Herní notebook MSI GS65 Stealth Thin - recenze
zdroj: Vlastní foto autora

Herní notebook MSI GS65 Stealth Thin - recenze

28. 8. 2018 19:00 | Hardware | autor: Jiří Svák |

Podle štíhlého zevnějšku byste tenhle notebook pravděpodobně nehádali na výkonnou herní stanici. A přeci jí je. MSI GS65 má v pase pouze 18 mm, přesto uvnitř ukrývá grafickou kartu Nvidia GeForce GTX 1070 Max-Q a nové notebookové šestijádro s 12 vlákny Intel Core i7-8750H. Jak si taková výbava poradí s náročnými hrami a co na to řekne chlazení?

Design a zpracování notebooku

Design notebooku se překvapivě nedrží „standardů“ pro herní zařízení. Namísto agresivních křivek a všudypřítomného barevného podsvícení vypadá MSI GS65 na první pohled vlastně jako lepší notebook vyšší třídy. Výraznějšími prvky jsou až gamingové logo na víku 15“ displeje a drobné kontrastní detaily, například zlatavé hrany a mřížka výdechů chlazení. Herní zaměření notebook plně odkryje až po otevření, kdy se objeví klávesnice s RGB podsvícením – to většinou na businessových zařízeních nenajdeme.

MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Střízlivější vzhled je podle mě správná věc. Často se setkávám s názory, že „kolotočářský“ design herních výrobků odrazuje dospělé hráče od koupi. Kdo chce nenápadné zařízení s velkým výkonem na hry, má buďto velmi omezený výběr, nebo musí sáhnout do profi segmentu, který je cenově zase úplně jinde. Model MSI GS65 by však tyto specifické zákazníky mohl oslovit.

MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Rozměry notebooku jsou 36 × 25 × 18 cm (š × h × v). Zvláště výška zaslouží zdůraznit, takto tenký notebook s tak výkonnými komponenty se často nevidí. Celková váha zařízení je také neobvykle nízká – dosahuje jen 1,8 kg.

Šasi notebooku je celé z kovové slitiny, a to včetně spodního dílu a prostoru kolem klávesnice. Povrch má velmi pěknou úpravu se třpytivou metalízou. Bohužel, snadno na něm ulpívají otisky prstů. Pevnost materiálu také není plně dostačující. Pravděpodobně kvůli dosažení nízké váhy zvolilo MSI příliš měkký nebo tenký kov, který se velmi snadno poddá tlaku. Konstrukce se prohýbá především v místě klávesnice, velmi měkké je také víko displeje, které se kroutí i při pouhém otevírání notebooku (a to i oběma rukama). Pokud bych měl notebook převážet, pořídil bych si pro něj nějaký vyztužený obal, abych neměl obavy z jeho poškození.

MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Vzhledem k výkonným komponentám uvnitř je tělo přizpůsobeno snadnému přístupu a odvodu vzduchu. Prostor nad klávesnicí je perforovaný, stejně je na tom i třetina spodního dílu, jejímiž otvory můžeme dokonce zahlédnout komponenty a část základní desky uvnitř. Na zadní hraně nenajdeme žádné konektory, i tam zabírá celý prostor výfuk chlazení. Všechny porty jsou tak rozmístěny po stranách: 3× USB, LAN, audio a mikrofon, HDMI, mini DisplayPort a USB-C s podporou Thunderboltu.

MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Parametry notebooku MSI GS65

Základním rozdílem inovované řady GS je použitý procesor. Zatímco předcházející verze (GS63) nese čtyřjádro s osmi vlákny Intel Core i7-7700HQ, aktuální model (GS65) povýšil na šestijádro s 12 vlákny Intel Core i7-8750H.

Kromě dvou jader a čtyř vláken navíc se zvedly i maximální takty. V boostu by měl i7-8750H dosahovat až 4,1 GHz při zatížení jednoho jádra a 3,9 GHz na všech šesti jádrech. i7-7700HQ přitom končí na 3,4 a 3,8 GHz (jedno/všechna jádra). Jsem zvědavý, zda MSI GS65 dokáže specifikované takty udržet.

MSI GS65 CPU-Z zdroj: Vlastní foto autora MSI GS65 HWInfo64 zdroj: Vlastní foto autora

Obzvláště u tenkých herních notebooků je totiž odvod tepla vždy výzvou. Nejenže je třeba ukočírovat komponenty v akceptovatelných teplotách, aby neklesal výkon, ale zároveň je nutné udržet povrch zařízení dostatečně chladný, aby nebylo používání notebooku nepříjemné. To klade vysoké nároky na návrh konstrukce a chlazení zařízení.

