Test: Asus ROG Strix GL553VD
zdroj: tisková zpráva

Test: Asus ROG Strix GL553VD

4. 2. 2018 11:00 | Hardware | autor: Jan Holub |

V dnešní pestré, avšak poněkud ustálené nabídce herních notebooků je těžké si vybrat, a ještě těžší je zaujmout zákazníka něčím novým a neotřelým. V záplavě populárních „patnáctek“ se ASUS pokusil rozvířit stojaté vody trhu svým modelem ROG Strix GL553VD. Procesor i7 7700HQ, grafika GTX 1050 4 GB a Full HD 15,6“ IPS displej vypadá na papíře dobře, i když všichni víme, že ASUS umí notebooky i mnohem těžšího kalibru. Pojďme se tedy podívat, zda tato konfigurace obstojí jako herní mašina.

Specifikace Asus ROG Strix GL553VD

Asus ROG Strix GL553VD najdeme ve vícero konfiguracích, testovaná varianta má přesný název Asus GL553VD-FY399T. Uvnitř notebooku tepe 4jádrový procesor Intel Core i7-7700HQ (Kaby Lake) s podporou Hyper Threading, který dovoluje zpracovat dvě instrukce za takt naráz. Systému je tedy k dispozici 8 vláken o taktu 2,8 až 3,8 GHz. TDP čipu je pak oficiálně 45 wattů.

Notebook je vybaven 8 GB paměti o taktu 2400 MHz s časováním 17-17-17-39 2T v režimu Single Channel. V notebooku je volný jeden slot, takže je možné paměť rozšířit o další modul.

CPU-Z Asus ROG Strix GL553VD zdroj: tisková zpráva CPU-Z Asus ROG Strix GL553VD zdroj: tisková zpráva

O zpracování grafiky se stará dvojice grafických čipů: mimo zátěž Intel HD Graphics 630, pro hry pak slouží Nvidia GTX 1050 se 4 GB vlastní paměti a s boostem až 1493 MHz.

GPU-Z Asus ROG Strix GL553VD zdroj: tisková zpráva

Notebook je osazen 256GB SSD v konektoru M.2. Uvnitř šasi je ještě místo pro 2,5" SATA disk, takže uživatel si může úložiště dodatečně sám doplnit.

Další parametry notebooku najdete přehledně v následující tabulce.

ASUS ROG Strix GL553VD-FY399T
Displej 15,6" IPS Full HD (1920 × 1080, 60 Hz), matný
CPU Intel Core i7-7700HQ, 4/8 jader, 2,8–3,8 GHz, TDP 45 W
GPU Nvidia GeForce GTX 1050 4 GB GDDR5
RAM 8 GB DDR4, 2400 MHz, Single Channel
HDD M.2 SSD, SATA III, 256 GB
Konektivita WiFi ac, Bluetooh 4.0
DVD mechanika
1× USB 3.1 Type C (Gen 1)
2× USB 3.0
1× USB 2.0
1× HDMI
1× RJ45 LAN Jack
1× Audio-in Combo Jack
1× sluchátkový výstup
čtečka SD a MMC karet
Klávesnice Chiclet, membránová, RGB podsvícení
Baterie Li-ion, 48 Wh
Váha 2,5 kg
Rozměry 383 × 255 × 21,0 ~ 30,0 mm
OS Windows 10
Cena MOC 29 990 Kč, 22 842 – 27 990 Kč (heureka)

Design a zpracování notebooku

Balení notebooku bych popsal jako estetické a dostatečně účinné. Krabice je pevná a vnitřní ochrana produktu je pečlivá. Podle obrázků a log na přední straně krabice se dává jasně najevo, že toto nebude běžný kancelářský notebook. Uvnitř krabice nalezneme kromě samotného notebooku a solidní výplně také nabíječku a nezbytnou technickou dokumentaci.

Co se vzhledu notebooku týče, Asus sází na herní design. Kryt displeje je efektně zkrášlen prosvíceným logem ROG a dvojicí výřezů, které při provozu také svítí.

Asus ROG Strix GL553VD zdroj: tisková zpráva

Kovové víko s panelem klade při otevírání/zavírání notebooku přijatelně tuhý odpor a působí bytelně. Klouby jsou masivní a rozhodně nehrozí, že kdyby vám nepozorný kolemjdoucí o víko zavadil, notebook by se s hlasitým prásknutím zavřel. Tělo notebooku jinak tvoří kombinace kovu a umělé hmoty. Naštěstí je poměr rozvržen dobře a místa, kde dochází například k odkladům ruky, jsou z pevného kovového materiálu, takže promáčknutí nebo poškození nehrozí.

