zavřít

Hands-on: Asus Mothership a nové notebooky s GeForce RTX 2060

Windows

- Hardware autor: Jiří Svák Komentáře: 0

Na CES 2019 oznámil Asus novou řadu herních zařízení ROG. Za naši redakci na CESu nikdo nebyl, a tak přišlo vhod, že jsem se mohl podívat na evropské představení do Varšavy. Kromě exotického konceptu v podobě Asus Mothership byly k osahání i nové přírůstky mezi herními notebooky, vybavené grafikami Nvidia GeForce RTX.

Nejprve ale o novince, která v lineupu poutá největší pozornost. Asus ROG Mothership je hybrid mezi notebookem a AiO. Veškerý hardware je vměstnán do těla monitoru, který má vzadu vyklápěcí stojánek podobný tomu z tabletů Surface od Microsoftu. Klávesnice je odpojitelná a složitelná – v rozloženém stavu se dá k zařízení připojit a celek pak vypadá jako větší notebook, ve složeném stavu funguje jako bezdrátová klávesnice.

Společně s komponenty je uvnitř zařízení také baterie, takže se počítá s nějakou mobilitou. Bohužel, informace o kapacitě akumulátoru ani výdrži v hodinách nebyla k dispozici, takže těžko hádat, jak dlouho se zařízení obejde bez zásuvky. Vzhledem k úctyhodným hardwarovým specifikacím ale jistě ne moc dlouho. Posuďte sami.

Asus ROG Mothership
Procesor Intel Core i9-8950HK (6/12 jader, odemčený násobič, přetaktováno na 4,8 GHz, 45 W TDP)
Grafická karta Nvidia GeForce RTX 2080 (8GB GDDR6)
Displej 17,3" Full HD (1920×1080 px), IPS-level panel, 144 Hz, 3 ms, 100 % sRGB, G-Sync
Paměť DDR4 2666 MHz (až 64 GB)
Úložiště 3× M.2 NVMe PCIE 3.0 x4 512 GB SSD v RAID 0
Rozměry 410 × 320 × 29,9 mm
Váha 4,7 kg

Když jsem Mothership viděl naživo, uvažoval jsem, jaký má takový koncept využití v praxi. Na běžný notebook je zařízení moc velké, optikou AiO má zase navíc akumulátor, jehož místo by se dalo využít na něco jiného. Třeba na robustnější chlazení. Asus Mothership má za displejem sadu heatpipe, jejichž uspořádání odkazuje na notebookové chlazení. Vzduch se nasává zezadu a míří nahoru. Vzhledem k tomu, že jde o přirozené proudění zahřátého vzduchu, mohlo by být chlazení účinnější než u notebooku. Svou roli bude hrát také vertikální pozice zařízení, ve které mají ventilátory dost prostoru na nasávání vzduchu. U notebooků, kde je mezi spodkem základny a stolem jen úzká mezera, to nebývá nejsnadnější.

Asus ROG Mothership

Podle Asusu jde zařízení vstříc různým stylům hraní. Někomu vadí klávesnice paralelně s displejem (jak to mají notebooky) a rád by si ji posunul našikmo. Někdo preferuje klávesnici svou. Jiný by si zase rád natočil displej. Díky odpojitelné klávesnici tak má být zařízení více ergonomické než konvenční herní notebook, ale zároveň zůstat přenosné.

Asus ROG Mothership

To vše dává smysl pouze za předpokladu, že hráč potřebuje mít mobilní power house. Podle komponent uvnitř půjde vyloženě o desktop replacement, takže jeho využití vidím u progamerů nebo podobných náročných zákazníků, kteří se kvůli většímu pohodlí na LAN akci a nekompromisnímu výkonu nebudou zdráhat připlatit si za exotický form factor.

Asus bohužel cenu nezveřejnil, takže momentálně můžeme pouze hádat. Nicméně vzhledem k výbavě půjde jistě o částku převyšující 60 tisíc, ne-li více, vezmeme-li v potaz unikátní konstrukci.

Nové notebooky ROG

Nvidia na CES 2019 oznámila mobilní grafické čipy Turing, tedy RTX 2080, 2070, 2060 a jejich varianty Max-Q. Následně se přidali i výrobci a představili své novinky založené na nových grafických kartách. Asus ve Varšavě prezentoval nejen nový, 17,3" ROG Zephyrus s RTX 2080 Max-Q, který znova nabízí co nejvyšší výkon v co nejtenčím těle, ale i herní notebooky nižších cenových tříd.

Zajímavý v tomto směru by mohl být model ROG Strix Hero II vybavený grafickou kartou RTX 2060. Jak už víme z recenzí, poměr cena/výkon RTX 2060 vychází ze všech Turingů nejlépe, takže i v notebooku by se mohlo jednat o dobrou volbu. Když navíc uvážím, že výkon desktopové varianty dosahuje úrovně GTX 1070 Ti, což by mělo přibližně odpovídat GTX 1080 Max-Q, půjde taktéž o výkonné herní dělo (připomínám, pohybujeme se v revíru notebookových taktů). Snad půjde o plnohodnotnou variantu, a ne model Max-Q, to by mohlo s výkonem ještě zahýbat.

Asus ROG Strix Hero IIAsus ROG Strix Hero II

Vystavený kus byl vybaven procesorem Intel Core i7-8750H, což je šestijádro s 12 vlákny a taktem až 4,1 GHz, kombinací NVMe SSD + HDD a nespecifikovanou porcí RAM (tu se mi ve spěchu nepodařilo rozkliknout :-) ) Možná konfigurace ještě čítá slabší procesor Core i5-8300H, jak jsem se dozvěděl ze štítku.

Do výbavy patří samozřejmě i podsvícená klávesnice a displej s rychlou obnovovací frekvencí 144 Hz a tenkými rámečky. Poměrně tenké je i tělo notebooku, které na výšku měří 26 milimetrů. Také váha 2,4 kg je na herní notebook slušná.

Bohužel, stejně jako u ROG Mothership, si na oznámení ceny budeme muset ještě počkat. Snad aura značky ROG cenovku nekatapultuje do závratných výšin, z představených notebooků má Hero II s RTX 2060 největší šanci stát se bestsellerem – při dobré ceně.

Tagy: ASUS hardware extrémní hardware herní notebook

Zdroje: vlastní,Asus

Kupte na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.