Druhou komponentou, jejíž výkon závisí na efektivním chlazení, je grafická karta. Zvláště, jde-li o tak výkonný čip, jako je Nvidia Geforce GTX 1070. Výrobce proto zvolil variantu Max-Q, která je optimalizovaná právě pro tenké herní notebooky.

Nvidia Max-Q zdroj: tisková zpráva

Design Max-Q je iniciativou společnosti NVIDIA, která chce společně s výrobci ztenčit a ztišit herní notebooky. Recept spočívá v optimalizaci napájení grafického čipu, speciálně navrženém chlazení a úpravě taktů GPU tak, aby notebook neprodukoval hluk více než 40 dB.

Na papíře to zní všechno lákavě. Realizace Max-Q se však u výrobců liší, někteří ji vezmou za správný konec, jiným se to příliš nepovede a skončíme s notebookem, který je sice relativně tenký a tichý, ale za cenu výrazného snížení výkonu oproti referenci. Vše tak záleží na správném vyvážení a další výbavě, aby příliš neutrpěl poměr cena/výkon.

GTX 1070 Max-Q má v notebooku MSI GS65 nastaveny takty podstatně níže než běžná notebooková GTX 1070. Základní frekvence jádra je 1101 MHz, boost činí 1266 MHz. Oproti referenčním hodnotám (1506/1683 MHz) je to pokles asi o 25 %. To je holt daň designu Max-Q za tenké tělo. Otázka je, jakého boostu karta dosáhne v reálné zátěži (hry) a zda půjde přetaktovat. To se brzy dozvíme.

MSI GS65 GPU-Z zdroj: Vlastní foto autora

Co se dalších parametrů týče, naše konfigurace byla vybavena 16 GB operační paměti DDR4 v dvoukanálovém zapojení s taktem 2400 MHz. Osazené SSD má kapacitu 512 GB a je připojeno na sběrnici SATA (takže nemůžeme čekat žádné závratné rychlosti). Testovaný notebook nicméně pochází z americké distribuce, v Česku se stejný model (GS65 8RF) prodává s NVMe SSD, které bude podstatně rychlejší.

MSI GS65 8RF Stealth Thin
Displej 15,6" IPS Full HD (1920 × 1080), 144 Hz, antireflexní
CPU Intel Core i7-8750H, 6/12 jader, 2,2–4,1 GHz
GPU Nvidia GeForce GTX 1070 Max-Q, 8 GB GDDR5
RAM 16 GB DDR4, 2400 MHz, CL 17, Dual Channel
Úložiště SSD 512 GB, M.2 SATA
Konektivita Killer WiFi ac, Killer LAN, Bluetooh v5
1× USB-C Thunderbolt
3× USB-A 3.1 Gen2
1× Mini DisplayPort
1× HDMI
1× 3,5mm jack audio out
1× 3,5mm jack mikrofon
Klávesnice Membránová, chicklet, RGB podsvícení
Baterie Lithium-Polymer, 4článková, 82 Wh
Váha 1,8 kg
Rozměry 357,7 × 247,7 × 17,9 mm
OS Windows 10 Home
Cena ~ 60 000 Kč

Klávesnice SteelSeries

Notebook je vybaven membránovou klávesnicí s šesti řadami kláves a RGB podsvícením značky SteelSeries. Protože testovací kus pochází ze zahraniční distribuce, má americký layout. Klávesy mají běžné rozměry, takže se dobře namačkávají, ale na můj vkus příliš mělký chod a slabou odezvu. I to je daň za tenký design zařízení. Naštěstí nechybí důležitá tlačítka, která se občas v rámci ušetření místa opomíjejí, zvláště pak print screen, pravý ALT a CTRL nebo sada kláves HOME, END, PGUP/PGDN. Diskutabilní je umístění zpětného lomítka napravo od mezerníku, ale už jsem to u notebooků viděl, zvláště, jedná-li se o US model. Ačkoli je notebook patnáctipalcový, nemá numerický blok.

Klávesnice SteelSeries notebooku MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora Klávesnice SteelSeries notebooku MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Ocejchování známou firmou SteelSeries zde není jen tak na okrasu. Výrobce dodává k přizpůsobení klávesnice software, který má opravdu bohaté možnosti nastavení. A to nepřeháním. Engine SteelSeries3 umožňuje nastavit podsvícení každé klávesy zvlášť ve spektru RGB, takže kdo by měl trpělivost, klidně si může odlišně obarvit každou klávesu. V nabídce je i spousta efektů (přechod barev, blikání, vlna...). Vše lze uložit do profilů.