Konektory jsou rozloženy na obou bocích těla notebooku kromě čtečky karet, která je vepředu. ASUS umístil všechny konektory v dostatečné vzdálenosti od sebe, se zapojováním periferií jsem tak neměl žádný problém. Na pravé straně je jedno USB-A (USB 2.0), DVD mechanika a zámek Kensington. Nalevo najdeme vstup napájení, ethernet port, HDMI, 2× USB-A (USB 3.0), USB-C (USB 3.1, bez Thunderboltu) a audio jack.

Ozvučení vyřešil Asus dvěma reproduktory na přední hraně šasi notebooku. Směřují čelem k uživateli, což by mělo zajistit výraznější zvukový projev.

ROG Strix GL553VD má příjemnou klávesnici s RGB podsvícením, které lze nastavit v aplikaci Aura Core. Klávesy mají zdvih jen 2,5 mm a poskytují rychlou odezvu. Na klávesnici se píše pohodlně, i když si musíte ze začátku zvyknout tolik netlačit, pokud přecházíte ze standardní klávesnice. Bonusem je až 30 zaznamenaných vstupů na klávesnici naráz a samozřejmě tlačítko ROG Gaming Centre.

Asus ROG Strix GL553VD klávesnice zdroj: tisková zpráva Aura Core zdroj: tisková zpráva

ROG Gaming Center – aplikace pro monitoring a nastavení

ROG Gaming Center je takové menší, informační centrum notebooku i s možnostmi několika nastavení. Díky této aplikaci můžete například rychle změnit chování ventilátoru z automatického režimu na vlastní (manuální), dále zde máte rychlý přístup k herním funkcím jako ROG Game First IV, Asus Splendid, ROG Audio Wizard, uvolnění paměti RAM a další.

Gaming Center zdroj: tisková zpráva

Hlavní věcí však je, že aplikace znázorňuje informace o stavu procesoru a grafické karty. Vidíte zde aktuální zatížení, teploty a takty. Díky pohodlnému vyvolání Gaming Center stiskem tlačítka na klávesnici na jiné monitorovací utility rychle zapomenete. Rovněž potěšila funkce zakázání klávesy Windows.

Obvykle software dodávaný výrobcem počítače ihned deaktivuji. Tady jej však považuji za plně funkční a praktický.

Syntetické testy Cinebench r11.5, CPU-Z, PCMark10, Firestrike

Abychom získali alespoň nějakou základní představu o výkonu CPU v testovaném notebooku, potrápil jsem ho několika benchmarky.

Cinebench r11.5

Program Cinebench r11.5 při testu dokáže využít více jader, procesor nám tak může ukázat naplno svůj potenciál při renderování.

Cinebench r11.5 CPU test 7,95 bodů

Výsledek 7,95 bodů je na mobilní Kaby Lake dobré skóre, obzvláště při TDP 45 wattů.

CPU-Z

Utilita CPU-Z obsahuje mimo informací o vašem CPU či RAM také vlastní benchmark. Tento časově nenáročný test prověří postupně vaše všechna vlákna a na závěr změří výkon jediného. Bonusem programu je, že si snadno můžete zvolit jiný procesor k porovnání se svým modelem.

CPU-Z Single Thread 414,1
CPU-Z Multi Thread 2055,7

Skóre zcela koresponduje s frekvencí procesoru. Desktopová verze Kaby Lake dosahuje frekvence až 4,5 GHz a při přetaktování se běžně pohybuje kolem 5 GHz . My se ale díváme na procesor v mobilní verzi s nízkým TDP na frekvenci maximálně 3,8 GHz. Výkon na 8 vláknech je tak velmi dobrý.

PCMark10

Jde o všestranný test, zaměřený na simulaci plně zaměstnaného pracovního počítače. Dle předpokladu, kancelářský test, stejně jako převod videa, není pro tento notebook problém. Osm vláken s dobrým výkonem na jádro vás nenechá na holičkách.

PCMark10 score 4298
Essentials 7559
Productivity 6309
Digital Conctent Creation 4518

3DMark FireStrike

Syntetické testy zakončíme dobře známým testem Fire Strike v základním nastavení. Benchmark potvrdil sílu i7-7700HQ v notebooku a opět ukázal, že procesor by dokázal uživit i výkonnější grafiku, než je použitá GTX 1050.

