zavřít

Na notebooku s Kaby Lake-G si slušně zahrajete i poslední Laru Croft

Android PlayStation 4 Windows Xbox 360 MAC Xbox One Linux Switch

- Hardware autor: Jiří Svák Komentáře: 0

Na internetu se objevil první herní test procesoru Kaby Lage-G s grafickým čipem Vega. Byl proveden na notebooku Dell XPS 15 2-in-1 s tloušťkou pouhých 916 mm, což je jeden ze segmentů, kam Intel tyto procesory směřuje. A rovnou můžeme říct, že čísla překvapila. I v tak tenkém těle lze z 65W CPU vymáčknout slušný herní výkon.

Testovaná konfigurace Dell XPS 15 zahrnuje procesor Core i7-8705G (4 jádra, 8 vláken, takt 3,14,1 GHz), grafický čip Radeon RX Vega M GL, 16 GB DDR4 RAM a NVMe SSD. TDP celku je 65 W.

Co se grafické jednotky týče, jedná se o méně výkonnou variantu čipu s 20 CU a taktem až 1011 MHz. Nad ní je ještě Radeon RX Vega M GH (24 CU, až 1190 MHz), který ale najdeme jen ve 100W verzích i7-8709G a i7-8809G. Všechny GPU Kaby Lake-G mají paměti HBM2 s kapacitou 4 GB a typickou šířkou sběrnice 1024 bitů.

Teď už k samotnému testu. Redakce hothardware.com měla možnost prověřit čip v benchmarku hry Rise of the Tomb Raider. Na nastavení High při rozlišení Full HD dosáhlo GPU na průměrných 34,87 FPS. Na Very High pak 29,69 FPS. 

kaby-lake-g-vega-m-gl-rotr-bench-high

kaby-lake-g-vega-m-gl-rotr-bench-very-high

Vše je samozřejmě třeba brát s rezervou, pokud by však byly testy pravdivé, znamenalo by to, že i na slabším čipu M GL si lze slušně zahrát graficky náročné AAA hry jako Rise of Tomb Raider. Postavíme-li výsledek proti oblíbené notebookové grafice GeForce MX150, která ve stejném benchmarku dosáhla při nastavení High průměrných 23,56 FPS, jedná se o nárůst téměř 50 %.

Z jednoho benchmarku těžko soudit, ale pokud se přesto odvážíme k odhadům, vidíme výkon čipu Vega M GL těsně pod GTX 1050. Samotný Intel ho ve své prezentaci klade mezi 1050 a 1050 Ti, nicméně to jsou marketingové materiály, které mají ukázat produkt v tom nejlepším světle. Je ale také možné, že Dell nakonfiguroval nižší TPD čipu vzhledem k možnostem chlazení notebooku. Tak jak tak, stále se jedná o velmi dobrý výsledek, který ukazuje, že i do ultraportablu se s největší pravděpodobností dá dostat solidní herní výkon.

Na konečný verdikt si ale samozřejmě budeme muset počkat až na testy po oficiálním uvedení této konfigurace na trh. K tomu by mělo dojít na jaře 2018, počáteční cena byla předběžně stanovena na 1299 USD. Snad se do české kotliny pár kusů dostane, nebo místo toho alespoň nějaký ekvivalentně vybavený model.

Tagy: akční Tomb Raider adventura hardware Vega grafické karty CPU Intel procesory AMD Radeon GPU Kaby Lake-G

Zdroje: tomshardware.com,Intel,hothardware.com

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.