Kromě nastavení podsvícení můžete v aplikaci klávesy přemapovat, nastavit jim makra nebo stáhnout dodatečné pluginy. Je toho spousta a fajnšmekři budou spokojeni.

Software MSI GS65

Když už jsme naťukli software klávesnice, nabízí se podívat i na zbylou programovou výbavu notebooku. Osobně mám trochu problém s předinstalovanými aplikacemi, pokud se jich v zařízení nachází větší množství. MSI GS65 sice patří ještě mezi ty lepší případy, každá funkce notebooku by však svou vlastní aplikaci mít nemusela. Co se nadbytečného software týče, v notebooku najdeme předinstalovaný Norton Antivirus a nabídku mně neznámých TriDef VR Games.

Předinstalovaný software v MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Nejdůležitější aplikací z výčtu je MSI Dragon Center, která už podle svého názvu bude takový švýcarský nožík notebooku. Najdeme v ní jednoduchý monitor systémových prostředků, editor profilů nastavení, editor herního módu, zlepšovák online komunikace, centrum párování s mobilní aplikací a rozcestník s nápovědou.

Nejužitečnější je bezesporu editor nastavení. Lze v něm vypnout klávesu Windows, přepnout tlačítko Fn, zvolit výkonnostní režim, rychlost otáček chlazení (včetně podrobnějšího nastavení pomocí křivky zátěže) a nastavit DPI a barevný profil displeje. Volby je pak možné uložit do několika profilů.

V notebooku se nacházejí ještě menší jednoúčelové aplikace pro ovládání WiFi nebo kalibraci displeje, jejichž funkcionalita je zřejmá z pouhých screenshotů, vizte galerii níže.

Displej notebooku – IPS se 144 Hz

Monitor notebooku má 15,6" displej s rozlišením Full HD. Na této úhlopříčce jde o dostatečně jemné rozlišení 141,21 DPI. QHD nebo dokonce 4K displej je na herním notebooku zbytečnost, protože grafický čip nedokáže v takovém rozlišení hry uspokojivě rozhýbat a přínos jemnějšího rozlišení není na tak malé úhlopříčce výrazný.

Displej má dobré pozorovací úhly (vlastnost IPS matrice) a funkční antireflexní úpravu. Jedná se o panel výrobce AU Optronics (model AUO80ED) s kontrastem 1150:1, 92% pokrytím sRGB a odezvou 12/17 ms (černá–bílá/šedá–šedá). Odezva nedosahuje 7 ms, jak je uváděno ve specifikacích výrobce, na IPS panel je ale hodnota dobrá.

Úprava jasu displeje nevyužívá PWM, takže se citliví jedinci nemusí obávat problikávaní obrazovky.

MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Podrobnější informace můžete nalézt v měření notebookcheck, odkud data čerpáme.

Úložiště: pouze SATA SSD

Oproti české distribuci je zahraniční verze vybavena SSD zapojeným pouze na sběrnici SATA. Reálné přenosové rychlosti jsou tím omezeny kolem 500 MB/s.

Disk je značky Toshiba, model KSG60ZMV512G, s kapacitou 512 GB. Osobně si myslím, že při vysoké ceně notebooku by se do rozpočtu vešlo i terabajtové SSD, ale bohužel.

Při 84% zaplnění disku se rychlost čtení i zápisu pohybovala kolem 500 MB/s, což v době NVMe SSD s rychlostmi kolem 2 GB/s není žádná hitparáda. Stále se ale jedná o flashový disk, tudíž je s ním notebook svižný a načítání her trvá o poznání kratší čas než se standardním plotnovým diskem.

AS SSD benchmark MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora CrystalDiskMark benchmark MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Notebook má dva M.2 sloty, z nichž je obsazen pouze jeden. Bohužel, přístup ke slotům vyžaduje vymontování a překlopení základní desky, pro většinu uživatelů tak možnost rozšířit si úložiště zůstane zapovězena.

