Parametry procesorů Intel Cascade Lake-X jsou venku. Nový high-end především zlevňuje
zdroj: Intel

Parametry procesorů Intel Cascade Lake-X jsou venku. Nový high-end především zlevňuje

5. 10. 2019 12:30 | Hardware | autor: Jiří Svák |

Přestože k oficiálnímu vydání nových high-end procesorů Intel 10. generace dojde až 7. října, na internetu už unikl seznam modelů a jejich specifikací, a to včetně cen. Informace posléze potvrdil respektovaný server techpowerup.com, takže můžeme brát parametry za potvrzené. Co je u dalších CPU do desktopové patice nového?

High-endová platforma Intelu, neboli zkráceně HEDT, není zrovna něco, co stojí v hledáčku běžných domácích uživatelů. S přimhouřením očí nad posledním vývojem Intelu by se však dalo říct, že jde o segment, kde se akcelerují parametrové skoky v desktopu – v roce 2017 jsme si tak například mohli koupit desktopový procesor s 18 jádry a 36 vlákny.

V HEDT najdeme i výbavu, která u běžných procesorů není dostupná, jmenovitě třeba podporu čtyřkanálového zapojení pamětí, vyšší počet linek PCIe nebo instrukce AVX512 (to už ale v budoucnu platit nebude, jak ukázala vlaštovka 10nm procesorů, nízkonapěťový čip Core i3-8121U).

Za toto privilegium si ale člověk pochopitelně také řádně připlatí – 18jádro Core i9-7980XE neslo ve své době cenovku 2000 USD, to stejné platilo i pro donedávna nejvyšší model Core i9-9980XE. HEDT platforma navíc stojí mimo běžné desktopové procesory. Využívá dražší desky s paticí LGA 2066, čímž se přibližuje spíše k workstation procesorům typu Xeon.

Pokud bychom měli hledat analogii u konkurence, tak intelovský HEDT je to samé jako Threadripper u AMD. Někde na pomezí produktu pro náročného uživatele a profesionálního hardware.

AMD Threadripper zdroj: AMD

Ostatně, proti Threadripperům od AMD jde nová generace Intel Cascade Lake-X do přímé konfrontace – a to nově i cenou. Nic jiného Intelu ani nezbývá. Stávající portfolio založené na architektuře Skylake-X nenabízí ve srovnání s AMD příliš lákavé parametry. Aktuální nejvyšší Threadripper 2. generace má 32 jader a 64 vláken a cenovku ještě o 200 až 300 dolarů nižší (1699–1799 USD). A to ani nemluvím o budoucím stavu, kdy se na trhu objeví třetí generace Threadripperů (pravděpodobně někdy na podzim či v zimě tohoto roku).

Nové CPU Cascade Lake-X tak snižují ceny, a to rovnou o 50 %. Core i9-10980XE, vrchol řady s 18 jádry a 36 vlákny, odstartuje s doporučenou cenovkou 979 USD. Zbylé 3 modely jsou podle toho adekvátně naceněny. „Základní“ 10jádro s 20 vlákny Core i9-10900XE pořídíte za 590 USD.

Oproti Skylake-X nese nejnižší model o 2 jádra a 4 vlákna více, a to za stejnou cenu. Na druhém konci nabídky se ale počty jader nezvyšovaly. Cascade Lake-X, podle oznámených modelů, končí znova na 18 jádrech a 36 vláknech. Ale to není divu. Jde pořád o tu samou architekturu Skylake postavenou na 14nm výrobním procesu (ačkoli od roku 2016 značně vylepšeném). Konkurence cenou, to je prakticky jediná zbraň Intelu, kterou může proti AMD využít, dokud se nevytasí s úplně novou architekturou nebo pokročilejším výrobním procesem.

Cascade Lake-X: uniklý slajd

Novinky procesorů Intel Cascade Lake-X. Zdroj: techpowerup.com

Kromě příznivější ceny nabízí Cascade Lake-X nové instrukce DLBoost pro akceleraci strojového učení, podporu pro nejnovější konektivitu (2,5 GbE a WiFi 6) a také hardwarové opravy některých zranitelností ve spekulativním vykonávání instrukcí. Poskočily rovněž takty. Maximální boost je oproti Skylake-X vyšší o 300 MHz (4,8 GHz), při zátěži všech jader by měly novinky dosahovat 3,8–4,3 GHz (podle modelu).

Přesvědčit zákazníky by mohla také zpětná kompatibilita s deskami X299 (patice LGA2066), do kterých pasovala i předcházející generace HEDT procesorů. Stačit by k tomu měl update BIOSu.

Pro kompletní parametry novinek včetně cen rozklikněte tabulku níže.

Cascade Lake-X: uniklý přehled parametrů

Uniklé parametry HEDT procesorů Intel Cascade Lake-X. Zdroj: techpowerup.com

Nejnovější články