Fire Strike 5450
Graphics score 6014
Physics score 10273
Combined score 2264

Monitoring Fire Strike zdroj: tisková zpráva

Chování boostu a teploty v zátěži

Pro zátěžový test jsem zvolil cyklus deseti spuštění Fire Strike dokolečka za sebou. Jako platný výsledek počítám poslední průběh a část testu Fire Strike – kombinace maximální zátěže GPU a CPU naráz.

Teplota GPU nepřesáhla 66 stupňů Celsia a bylo tomu tak při každém opakování.

Teplota GPU Fire Strike zdroj: tisková zpráva

Frekvence GPU byla stabilních 1721 MHz.

Frekvence GPU Fire Strike zdroj: tisková zpráva

Teplota CPU se nám vyšplhala až na 87 stupňů Celsia.

Teplota CPU Fire Strike zdroj: tisková zpráva

Frekvence CPU se dokázala držet kolem 3800 MHz.

Frekvence CPU Fire Strike zdroj: tisková zpráva

K naměřeným výsledkům bych dodal, že mě mile překvapila schopnost Asus Strix udržet maximální takty CPU i vysoké takty GPU během testování.

Horší to ale bylo s hlučností chlazení a samotnou teplotou CPU během kombinačního testu. Ač nedocházelo k teplotnímu throttlingu, 87 stupňů je již na hranici.

Test úložiště

V dnešní době si herní notebook nebo PC bez SSD lze jen těžko představit. V notebooku se nachází 256GB SSD Hynix SC308, přesné označení je HFS256G39TND-N210A. Disk je zapojen v M.2 slotu na sběrnici SATA III, takže nemůžeme očekávat tak vysoké rychlosti jako u NVMe disků. Na druhou stranu je založen čistě na paměťových čipech MLC, takže slibuje vyšší životnost a vyrovnanější výkon.

SSD jsem prověřil pomocí utility AS SSD s dávkovým souborem 1 GB.

Asus ROG Strix GL553VD SSD test zdroj: tisková zpráva Asus ROG Strix GL553VD SSD test zdroj: tisková zpráva

Disk podává solidní výkon, ale mezi SATA SSD se jedná o průměr. V praxi nicméně funguje spolehlivě a počítač s ním je svižný, nevidím tedy na jeho osazení žádný problém.

Herní testy: War Thunder, GTA V, Battlefield 1, Ashes of the Singularity DX12, CS:GO

Pro herní testování jsem u notebooku nastavil schéma napájení na „maximální výkon“ a zajistil aktuálnost operačního systému Windows 10 x64 posledními updaty. Ovladače grafické karty jsou ve verzi 388.31. Ventilátory chlazení jsem ponechal na automatice a při testování jsem se ujistil, aby neběželo nic nežádoucího na pozadí.

War Thunder

War Thunder je hra zaměřená na fanoušky leteckých a tankových bitev. Uspokojí hráče v režimu arcade i simulace. Jedná se o free to play MMO hru v češtině, nabízející podporu pro staré i nové grafické karty, nebo i VR systémy. Nedávno hra obdržela hi-res patch pro textury a také sound pack pro vylepšení zvuku, a hra tak vypadá opět o něco lépe. Testoval jsem ve dvou nastaveních: střední a maximální detaily v rozlišení pro tento notebook přirozeném, tedy 1920 × 1080 px.

War Thunder medium preset zdroj: tisková zpráva War Thunder max preset zdroj: tisková zpráva

Test War Thunder zdroj: tisková zpráva

Podle předpokladů není War Thunder pro tento notebook problém. I na maximální detaily si hru užijete naprosto plynule.

Grand Theft Auto V

Tuto populární hru asi není moc třeba představovat. Hra obsahuje vlastní (i když spartánský) benchmark. Test probíhá v pěti různých lokacích hry za měnících se denních i nočních podmínek. Měřil jsem v rozlišení Full HD při nastavení „vysoké“ a „velmi vysoké“.

GTA V High zdroj: tisková zpráva GTA V Very high zdroj: tisková zpráva

Test GTA V zdroj: tisková zpráva

Jak můžeme vidět z grafu výše, notebook Asus Strix si s GTA V poradí slušně pouze na preset „high“. Velmi vysoké detaily si vyžádaly pokles výkonu o polovinu. Průměrných 41,4 FPS a nízké minimální hodnoty si už říkají o stažení nějakého toho detailu.

Frekvence grafické karty se držela celý test kolem 1350 MHz a CPU na 3,8 GHz. Teploty CPU a GPU byly téměř shodné: 65 °C bylo dosažené maximum.