Syntetické testy: procesor a GPU

Na začátku recenze jsem vyjádřil obavy, zda notebook vzhledem k tenkému šasi dokáže ukočírovat výkonné šestijádro s taktem až 4,1 GHz. Skepse byla na místě. Při zatížení jednoho jádra je vše v pořádku, ale při využití všech jader v testu Cinebench nedosahoval procesor tabulkových taktů. Šest jader v zátěži tikalo pouze kolem 3100 MHz, což je o 800 MHz méně než referenční hodnota. Teploty CPU přitom dosahovaly 90 °C, je proto zřejmé, že chlazení notebooku není na tak vysoké frekvence stavěno. Musíme se smířit, že šestijádro v GS65 nejede na plný plyn. I tak je nárůst výkonu oproti procesoru i7-7700HQ minulé generace slušných 30 %.

Pro kompletní obrázek je nutné dodat, že notebook byl testován s nastavením napájení „Vysoký výkon“ a volbami „Auto Fan“ / „Sport Mode“ v MSI Dragon Center.

Syntetické testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Syntetické testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Syntetický výkon grafického čipu nám ukázaly testy 3DMark. Fire Strike využívá grafické API DirectX 11, zatímco Time Spy je postaven na novějším DirectX 12. Udržitelná frekvence GTX 1070 Max-Q se pohybuje v pásmu 1150–1300 MHz, maximální naměřená špička dosahuje k 1540 MHz.

Syntetické testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Syntetické testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Herní testy GTX 1070 Max-Q a přetaktování

Notebook jsme prověřili v 11 náročných hrách. Pro zajímavost jsme do grafů zařadili i výsledky desktopové GTX 1070 v edici SC GAMING BLACK ACX 3.0 od EVGA. Jedná se o model s přibližně 100MHz továrním OC, který vhodně reprezentuje vzorek desktopových čipů.

Nutno podotknout, že konfigurace stolního PC zahrnovala procesor Intel Core i7-8700 s taktem všech jader 4,3 GHz a rychlými paměťmi CL 16 na frekvenci 3000 MHz. Takové komponenty, navíc ještě neomezené výkonem chlazení, poskytnou podstatně větší výkon, nežli hardware v notebooku, proto je třeba brát srovnání velmi orientačně.

Všechny tituly byly testovány v rozlišení Full HD. Nastavení detailů najdete u každé hry zvlášť.

Kingdom Come: Deliverance (2018)

Měřím FPS během krátké sekvence po startu hry. Začínám v domě, pokračuji branou až na hlavní prostranství vesnice, podívám se do jednoho z domů (velký FPS drop!) a cestu zakončím u hradeb.

Kingdom Come: Deliverance video settings zdroj: Vlastní foto autora Kingdom Come velmi vysoké zdroj: tisková zpráva Kingdom Come velmi vysoké zdroj: tisková zpráva Kingdom Come velmi vysoké zdroj: tisková zpráva

Kingdom Come ultra vysoké zdroj: tisková zpráva Kingdom Come ultra vysoké zdroj: tisková zpráva Kingdom Come ultra vysoké zdroj: tisková zpráva

Herní testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Herní testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Far Cry 5 (2018)

Novinku roku 2018 prověřuji v integrovaném benchmarku.

Far Cry 5 ULTRA zdroj: Vlastní foto autora Far Cry 5 ULTRA zdroj: Vlastní foto autora Far Cry 5 ULTRA zdroj: Vlastní foto autora

Herní testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

The Witcher 3: Wild Hunt (2015)

Hru testuji s vypnutým HairWorks. Začínám po setkání s gryfem na startu hry, měřím jízdu na koni přes vesnici White Orchard a hustý les až do Abandoned Village, kde z koně sesedám a sesílám pár znamení.

The Witcher 3: Wild Hunt Ultra (HairWorks off) zdroj: tisková zpráva The Witcher 3: Wild Hunt Ultra (HairWorks off) zdroj: tisková zpráva The Witcher 3: Wild Hunt Ultra (HairWorks off) zdroj: tisková zpráva The Witcher 3: Wild Hunt Ultra (HairWorks off) zdroj: tisková zpráva

Herní testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Deus Ex: Mankind Divided (2016)

Testuji několik průchodů v interním benchmarku.

Deus Ex: Mankind Divided Ultra zdroj: tisková zpráva Deus Ex: Mankind Divided Ultra zdroj: tisková zpráva

Herní testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Grand Theft Auto V (2015)

Testuji několikrát v integrovaném benchmarku. Měřím pouze poslední scénu (průlet stíhačkou a následnou jízdu městem).

GTA V all max zdroj: tisková zpráva GTA V all max zdroj: tisková zpráva GTA V all max zdroj: tisková zpráva GTA V all max zdroj: tisková zpráva

Herní testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Assassin's Creed: Origins (2017)

Testuji v integrovaném benchmarku. Výsledek je průměrem několika měření.

