zavřít

První 10nm procesory Intel Cannon Lake jsou venku, ale bez problémů to není

Windows MAC Linux

- Hardware autor: Jiří Svák Komentáře: 0

V oficiální databázi Intelu Ark se objevil záznam prvního 10nm procesoru. Jedná se o dvoujádro Intel Core i3-8121U. Čip je již reálně dostupný, alespoň tedy v Číně, kde se začal prodávat v levném notebooku Lenovo IdeaPad 330. Druhý Cannon Lake Core tak jistý zatím není. Víme o něm pouze z uniklého screenshotu databáze 3D Mark. Procesor patří do nízkonapěťové (ULV) řady a má označení Core M3-8114Y.

S 10nm výrobním procesem má Intel problémy. Na konci dubna oznámili zástupci společnosti, že masovou produkci 10nm čipů odkládají z roku 2018 až na začátek roku 2019. Může za to špatná výtěžnost výroby, která je zapříčiněna obtížemi ve vícenásobné aplikaci litografických masek. Při tak vysoké hustotě tranzistorů, jako je u 10nm procesu, již nestačí provést pouze jednu expozici substrátu, ale je třeba masku aplikovat v několika průchodech. To vše zvyšuje časovou náročnost, zmetkovost výroby i náklady.

Bohužel, vše jde hůře než Intel očekával. Produkce proto pokračuje pouze v nízkých objemech u čipů, které nejsou tak náročné na výrobu, typicky notebookové procesory s nižšími frekvencemi.

I tak se nešlo vyhnout kompromisům. První oficiální procesor Intel Canon Lake Core i3-8121U například nemá grafické jádro. Ukazují to jednak chybějící informace v databázi Ark, ale také přítomnost dedikované grafiky AMD Radeon 540 v notebooku Lenovo IdeaPad 330, což v této cenové kategorii není obvyklé. Absence iGPU je u mainstreamových čipů Intelu naprostá rarita, obzvláště pak v segmentu notebooků, kde se předpokládá, že integrovaná grafika přispěje k delší výdrži baterie. I to by mohlo ilustrovat, s jakými obtížemi se Intel při adaptaci na 10nm proces potýká.

Lenovo IdeaPad 330

První útočiště 10nm procesoru Intel Cannon Lake: levný notebook Lenovo IdeaPad 330 určený pro čínský trh. Zdroj: jd.com

Pojďme se ale podívat, co naopak nové Core i3 Cannon Lake přináší. Jedná se o CPU s dvěma jádry s HT, tedy celkem 4 procesorovými vlákny, základním taktem 2,2 GHz a boostem až 3,2 GHz. Cache má hodnotu 4 MB a TDP procesoru činí 15 W. CPU zvládne až 32 GB RAM DDR4 nebo LPDDR4.

Podle parametrů novinka ve srovnání s ULV procesory 8. generace nijak nevystupuje, například u taktů nebo v počtu jader nevidíme žádný výrazný posun. Na internetu už kolují neoficiální benchmarky z databáze SiSoft Sandra, které ukazují průměrný výsledek, běžný v tomto segmentu. Lenovo, v rámci své novinky IdeaPad 330, mluví o 25% nárůstu výkonu oproti i3-6006U z generace Skylake. Nový Cannon Lake nicméně disponuje turbem, z rozdílu proto nelze určit, zda se Intelu povedlo zvýšit IPC, nebo zda lze všechno zlepšení připsat vyšší frekvenci.

Cannon Lake v notebooku Lenovo IdeaPad 330

Lenovo srovnává nový procesor Intel Core i3-8121U (Cannon Lake) s Intel Core i3-6006U (Skylake). Nárůst výkonu by měl údajně činit 25 %. Zdroj: jd.com

Zajímavé nicméně je, že i takto low-endový čip podporuje instrukce AVX512, které byly dříve k dispozici pouze u procesorového high-endu z oblasti pracovních stanic. I když je využitelnost v tomto případě sporná, ukazuje to, že v budoucnu bychom se mohli s touto instrukční sadou setkat i jinde, než pouze v profesionálním segmentu.

O druhém procesoru Cannon Lake máme informací o poznání méně. Jde pouze o snímek z databáze 3D Mark, publikovaný na Twitteru účtem Tum Apisak, takže vše musíme brát s rezervou.

Canon Lake-Y

Intel Core M3-8114Y je ULV dvoujádro se čtyřmi vlákny a základním taktem 1500 MHz. Boost ze screenshotu neodvodíme, údaj ukazuje maximální frekvenci pouze 1510 MHz. Vzorek běžel pravděpodobně na inženýrské desce Intelu osazené 8 GB RAM LPDDR4.

Oproti i3-8121U má však Canon Lake-Y integrovanou grafiku, jak vyčteme z řádku „Intel(R) UHD Graphics“. To může mluvit pro nelichotivou hypotézu, že za absencí integrovaného grafického jádra ve vyšším modelu Core i3 můžou problémy ve výrobě, a ne manažerské rozhodnutí.

Další informace o Cannon Lake bychom mohli slyšet z úst Intelu na Computexu 2018, který startuje již za necelých 14 dní.

Tagy: CPU Intel procesory Cannon Lake 10nm proces 10 nm

Zdroje: Anandtech.com

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce her či hardwaru. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta. Více informací zde.

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.