Battlefield 1

První světová válka v podání EA a titulu Battlefield 1 nabízí skvělý herní zážitek s autentickou atmosférou a vynikající grafikou. Různé bojové prostředky, hromady zbraní, specializace vojáka a mnoho dalšího dokázalo připoutat spoustu hráčů po celém světě.

Testuji s nastavením grafiky na střední a ultra detaily a v rozlišení 1920×1080 px. Test zahájím hraním hry v kampani. Ujímám se velení tanku hned v první misi a snažím se prorazit obranu nepřítele a pomoci tak naší postupující armádě. Celý úsek měřím pomocí MSI Afterburner a Riva Tuner statistic Server.

A jak si Asus Strix v této velmi populární hře vedl?

Test Battlefield 1 zdroj: tisková zpráva

Pokud jste se podívali na graf, asi už tušíte, kde leží limity GTX 1050 4 GB. Battlefield1 běžel na střední detaily víceméně na hranici obnovovací frekvence monitoru – 60 FPS. Pro online střílečky a rozumné hráče je právě 60 FPS klíčová hranice, pod kterou nechtějí jít, a proto zvyšování detailů hry nad „střední“ moc nedoporučuji.

Boostovací frekvence grafické karty se držela celý test kolem 1700 MHz a CPU skákalo v rozmezí 2,8–3,6 GHz s teplotou kolem 85 stupňů Celsia.

Ashes of the Singularity

Real-time strategie, někdy označovaná za „Ashes of Benchmark“, je známa svou podporou DX12 technologie. Zda má tato technologie nějaký přínos i v našem případě, si také ukážeme.

AoS testuji vestavěným benchmarkem v nastaveních low a high.

Ashes of Singularity Low zdroj: tisková zpráva Ashes of Singularity High zdroj: tisková zpráva

Test Ashes of Singularity zdroj: tisková zpráva

Zdá se, že i na nízké detaily se notebook řádně zapotí. Poměrně nízké FPS byly kolegovi z redakce podezřelé a já začal pátrat, co za tím stojí.

Pokud jste hádali, že příčinou nižšího výkonu byla vysoká teplota, vyhráli jste. CPU dosahovalo místy až 90 stupňů Celsia a jeho frekvence bohužel padala z krásných 3 800MHz až pod 3 GHz. Podívejme se na graf teploty CPU znázorněno hned první vlnou zleva. Poskakující křivka ukazuje teplotu až k 90 °C.

Ashes of Singularity High teploty zdroj: tisková zpráva

V rámci testu jsem ještě pro zajímavost spustil Benchmark hry i v režimu DX 11. O poměření rozdílu FPS tu víceméně ani nějak nešlo, kvůli omezení vysokými teplotami se hra opět motala kolem podobných FPS, zhoršila se ale plynulost hry. V režimu DX 12 se hra jeví výrazně plynulejší než pod DX 11, což jsem zaznamenal i pouhým okem.

Counter-Strike: Global Offensive

Notoricky známá variace na klasiku Counter Strike. Kolika vylepšení a verzí se ještě asi dočkáme? :-)

Testujeme na mapě Dust, rovnou na maximální detaily (hra není náročná). Rodím se jako terorista a běžím předem určenou trasou třikrát po sobě. Během „průletu“ mapou si zaznamenávám průběh FPS, abych měl zprůměrované měření.

Counter-Strike: Global Offensive preset zdroj: tisková zpráva Counter-Strike: Global Offensive screenshot zdroj: tisková zpráva

Test Counter-Strike: Global Offensive zdroj: tisková zpráva

Hra CS:GO nebyla pro Asus ROG Strix GL553VD žádná těžká práce. Průměrných 115 FPS se skoky 95 až 140 FPS značí rezervu ve výkonu a pohodlné hraní.

Výdrž baterie

Hodnotit výdrž baterie je vždy těžké. Výrobce se vždy snaží najít kompromis mezi velikostí notebooku, výkonem a výdrží. Jelikož testujeme herní notebook je jasné, že orientace na výdrž baterie není hlavní doménou tohoto notebooku.

Při výchozím nastavení energetického plánu Windows se výdrž na baterii při hraní pohybuje mezi 90–120 minutami (podle náročnosti hry) a při kancelářském použití s občasnou písničkou puštěnou na pozadí notebook vydržel 3 hodiny a 10 minut.