Assassin's Creed Origins ULTRA zdroj: Vlastní foto autora Assassin's Creed Origins ULTRA zdroj: Vlastní foto autora Assassin's Creed Origins ULTRA zdroj: Vlastní foto autora

Herní testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Crysis 3 (2013)

Referenční hra, která i po několika letech od vydání dokáže zatopit i dnešní nejvyšší třídě. Ideální pro porovnání výkonu karet napříč generacemi. Hra neobsahuje interní benchmark, proto měřím sekvenci na mapě Swamp.

Crysis 3 Very High zdroj: tisková zpráva Crysis 3 Very High zdroj: tisková zpráva

Herní testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Counter Strike: Global Offensive (2012)

Progamerská záležitost, která v testovací sadě nesmí chybět. Dobře prověří, jak karta obstojí při využití monitorů s vysokou frekvencí, což profi hráče předně zajímá. Měřím na testovací mapě, která zahrnuje kouřové granáty a další náročné scény.

Counter-Strike: Global Offensive HIGH zdroj: Vlastní foto autora Counter-Strike: Global Offensive HIGH zdroj: Vlastní foto autora

Herní testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

DOOM (2016)

Hra podporující OpenGL i Vulkan. Dobrý zdroj porovnání výkonu v těchto méně zastoupených grafických API. Měřím několik minut na začátku hry po prvním venkovním checkpointu na Marsu.

DOOM Ultra zdroj: tisková zpráva DOOM Ultra zdroj: tisková zpráva DOOM Ultra zdroj: tisková zpráva

Herní testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Herní testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Ghost Recon Wildlands (2017)

Testuji v interním benchmarku. Výsledkem jsou průměrná FPS ze všech průběhů.

Ghost Recon Wildlands video zdroj: tisková zpráva Ghost Recon Wildlands Ultra zdroj: tisková zpráva Ghost Recon Wildlands Ultra zdroj: tisková zpráva Ghost Recon Wildlands Ultra zdroj: tisková zpráva

Ghost Recon Wildlands Very High zdroj: tisková zpráva Ghost Recon Wildlands Very High zdroj: tisková zpráva Ghost Recon Wildlands Very High zdroj: tisková zpráva

Herní testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Herní testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Rise of the Tomb Raider (2015)

Využívám služeb náročného třídílného benchmarku. Měření opakuji nejméně třikrát.

Rise of the TOmb Raider Very High zdroj: tisková zpráva Rise of the TOmb Raider Very High zdroj: tisková zpráva

Herní testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Podle naměřených výsledků jde vidět, že GTX 1070 Max-Q si poradí ve Full HD se všemi testovanými hrami i na ULTRA detaily. Průměrný počet snímků za sekundu neklesl ani u jednoho titulu pod 40 FPS, u většiny se pak pohyboval kolem 50 FPS. To jsou hodnoty již dostačující slušnému hraní.

V Counter-Strike: GO jsem naměřil FPS vysoko nad obnovovací frekvenci monitoru, takže potenciální progameři displej využijí.

Oproti desktopové GTX 1070 je zde ale velký propad. Boost frekvence GTX 1070 Max-Q se pohybuje nejčastěji v rozmezí 1250–1350 MHz, ale záleží na titulu, některý kartu pustí i výše. Naproti tomu desktopová verze drží takt většinu času kolem 1900 MHz. To je rozdíl 50 %, který u testovaných her dělá v souhrnu nárůst průměrných FPS asi 33 %. I kdybychom od výsledků desktopu odečetli 10 % za tovární přetaktování a výkonnější procesor/paměti, stále se dostaneme přibližně na čtvrtinový nárůst. Nízké takty edice Max-Q tak z čipu GTX 1070 dělají něco mezi GTX 1060 a 1070. Zkusil jsem proto grafiku přetaktovat, abych zjistil, zda by šlo manko dohnat.

Grafický čip šlo popohnat o 250 MHz na jádře a 400 MHz na pamětech. Pokus o přetaktování na 300/400 MHz již byl neúspěšný. Reálně takty poskočily ve hrách přibližně o 150 MHz, než zasáhl power limit.

MSI GS65 OC proof zdroj: Vlastní foto autora

Oproti původnímu stavu se jedná o nárůst asi 11 % v benchmarku Unigine Heaven a přibližně 9 % v průměrných FPS (Ghost Recon Wildlands).

