, váš rajón. 

Forza Motorsport 7 - recenze

Jak chcete neustále zlepšovat závodní hry, aby mělo smysl vydávat další a další pokračování? Sázet na čím dál tím reálnější fyzikální engine? Věrnější simulace reality přece nemusí automaticky znamenat větší zábavu. Přidávat auta? Nové tratě? Ano, co je doma, to se počítá. Ale je opravdu rozdíl, jestli má Forza zrovna pět set nebo sedm set aut? Při stahování sedmé Forzy z Xbox Live se mi hlavou honila spousta otázek, včetně té nejzásadnější: je po vynikajícím šestém dílu skutečně potřeba vydat pokračování tak brzy?

Diablo III: Rise of the Necromancer - recenze

Zklamání. Nerad začínám recenzi takovým negativním slovem, ale zklamání bylo zkrátka tím prvním pocitem, který jsem měl z obsahu DLC pro Diablo III s názvem Rise of the Necromancer. Proč? Obsahem balíčku je totiž „jen“ postava nekromanta. Žádné nové kapitoly příběhu nebo rozsáhlé lokace k prozkoumání, což název tak trochu naznačuje. Ale víte co? On je ten probouzeč mrtvých sakra velkej frajer!