Pokud jsem přenastavil energetický plán na „maximální výkon“, notebook se odporoučel do bezvědomí po 50 minutách provozu. Pokud tedy odjíždíte na víkend na chalupu a chcete hrát s maximálním možným dostupným výkonem, rozhodně nezapomeňte nabíječku s sebou.

Displej Asus ROG Strix GL553VD

Použitý IPS panel nabízí syté barvy bez zbytečného přepálení a matnou úpravu zabraňující odleskům. Testovaný kus také netrpěl na viditelnou nerovnoměrnost podsvícení a nesetkal jsem se ani s průsvity na okrajích displeje. Tmavé herní nebo filmové scény si tak užijete bez rušení. Full HD rozlišení panelu je při této úhlopříčce dostačující. V této konfiguraci by ostatně vyšší rozlišení bylo na škodu, protože grafická karta GTX 1050 by si s ním v herní zátěži už nedokázala poradit.

Asus ROG Strix GL553VD zdroj: tisková zpráva

Chlazení notebooku

Hry jako Battlefield 1 a strategie typu Ashes of the Singularity dokáží vyhnat teplotu CPU až nad 85 stupňů, teplota GPU je na tom jen zhruba o 10 stupňů lépe. Při 90 °C již dochází z teplotnímu throttlingu a omezí se výkon. To se projevilo při testu Ashes of the Singularity. Mimo hraniční zátěž jsou ale takty nastaveny vysoko a dosahují deklarovaných hodnot.

Akusticky je na tom ASUS Strix dobře, ale jen do té doby než spustíte náročné hry. Automatická regulace větráku je nastavena vhodně v mezích a limitech určených rozměry notebooku. V klidovém stavu o ASUS Strix GL553V nevíte, při náročné zátěži se snaží krotit teplotu, ale nijak agresivně. Nakonec však chlazení stejně musí při hraní her zvýšit otáčky ventilátoru, protože teploty rostou, a s tím bohužel i hluk. Pokud máte sluchátka, nic neřešíte. Ale buďte si jistí, že lidé kolem vás (např. v obýváku) budou určitě vědět, že právě hrajete.

Asus ROG Strix GL553VD zdroj: tisková zpráva

Test bezdrátové konektivity

Potěšil mě silný příjem a rychlý přenos signálu. Při stahování a instalaci her pro testování dokázal ASUS Strix stahovat rychlostí až 80 Mbit/s ve vzdálenosti cca 6 m od routeru s latencí pod 30 ms. Na vzdálenost cca 15 m a přes dvě zdi k tomu poklesla rychlost na solidních 30 Mbit/s a latence se pohybovala okolo 44 ms. Schopnost přenosu a připojení tedy hodnotím jako velmi dobré.

Hodnocení Asus ROG Strix GL553VD

Při testu ASUS Strix GL553V jsem si položil otázku, pro koho je notebook vlastně určený. Myslím, že je vhodný pro všechny hráče, kteří potřebují přežít třeba víkendy na chatě a jsou odloučeni od svého hlavního herního stroje. Díky výkonnému procesoru se také hodí pro všechny, kdo potřebují rychlé a silné mobilní zařízení pro až polo-profesionální práci. Anebo také pro začínající hráče, pro než bude tento notebook vstupenkou do Full HD hraní.

Z hraní a testování ASUS Strix GL553V jsem měl dobrý pocit. Nelze se zavděčit všem, ale ASUS nalezl dobrý kompromis mezi cenou, designem a výbavou pro hráče, kterým stačí Full HD rozlišení s tím, že si občas sníží detaily.

Zvážil bych však variantu/upgrade s 1TB plotnovým diskem navíc. 256 GB SSD je sice dostačující na systém a pár her, ale dnešní AAA tituly zabírají běžně už přes 50 GB, místo se tak zaplní velmi rychle.

S cenou začínající těsně pod 23 000 Kč (heureka) se nicméně jedná o jeden z nejvýhodnějších notebooků této konfigurace, jeho koupí tedy neprohloupíte.

Klady

 • dobrý poměr cena/výkon
 • dostatečný výkon na hraní ve Full HD, i když často s kompromisy
 • podsvícení herní klávesnice a šasi
 • svižnost systému díky použitému CPU a SSD
 • ASUS ROG Gaming Centre
 • možnost rozšířit o další disk nebo přidat paměť RAM
 • rychlost a síla příjmu signálu WiFi
 • 4 GB VRAM na grafické kartě

Zápory

 • chlazení je v zátěži hlučné
 • nízká výdrž baterie
 • GTX 1050 chybí v některých AAA titulech výkon pro plynulé hraní na maximální detaily

Nejnovější články