Herní testy MSI GS65 zdroj: Vlastní foto autora

Provozní vlastnosti notebooku a výdrž baterie

Jak už jsme načrtli v kapitolách výše, provozní vlastnosti notebooku MSI GS65 mají k dokonalosti daleko. Chlazení notebooku s výkonnými komponenty bojuje, proto se u procesoru dočkáme výrazného omezení pracovních taktů. I přesto teplota CPU dosahuje v zátěži k 90 °C a tělo notebooku je nepříjemně horké.

Grafický čip také dosahuje vysokých teplot, naměřil jsem hodnoty až 86 °C. Chlazení při nejvyšším zatížení má však stále akceptovatelnou hladinu hluku, i bez sluchátek se dá projev větráčků „zkousnout“. Po přetaktování se hlučnost zařízení ani teplota grafického jádra již nezvýšila.

Notebook je třeba pochválit za bezhlučné chlazení při běžné práci nebo surfování. To se ventilátory točí na nízké, téměř neslyšné otáčky, anebo se úplně vypnou.

Pro využití na běžné účely ostatně promlouvají i nízké rozměry, váha a překvapivě i slušná výdrž baterie notebooku.

Testy baterie

 1. přehrávání Full HD videa na YouTube (Chrome), 50 % jas displeje, zapnutá WiFi, power plan „Lepší baterie“
 2. otevřený dokument v Libre Office, občasné psaní, nejnižší jas displeje, vypnutá WiFi, power plan „Spořič baterie“

V kancelářském testu vydržel MSI GS65 přes 8 hodin, s přehráváním videa na YouTube si notebook poradil přibližně 5 hodin. Jedná se tak o dostatečně mobilní zařízení, které dobře využijete i bez elektrické zástrčky. U notebooku takového výkonu jsem to popravdě nečekal.

Vděčíme za to funkčnímu přepínání dedikované grafiky a integrovaného čipu v procesoru. Při nenáročných činnostech, kdy integrované jádro dostačuje, se tak rapidně sníží energetické nároky. To pěkně ukazuje správce úloh při přehrávání videa, kdy je zatíženo pouze iGPU Intel HD Graphics 630, zatímco GTX 1070 Max-Q nevykazuje žádnou činnost.

MSI GS65 iGPU zdroj: Vlastní foto autora

Hodnocení MSI GS65 8RF Stealth Thin

Jak by řekl klasik: „O peníze jde vždy až na prvním místě“. A to platí také u hodnocení notebooků. U nich je vždy dobré koukat na poměr ceny a výkonu. A hned poté na výbavu, kvůli kterým je možné vyšší cenu nebo nižší výkon akceptovat.

Přesně takový klíč platí i pro MSI GS65. Za 60 000 Kč dostaneme velmi výkonnou konfiguraci, která však plně nevyužije potenciál komponent. Snížený výkon se projevuje především u grafického čipu, edice Max-Q má nastaveny takty velmi konzervativně. To se dá mírně kompenzovat přetaktováním grafické karty, a to bez negativních efektů v podobě zvýšené hlučnosti nebo teplot, ale rozdíl to nevyrovná.

MSI GS65 zdroj: MSI

Při koupi proto musíme počítat, že existují stroje s lepším poměrem ceny a výkonu. Když notebook srovnám s konkurencí, vyjde mi, že stejně výkonná konfigurace se dá pořídit kolem 50 000 Kč (HP  Omen 15, MSI GE63). Co tedy ospravedlní příplatek 10 000 Kč?

Odpověď je nasnadě: štíhlé rozměry, nízká váha a slušná výdrž baterie. Který herní notebook s výkonem i na nejnáročnější hry se může pochlubit takovými vlastnostmi? Konstitucí možná Asus ROG Zephyrus, jeho výdrž na baterie ale dosahuje polovičních hodnot. Zmínit mohu ještě Gigabyte Aero 15X, ale ten není na českém trhu dostupný. Srovnatelný stroj bych tedy hledal jen těžko.

A kde není konkurence, není ani nižší cena. Kdo tedy chce funkční mobilní zařízení s vysokým herním výkonem, musí rozbít prasátko.

Klady

 • Výjimečný „form-factor“ ve třídě herních notebooků
 • Malé rozměry, nízká váha
 • Dobrá výdrž baterie
 • Výkon i pro nejnáročnější hry
 • 144Hz IPS displej
 • RGB klávesnice SteelSeries
 • (Umírněný design)

Zápory

 • Omezený výkon procesoru
 • Nižší výkon grafické karty oproti referenci
 • Horší poměr cena/výkon oproti konvenčním herním notebookům
 • Měkkost šasi

Nejnovější články